AMEA Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2023-cü il üzrə illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin Ümumi yığıncağının üzvləri, bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin baş və icraçı direktorları, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, elmi şöbə və laboratoriyaların rəhbərləri, ictimaiyyətlə əlaqələr, təhsil, beynəlxalq əlaqələr və digər şöbələrin müdirləri, Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının sədrləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə süni intellektin tətbiqi əsasında həyata keçirilən innovativ layihələr, eləcə də 2023-cü il üzrə əldə olunan nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiqlənmiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni Nizamnaməsində AMEA-nın funksiyaları müəyyənləşdirilib, o cümlədən bölmələrin əhatə etdiyi müəssisələrin AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında hesabat verməsi kimi məsələlərin öz əksini tapdığını bildirib.
Bölmələrin illik hesabatlarının bu ildən etibarən ilk dəfə olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin binasının Böyük akt zalında geniş tərkibdə keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu addımın əldə olunmuş nəticələrin daha böyük auditoriyaya çatdırılmasına, bölmələrin əməkdaşları arasında elmi əlaqələrin genişlənməsinə və gələcək fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə təkan verəcəyini söyləyib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsini təqdim edib. O qeyd edib ki, hesabat ilində FRTEB-də həm fundamental, həm də tətbiqi xarakterli aparılan tədqiqatlar bir tərəfdən ölkənin milli maraqlarından irəli gələn, digər tərəfdən isə müasir dünyanın tələb və çağırışlarına müvafiq olan məsələləri ehtiva edib. Akademik vurğulayıb ki, 2023-cü ildə bir sıra strateji məsələlərə, o cümlədən elmi priroritetlərin müəyyənləşdirilməsi, əldə olunan mühüm nəticələrin nüfuzlu elmi bazalara daxil olan jurnallarda dərc olunması, elmi təşkilatların və tədqiqatçıların elmmetrik göstəricilərinin yüksəldilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, ali məktəblər və elmi-tədqiqat müəssisələri arasında münasibətlərin qurulması, birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət ayrılmışdır.
Akademik Rasim Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü ildə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 7 elmi istiqamət üzrə 35 problemə aid 125 mövzuya dair 286 tədqiqat işi, 224 mərhələ aparılıb, 4 mövzu, 108 iş, 81 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 50-si bölmə tərəfindən müzakirə edilərək mühüm nəticə kimi dəyərləndirilib.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2023-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 12 monoqrafiyası, 23 kitabı (11-i xaricdə), 33 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri, 1108 məqaləsi (567 nüfuzlu xarici elmi jurnallarda) çap edilib, bu məqalələrin 514-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda və konfrans materiallarında dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 19022 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 14 iddia sənədi verdiyini, 2-si respublikada, 10-u xarici ölkələrdə olmaqla 12 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə Ümummilli Liderin 100 illiyinə həsr olunmuş 5 respublika, 2 beynəlxalq konfransın, 4 elmi sessiyanın, bütövlükdə 20 tədbirin təşkil olunduğunu, alim və mütəxəssislər tərəfindən 1 monoqrafiya, 3 konfrans materialı və 20-yə yaxın məqalənin nəşr edildiyini bildirib.
“Hesabat dövründə E-Azərbaycanın bir seqmenti olan e-elmin formalaşdırılması və inkişafı istiqamətində işlər davam etdirilmiş, İndustry 4.0-ın platformasında kritik infrastrukturların kiber dayanıqlığının təmin olunması üçün intellektual texnologiyaların işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılmış, science 4.0 platformasında süni intellektin tətbiqi məsələləri tədqiq olunmuş və perspektiv istiqamətlərin reallaşdırılması üçün tövsiyələr verilmişdir. Eyni zamanda IV Sənaye İnqilabının çağırışlarının həyata keçirilməsi, Süni intellekt, Big Data texnologiyalarının və kiberfiziki sistemlərin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və geniş tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilmişdir”, - deyə AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb.
Akademik Rasim Əliquliyev hesabat ilində bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası” və digər dövlət proqramları, startegiya, yol xəritələri, fəaliyyət planlarının həyata keçirilməsində iştirak etdiklərini bildirib.
O, həmçinin müxtəlif parametrlər üzrə bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar və bölmənin elmi jurnalları barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra Fizika İnstitutunun laboratoriya rəhbərləri AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Hüseynov və professor Qüdrət İsaqovun sualları cavablandırılıb.
Sonra Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) elmi işlər üzrə prorektoru AMEA-nın müxbir üzvü Afiq Həsənov, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının icraçı direktoru professor Nəriman İsmayılov, Biofizika İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Mətanət Baxışova, Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famil Hümbətov və Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyev çıxış edərək təmsil etdikləri qurumlarda əldə olunan mühüm nəticələri diqqətə çatdırıb, bölmənin 2023-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2023-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bölmənin əhatə etdiyi müəssisələrdə Azərbaycan dövlətinin çağırışlarına cavab verən mühüm tədqiqatların aparıldığını bildirib. Həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un bölmə alimlərinin fəaliyyət istiqamətlərini əhatə etdiyini və onların üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Состоялось заседание Президиума НАНА, посвященное обсуждению годового отчета Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) по итогам 2023 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены Общего собрания отделения, генеральные и исполнительные директора, ученые секретари, авторы важных научных результатов, руководители научных отделов и лабораторий, заведующие отделами по связям с общественностью, образования, международных связей и т.д., председатели советов молодых ученых и специалистов научных учреждений, которые охватывает ОФМТН, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей инновационные проекты, реализованные в научных учреждениях, которые охватывает ОФМТН, посредством применения искусственного интеллекта, достижения, издания 2023 года и т.д.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в новом Уставе Национальной академии наук Азербайджана, который был утвержден Указом главы государства от 3 ноября 2023 года, были определены функции НАНА, в том числе нашел свое отражение вопрос о представлении учреждениями, охватываемыми отделениями, своих отчетов Президиуму НАНА.
