Səbuhi Qəhrəmanov: “Elm” nəşriyyatının fəaliyyəti müasir tələblər səviyyəsinə qaldırılıb”
AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə nəşriyyatın direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının inkişaf yolu və qarşıda duran vəzifələr” adlı məruzə ilə çıxış edib.
O bildirib ki, AMEA-nın sələfi olan Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti təsis edilərkən əsas hədəflərdən biri tədqiqat nəticələrinin sistemli şəkildə nəşri, elmi jurnalların təsis edilməsi olub. O, Türkoloji Qurultay ərəfəsində Azərbaycanşünaslığa dair çoxsaylı əsərlərin çapının planlaşdırılmasının nəşriyyatın yaradılmasını labüd etdiyini vurğulayıb: “Bu məqsədlə 1925-ci ildə Nəşriyyat yaradılmış, onun fəaliyyətinə rəhbərlik Redaksiya və Nəşr Şurasının sədri İosif Blinov və elmi katib Bəkir Çobanzadəyə həvalə edilmişdir”.
Sonrakı onilliklərdə nəşriyyatın ayrı-ayrı qurumların tabeliyində fəaliyyət göstərdiyini deyən S.Qəhrəmanov bildirib ki, bütün bunlara baxmayaraq, müəssisənin missiyası hər zaman Azərbaycanda elmi biliklərin yayılmasına xidmət etmək, milli kitab mədəniyyətini inkişaf etdirmək və müxtəlif elm sahələrində aparılan fundamental tədqiqatların nəşrini təmin etmək olub. Bu tarixi yolun formalaşmasında Azərbaycan elminin böyük şəxsiyyətlərinin – akademiklərin, alimlərin, redaktorların, rəssamların əməyini xüsusi vurğulayıb.
Məruzəçi son illər AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Akademiyada həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində “Elm” nəşriyyatının da modernləşmə və inkişaf prosesinə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. O, Akademiya rəhbərliyinin qayğısı nəticəsində nəşriyyatın fəaliyyətinin müasir tələblər səviyyəsinə qaldırıldığını, müəssisənin maddi-texniki bazasının son iki ildə əsaslı şəkildə yenilənərək müasir standartlara uyğunlaşdırıldığını, yeni avadanlıqlar alındığını əlavə edib.
S.Qəhrəmanov məruzəsində nəşriyyatın beynəlxalq əməkdaşlığı, standartlaşdırma sahəsindəki fəaliyyəti, yerli və beynəlxalq sərgilərdə iştirakı, müəssisənin yenilənmiş veb-saytı, ümumən müəssisənin son illər əldə etdiyi uğurlar haqqında da ətraflı məlumat verib. Sonda bir daha yubiley münasibətilə hər kəsi təbrik edib, “Elm” nəşriyyatına, əməkdaşlara yeni nailiyyətlər arzulayıb.

Сабухи Гахраманов: «Деятельность издательства «Элм» доведена до уровня современных требований»
На мероприятии, посвященном 100-летнему юбилею издательства «Элм» («Наука») НАНА, директор издательства доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов выступил с докладом под названием «Путь развития издательства «Элм» НАНА и предстоящие задачи».
Он сообщил, что одной из целей при организации предшественника НАНА – Общества обследования и изучения Азербайджана – было обеспечение систематического издания результатов исследований и учреждение научных журналов. Сабухи Гахраманов подчеркнул, что накануне Первого тюркологического съезда планировалось издание многочисленных трудов по азербайджановедению, и поэтому возникла необходимость в формировании издательства: «С этой целью в 1925 году было создано издательство, руководство его деятельностью было возложено на председателя Редакционно-издательского совета Иосифа Блинова и ученого секретаря Бекира Чобанзаде».
Сказав, что в последующие десятилетия издательство функционировало под ведомством различных структур, Сабухи Гахраманов добавил, что, несмотря на это, учреждение всегда выполняло свою миссию – служить распространению научных знаний в Азербайджане, развивать национальную книжную культуру и обеспечивать издание результатов фундаментальных исследований в различных отраслях науки. Он особо подчеркнул заслуги великих представителей отечественной науки и культуры – академиков, ученых, редакторов, художников – в формировании этого исторического пути.
Докладчик сообщил, что в рамках реформ, которые проводятся в НАНА в последние годы под руководством президента НАНА академика Исы Габиббейли, издательство «Элм» также присоединилось к процессу модернизации и развития. Он отметил, что благодаря заботе руководства Академии наук деятельность издательства доведена до уровня современных требований, за последние два года основательно обновлена и приведена в соответствие с современными стандартами материально-техническая база учреждения, приобретено новое оборудование.
Сабухи Гахраманов также подробно рассказал о международных связях издательства, деятельности в сфере стандартизации, участии на республиканских и международных выставках, обновленном веб-сайте учреждения, одним словом, о достигнутых за последние годы успехах. В заключение своего выступления он поздравил всех с юбилеем и пожелал издательству «Элм» и всем сотрудникам новых достижений.