“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə 2018-ci il üçün müsabiqələr elan edilib. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin yanvarın 31-də keçirilən iclasında qəbul olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalla təltif etmək səlahiyyətinin Prezident İlham Əliyevin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanına əsasən AMEA Rəyasət Heyətinə verildiyini xatırladıb. Akademik qeyd edib ki, bu mükafat ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilərə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticə, əsər, kəşf, ixtira, habelə elmin inkişafındakı xüsusi xidmətlərinə görə təqdim olunur.
Adlı mükafatlar üzrə müsabiqənin də önəmliyini qeyd edən akademiya rəhbəri vurğulayıb ki, AMEA-nın Nəsrəddin Tusi, Həsən bəy Zərdabi, Akademik Üzeyir Hacıbəyli, Akademik Mirəsədulla Mirqasımov, Akademik Yusif Məmmədəliyev, Akademik Musa Əliyev və Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına mükafatları elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək məqsədilə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi bölmələri, elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər. Namizədlər haqqında təqdimatlar müvafiq sənədlərlə birlikdə martın 1-dək Ekspert Komissiyasına təqdim edilməlidir.

Объявлены конкурсы на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» и именных премий НАНА в 2018 году. Постановление об этом было принято 31 января на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что право награждения «Золотой медалью Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» было предоставлено Президиуму НАНА Указом Президента Ильхама Алиева от 27 июня 2014 года. Академик сообщил, что раз в году данной медалью награждаются граждане Азербайджанской Республики и иностранцы за важные фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, открытия и изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки.
Отметив также значимость конкурса на получение именных премий, руководитель Академии подчеркнул, что премии НАНА имени Насреддина Туси, Гасан бека Зардаби, академика Узеира Гаджибейли, академика Мирасадуллы Миркасимова, академика Юсифа Мамедалиева, академика Мусы Алиева и Аббаскули ага Бакиханова вручаются с целью стимулирования ученых, внесших большой вклад в развитие науки и добившихся важных научных результатов, и побуждения их к проведению исследований еще большего масштаба.
Отметим, что кандидаты на получение премий могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами Академии, научными отделениями НАНА, учеными советами научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений, научными обществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государственных комитетах республики. Представления о кандидатах и соответствующие документы должны быть представлены Экспертной комиссии до 1 марта.