Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikasının  İnnovativ İnkişaf Nazirliyi birgə müsabiqə elan edir
15.09.2022 20:00
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyi birgə müsabiqə elan edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyi arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistanın universitetləri, tədqiqat mərkəzləri və elmi müəssisələrinin alimləri üçün layihə müsabiqəsi elan edilir. Müsabiqə üçün ərizə forması (Application form).
Layihə təklifləri aşağıdakı istiqamətlər üzrə təqdim edilə bilər:
- energetika və enerjiyə qənaət;
- tibb və tibbi texnologiyalar;
- farmasevtika və farmakologiya;
- nano- və biotexnologiyalar;
- kimya texnologiyaları;
- yeni materiallar;
- rəqəmsal iqtisadiyyat;
- ərzaq təhlükəsizliyi;
- aqrosənaye texnologiyaları;
- təbiətdən səmərəli istifadə;
- təbii fəlakətlərin qarşısının alınması və aradan qaldırılması;
- su resurslarının idarə edilməsi texnologiyaları;
- faydalı qazıntıların çıxarılması texnologiyaları;
- lazer texnologiyaları və fotonika;
- informasiya-kommunikasiya və fənlərarası texnologiyalar.
Layihələrin icra müddəti 24 aya qədər ola bilər.
Müsabiqə 15 sentyabr 2022-ci il tarixindən 15 dekabr 2022-ci il tarixinə qədər açıqdır. Layihə təklifləri Özbəkistan və Azərbaycandan olan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmalıdır.
Azərbaycan tərəfindən layihə rəhbəri layihə təkliflərini 15 dekabr 2022-ci il tarixinə qədər a.huseynova@science.az email ünvanına göndərməli, 23 dekabr 2022-ci il tarixinə qədər imzalanmış sənədləri AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinə (İstiqlaliyyət küç. 30, AZ1001, Bakı) təqdim etməlidir.
Əlavə məlumat üçün http://bei.science.gov.az/en/content/8 və ya (+994 12) 492 66 51 nömrəli telefona müraciət edilə bilər.

Национальная академия наук Азербайджана и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан объявляют совместный конкурс
15.09.2022 20:00
В рамках Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству, подписанного между Национальной академией наук Азербайджана и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, для ученых университетов, исследовательских центров и научных учреждений Азербайджана и Узбекистана объявляется конкурс проектов. С формой заявки для участия на конкурсе можно ознакомиться по ссылке.
Проектные предложения могут охватывать следующие направления научной деятельности:
- энергетика и экономия энергии;
- медицина и медицинские технологии;
- фармацевтика и фармакология;
- нано- и биотехнологии;
- химические технологии;
- новые материалы;
- цифровая экономика;
- продовольственная безопасность;
- агропромышленные технологии;
- рациональное использование природных ресурсов;
- предотвращение и устранение стихийных бедствий;
- технологии управления водными ресурсами;
- технологии добычи полезных ископаемых;
- лазерные технологии и фотоника;
- информационно-коммуникационные и междисциплинарные технологии.
Сроки реализации проектов не должны превышать 24 месяца.
Заявки на конкурс принимаются с 15-го сентября по 15-ое декабря 2022 года.  Проектные предложения должны быть составлены партнерскими группами из Азербайджана и Узбекистана совместно на английском языке.
Руководитель проекта со стороны Азербайджана должен направить проектные предложения до 15-го декабря 2022 года по электронной почте a.huseynova@science.az и представить подписанные документы до 23-го декабря 2022 года в Отдел международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА (ул. Истиглалият, 30, AZ1001, Баку).
Для получения дополнительной информации можно обратиться по ссылке http://bei.science.gov.az/en/content/8 или по телефону (+994 12) 492 66 51.