Aprelin 24-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və AMEA-nın Gənclər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən Akademiyanın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası futbol çempionatının açılışı olub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilən ənənəvi çempionatın açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov və aparatın işçiləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, əməkdaşları, AMEA üzrə YAP ərazi təşkilatlarının, Qadınlar Şurasının, institutların həmkarlar təşkilatlarının sədrləri, Gənclər Akademiyasının idarə heyəti və gənc alimlər iştirak ediblər.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılış mərasimində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu il də Akademiyada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilmiş tədbirlərə futbol turnirinin açılışı ilə başlayırıq.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Akademiyada futbol çempionatının keçirilməsi gənclərin fiziki sağlamlığının qorunması və onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili baxımından olduqca vacibdir. Çempionata göstərilən marağın bu il artdığını və AMEA-nın Gənclər Akademiyasının da özünün müstəqil komandası ilə yarışda təmsil olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Akademiya gəncliyinin inkişafı üçün bir sıra zəruri addımların atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, dünya təcrübəsindən irəli gələrək AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında Gənclər Akademiyası təsis olunub. Qısa müddət ərzində Gənclər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə AMEA və respublika miqyaslı tədbirlər, ana dili olimpiadası və s. tədbirlər keçirilib. AMEA-nın Rəyasət Heyətinin dəstəyi ilə Gənclər Akademiyasının ildə 4 dəfə işıq üzü görən “Gənc tədqiqatçı” jurnalının bir sayı ingilis dilində çap olunur.
Akademik İsa Həbibbəyli hazırda Gənclər Akademiyasının beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsi və ölkəmizdə elmin populyarlaşdırılması istiqamətində əməli addımlar atdığını söyləyib.
Bundan əlavə, Akademiyada prioritet məsələlərdən biri olan kadr hazırlığı məsələsindən irəli gələrək gənc alim və mütəxəssislərin Misir, Polşa, Fransa, Vatikan və s. kimi ölkələrə təcrübə keçməyə göndərildiklərini vurğulayıb.
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının fəaliyyətinə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli AHİ-nin siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənovun sədrliyi ilə Akademiya həyatında yaxından iştirak etdiyini, müharibə iştirakçılarına, qazilərimizə, şəhid ailələrimizə daim diqqət və qayğı ilə yanaşdıqlarını bildirib. Həmçinin təşkilatın Akademiya əməkdaşlarının sosial rifahının yüksəldilməsi, istirahətlərinin təmin olunması, mədəni tədbirlərdə iştirakı ilə bağlı tədbirlər həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Qadınlar Şurasının və YAP ərazi partiya təşkilatlarının da fəaliyyətinə toxunub, ictimai təşkilatların Akademiya həyatında fəallığını yüksək qiymətləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli futbol çempionatının daim bayram əhval-ruhiyyəsində keçirildiyini söyləyib və komandalara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov gənc alim və mütəxəssislərin futbol çempionatının keçirilməsinə verdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Eyni zamanda Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən belə tədbirlərin keçirilməsinə xüsusi diqqətin olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, hər il olduğu kimi, bu il də komandaların çempionata hazırlığına diqqət yetirilib, onların bütün zəruri ehtiyacları qarşılanıb. Sənan Həsənov, həmçinin digər təşkilatlarla Akademiyanın yığma komandasının oyunlarının təşkilinin də nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Açılış mərasimində, o cümlədən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Faiq Babayev futbol çempionatına həsr etdiyi şeirini səsləndirib.
Sonda iştirakçı komandalarla xatirə şəkli çəkilib və akademik İsa Həbibbəyli turnirin açılışının rəmzi olaraq topa ilk toxunuşu edib.

В НАНА состоялось открытие чемпионата по футболу, посвященного 103-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
24-го апреля состоялось открытие межинститутского чемпионата по футболу среди молодых ученых и специалистов Академии наук, который проходит при совместной организации Президиума НАНА, Свободного профсоюза (СПС) НАНА и Молодежной Академии НАНА.
На церемонии открытия традиционного чемпионата, посвященного 103-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, председатель СПС НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов и сотрудники аппарата, директора и сотрудники научных учреждений и организаций, председатели территориальных организаций ПЕА по НАНА, Совета женщин и профсоюзных организаций институтов, правление Молодежной Академии и молодые ученые.
В своем выступлении на церемонии открытия, которая состоялась на стадионе, расположенном в Академическом городке, академик Иса Габиббейли сообщил, что и в этом году мероприятия в Академии наук, посвященные 103-й годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, начинаются с открытия футбольного турнира.
Руководитель НАНА отметил, что проведение в Академии наук чемпионата по футболу имеет особое значение с точки зрения поддержания физического здоровья молодежи и рациональной организации их досуга. Сказав, что в этом году интерес к чемпионату возрос, Молодежная Академия НАНА также представлена на чемпионате своей независимой командой, академик Иса Габиббейли добавил, что в последние годы реализуются необходимые мероприятия для развития молодежи НАНА. Академик сообщил, что, исходя из мировой практики, на базе Совета молодых ученых и специалистов была учреждена Молодежная Академия НАНА, за короткое время при организации Молодежной Академии состоялись мероприятия в масштабе НАНА и страны, олимпиада по родному языку и т.д. При поддержке Президиума НАНА один из номеров журнала «Молодой исследователь», который издается четырежды в год, выпускается на английском языке.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в настоящее время Молодежная Академия предпринимает практические шаги, направленные на расширение международных связей и популяризацию науки в стране.
Академик также подчеркнул, что в связи с вопросом подготовки кадров, который составляет один из приоритетов в деятельности НАНА, молодые ученые и специалисты направляются для прохождения практики в такие страны, как Египет, Польша, Франция, Италия и др.
Говоря о деятельности Свободного профсоюза НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что СПС под председательством доктора философии по политическим наукам Санана Гасанова принимает активное участие в жизни Академии наук, всегда проявляет внимание и заботу об участниках войны, гази, семьях шехидов. Помимо этого, организация реализует мероприятия, направленные на повышение социального благополучия сотрудников НАНА, обеспечение их отдыха и участие на культурных мероприятиях.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о деятельности Совета женщин НАНА и территориальных организаций ПЕА, высоко оценил активность этих общественных организаций в жизни Академии наук.
Руководитель НАНА подчеркнул, что чемпионат по футболу всегда проходит в праздничной атмосфере, и пожелал командам успехов.
Затем выступил председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, который поблагодарил академика Ису Габиббейли за поддержку в проведении чемпионата по футболу среди молодых ученых и специалистов, а также подчеркнул, что Конфедерация профсоюзов Азербайджана уделяет особое внимание проведению подобных мероприятий. Он сообщил, что и в этом году было уделено внимание подготовке команд к чемпионату, были удовлетворены все их необходимые потребности. Санан Гасанов отметил, что также предусмотрена организация игр сборной команды Академии наук с командами других организаций.
На церемонии открытия председатель профсоюзной организации Института археологии и антропологии НАНА Фаиг Бабаев прочитал свое стихотворение, посвященное чемпионату по футболу.
В заключение с командами, участвующими на турнире, были сделаны фотографии на память, академик Иса Габиббейли первым коснулся мяча, и тем самым был дан старт чемпионату.