AMEA-da Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər Planı hazırlanacaq
30.09.2022 19:43
Sentyabrın 30-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri akademik Arif Həşimov açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan birinci məsələ ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn məsələlər haqqında olub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri bildiriblər ki, Heydər Əliyev XX əsrdə ümummilli ideyaları və həmin ideyaların gerçəkləşdirilməsinə nail olma bacarığı ilə xalqımızın tarixi taleyində müstəsna rol oynamış ən böyük tarixi şəxsiyyətlərdən biri olub. Vurğulanıb ki, Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının tarixi taleyi ilə bağlı işıqlı ideyalarının gerçəkləşməsinin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan sürətli sosial-iqtisadi inkişaf yolunda olan, öz ərazi bütövlüyünü bərpa edən müstəqil və qüdrətli bir dövlətdir.
Çıxışlarda o da qeyd olunub ki, bütün fəaliyyəti xalqa xidmət nümunəsi olan Ulu Öndər Heydər Əliyev elmimizin inkişafında da mühüm xidmətlər göstərib, onun həyata keçirdiyi elmi potensialın qorunması və inkişaf etdirilməsi siyasətinin nəticəsi olaraq Azərbaycan elmi bir sıra uğurlara imza atıb.
Ötən əsrin 70-80-ci illərində Heydər Əliyevin fəaliyyətində milli elmi kadrların hazırlanmasının da xüsusi yer tutduğunu deyən Rəyasət Heyətinin üzvləri bu gün ölkəmizin dövlət idarəetmə orqanlarında, iqtisadi strukturlarında, elm-təhsil  müəssisələrində ulu öndərin yetişdirdiyi həmin kadrların uğurla fəaliyyət göstərdiklərini bildiriblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycanın keçmiş SSRİ-nin tərkibində olduğu dövrlərdə Heydər Əliyev həmin ideoloji çərçivələrin imkan verdiyi şəraitdə, hətta bəzən bu çərçivələri aşaraq Azərbaycançılıq ideologiyasının təməl prinsiplərinin əməli tətbiqi və bu ideyaların kütləviləşərək milli ideyaya çevrilməsi istiqamətində xeyli işlər görüb. 90-cı illərdə isə onun təşəbbüsü ilə Azərbaycançılıq ideyası məhz dövlət quruculuğunun əsas ideologiyası səviyyəsinə qaldırılıb.
Natiqlər bildiriblər ki, müstəqillik illərində Heydər Əliyev Azərbaycan elminin inkişafı məqsədilə bir sıra mühüm Fərman və sərəncamlar imzalayıb.
Prezident İlham Əliyevin digər sahələrdə olduğu kimi, dövlətin elm siyasəti sahəsində də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ənənələrini davam etdirdiyini deyən çıxışçılar qeyd ediblər ki, hazırda elmi potensialın inkişafı və ondan milli tərəqqi naminə maksimum dərəcədə səmərəli istifadə olunması, xüsusən “elm-təhsil-iqtisadiyyat” münasibətlərinin müasir dövrün tələbləri baxımından yenidən qurulması Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir. Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan milli sərvətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan elmi potensialın qorunmasını, inkişaf etdirilməsini dövlət siyasətinin ən vacib istiqamətlərindən biri hesab edir və bu istiqamətlərə uyğun olaraq indi Akademiyada köklü islahatlar aparılmaqdadır: “Bu islahatların strateji məqsədi mövcud elmi-texniki potensialı qoruyub saxlamaq, onu milli dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsinə, beynəlxalq nüfuzunun artmasına yönəltməkdir. Alimlərimiz belə hesab edir ki, bu istiqamətdəki islahatlar həm elmi potensialdan milli dövlət quruculuğunda istifadə sahəsində, həm də birbaşa elm siyasəti sahəsində  Heydər Əliyev ideyalarına ən böyük sədaqət  nümunəsidir”.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, ölkə başçısının Sərəncamının icrasından irəli gələn məsələlərin həlli məqsədilə AMEA-da Komissiya yaradılıb və Akademiyanın geniş Tədbirlər Planının hazırlanması qərara alınıb.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-nın və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2022-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında olub. Hesabatların Elmi şuralarda, bölmələrdə və Rəyasət Heyətində dinlənilib təsdiqindən sonra “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2022-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinin 2023-cü il fevralın 25-dək nəşrə hazırlanması və məcmuəyə AMEA-da və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2022-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin mühüm nəticələri, həyata keçirilmiş əsas elmi-təşkilati işlər, AMEA-nın fəaliyyətinin digər aspektləri və göstəriciləri haqqında ətraflı məlumatların daxil edilməsi barədə qərar verilib.