Сказав, что в этом году впервые отчетные заседания отделений проходят в широком составе в Большом актовом зале здания Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли добавил, что это приведет к доведению полученных результатов до внимания еще большей аудитории, расширению научных связей между сотрудниками отделений и определению сфер дальнейшей деятельности.
Затем вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения физико-математических и технических наук НАНА академик Расим Алигулиев представил отчетный доклад об итогах научной и научно-организационной деятельности ОФМТН в 2023 году. Академик отметил, что в отчетном году в отделении велись исследования как фундаментального, так и прикладного характера, которые охватили вопросы, соответствующие национальным интересам страны – с одной стороны, а с другой – требованиям и призывам современного мира. Академик подчеркнул, что в 2023 году особое внимание было уделено ряду стратегических задач, в том числе определению научных приоритетов, освещению полученных важных результатов в журналах, которые входят в престижные научные базы, повышению наукометрических показателей научных организаций и исследователей, расширению интеграции науки и образования, установлению связей между высшими школами и научно-исследовательскими учреждениями, проведению совместных исследований и т.д.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что в 2023 году в научных учреждениях, которые охватывает Отделение физико-математических и технических наук, велись исследования по 7-ми научным направлениям, охватывающим 35 проблем, 125 тем, 286 исследовательских работ, 224 этапа, завершены 4 темы, 108 работ, 81 этап, 50 результатов были обсуждены в отделении и признаны важными результатами.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений, которые охватывает отделение, академик Расим Алигулиев отметил, что в 2023 году сотрудниками отделения изданы 12 монографий, 23 книги (11 – за рубежом), 33 учебника, учебных пособий и научно-популярных трудов, а также опубликованы 1108 статей (567 – в престижных зарубежных научных журналах), 514 из этих статей изданы во входящих в базы «Web of Science» и «Scopus» журналах с импакт-фактором и материалах конференций, на труды сотрудников ссылались 19022 раза. Также академик добавил, что научными учреждениями были поданы 14 документов на получение патента, получены 12 патентов, 2 из которых – в республике и 10 – за рубежом.
Докладчик сообщил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в научных учреждениях, которые охватывает ОФМТН, были организованы 20 мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею Общенационального лидера, из них 5 республиканских и 2 международные конференции, 4 научные сессии, молодыми учеными и специалистами были изданы 1 монография, 3 материала конференций и около 20-ти статей.
Вице-президент НАНА подчеркнул: «В отчетный период продолжались работы по формированию и развитию электронной науки, которая является одним из сегментов электронного Азербайджана, велись исследования по разработке интеллектуальных технологий для обеспечения киберустойчивости критической инфраструктуры на платформе İndustry 4.0, изучались вопросы применения искусственного интеллекта на платформе science 4.0 и разрабатывались рекомендации для реализации перспективных направлений. В то же время, особое внимание было уделено выполнению задач, соответствующих вызовам Четвертой промышленной революции, изучению научно-теоретических проблем применения искусственного интеллекта, технологий Big Data (больших данных) и киберфизических систем».
Академик Расим Алигулиев отметил, что в отчетном году научные учреждения, которые охватывает ОФМТН, принимали участие в выполнении задач, поставленных в таких документах, как «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 годах», «Стратегия информационной и кибербезопасности Азербайджанской Республики на 2023-2027 годы», а также в других государственных программах, стратегиях, дорожных картах, планах мероприятий и т.д.
Помимо этого, академик представил наукометрические показатели сотрудников отделения по различным параметрам, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мероприятиях по популяризации науки и научных журналах отделения.
После прослушивания доклада были озвучены ответы на вопросы заведующих лабораториями Института физики члена-корреспондента НАНА Вели Гусейнова и профессора Гудрета Исагова.
Далее выступили генеральный директор Института математики и механики член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, генеральный директор Института систем управления академик Али Аббасов, проректор Национальной академии авиации по научной работе член-корреспондент НАНА Афиг Гасанов, исполнительный директор Шемахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси профессор Нариман Исмаилов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института биофизики Матанат Бахышова, заведующий лабораторией Института радиационных проблем доктор философии по физико-математическим наукам Фамиль Гумбатов и заместитель директора Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета член-корреспондент НАНА Вагиф Гулиев, которые рассказали о важных результатах, полученных в организациях, которые они представляют, и высоко оценили деятельность отделения в 2023 году.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который высоко оценил деятельность Отделения физико-математических и технических наук в 2023 году и отметил, что в учреждениях, которые охватывает отделение, ведутся важные исследования, отвечающие призывам Азербайджанского государства. Также академик подчеркнул, что «Год солидарности во имя зеленого мира» и 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, которая пройдет в Баку, охватывает сферы деятельности ученых отделения и ставит перед ними важные задачи.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчета о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА в 2023 году удовлетворительным и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА. Также отделению были даны соответствующие поручения.