30-го сентября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Открыв мероприятие, академик Ариф Гашимов ознакомил присутствующих со стоящими на повестке дня вопросами.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос об исполнении Распоряжения главы государства от 29 сентября 2022 года «Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева».
В своих выступлениях по данному вопросу члены Президиума НАНА сообщили, что Гейдар Алиев является одной из великих исторических личностей, который своими общенациональными идеями и умением воплотить эти идеи в жизнь сыграл исключительную роль в судьбе нашего народа в ХХ веке. Подчеркивалось, что итогом реализации светлых идей Гейдара Алиева, связанных с исторической судьбой азербайджанского народа, является то, что сегодня Азербайджан превратился в независимое и сильное государство с быстро развивающейся экономикой, которое восстановило свою территориальную целостность.
В выступлениях также отмечалось, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, вся деятельность которого является примером служения своему народу, внес значимый вклад и в развитие отечественной науки, в результате проводимой им политики по сохранению и развитию научного потенциала Азербайджан добился ряда успехов в научной сфере.
Сказав, что особое место в деятельности Гейдара Алиева в 70-80-х гг. прошлого века занимала подготовка национальных научных кадров, члены Президиума сообщили, что в настоящее время эти кадры успешно представлены в органах государственного управления, экономических структурах, научно-образовательных учреждениях и т.д.
Отмечалось, что в тот период, когда Азербайджан входил в состав бывшего СССР, Гейдар Алиев в условиях существующих в те годы идеологических рамок, а порой даже выходя за эти рамки, проделал большую работу по практическому применению фундаментальных принципов идеологии азербайджанства, приданию этой идеологии массовости и ее превращению в национальную идею, а в 90-х гг. благодаря деятельности Общенационального лидера идея азербайджанства поднялась до уровня основной идеологии государственного строительства.
Ораторы сообщили, что в годы независимости Гейдар Алиев подписал ряд важных указов и распоряжений, нацеленных на развитие науки в Азербайджане.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев, наряду с прочими сферами, продолжает традиции общенационального лидера Гейдара Алиева и в области научной политики государства, выступающие отметили, что в настоящее время одной из основных задач, стоящих перед азербайджанским государством и обществом, является развитие научного потенциала и его максимально рациональное использование во имя национального прогресса, особенно налаживание отношений между наукой, образованием и экономикой в соответствии с требованиями современности. Подчеркивалось, что Президент Ильхам Алиев считает сохранение и развитие научного потенциала, который является неотъемлемой составляющей национального достояния Азербайджана, одним из важнейших направлений государственной политики, и в соответствии с этими направлениями в настоящее время в Академии наук проводятся коренные реформы: «Стратегической целью этих реформ является сохранение существующего научно-технического потенциала и направление его на укрепление национальной государственности и повышение международного авторитета страны. Ученые Азербайджана считают, что реформы в данной сфере являются наглядным примером верности идеям Гейдара Алиева как в области использования научного потенциала в процессе строительства национального государства, так и в области научной политики в целом».
Учитывая все вышеизложенное, в НАНА была создана Комиссия для решения вопросов, нацеленных на исполнение Распоряжения главы государства. Также было принято постановление о разработке обширного Плана мероприятий Академии наук.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос об отчетах по итогам научно-исследовательских работ, которые велись в 2022 году в НАНА и других научных учреждениях и высших учебных заведениях республики. Было принято следующее постановление: после прослушивания и утверждения отчетов на ученых советах, в научных отделениях и Президиуме НАНА подготовить к изданию до 25-го февраля 2023 года сборник «Отчет о деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2022 году» и включить в сборник подробные сведения о важных итогах научно-исследовательских работ, которые велись в НАНА и других научных учреждениях и высших учебных заведениях республики в этом году, основных научно-организационных работах, а также прочих аспектах и показателях деятельности Академии наук.