AMEA daha bir nüfuzlu beynəlxalq elmi quruma – Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) üzv seçilib. Bu münasibətlə təşkilatın rəhbərliyi adından AMEA-ya təbrik məktubu göndərilib.
“Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyası (IAP) adından məmnuniyyətlə bildiririk ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) IAP İdarə Heyəti tərəfindən İAP üzvlüyünə qəbul edilib.
Tam üzvlük sertifikatı 2025-ci ildə keçiriləcək növbəti IAP Baş Assambleyası tərəfindən təqdim olunacaqdır. Bu müddət ərzində siz səsvermə istisna olmaqla, IAP-nin bütün fəaliyyətinə qoşula bilərsiniz və IAP-nin saytında Akademiyanızın öz profil səhifəsi olacaq. Xahiş edirik aşağıda müvafiq bölməyə keçidlə tanış olun: www.interacademies.org/network/member-academies
Zəhmət olmasa, IAP-nin internet saytında yerləşdirmək və qeydlərimizə daxil etmək üçün IAP Katibliyinə (secretariat@iapartnership.org) aşağıdakı məlumatları təqdim edin:
- Akademiyanın loqosu (yüksək keyfiyyətli);
- Akademiya haqqında məlumat;
-  Hazırkı prezidentin adı və şəkli (yüksək keyfiyyətli);
-  Akademiyada əlaqələndirici şəxslərin adları və email ünvanları.
Hər hansı bir sualınız olarsa, zəhmət olmasa bizimlə əlaqə saxlayın.
IAP-nin işinə qoşulduğunuza görə, Akademiyanızı təbrik edirik. Sizinlə işləməyi səbirsizliklə gözləyirik. Uğurlar arzulayırıq.
Ourania Kosti
İcraçı Direktor
Akademiyalarası Tərəfdaşlıq Assosiasiyası”.
Qeyd edək ki, dünyanın 5 qitəsinin əksər akademiyalarını özündə birləşdirən Elmlər Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının (IAP) mərkəzi ofisi İtaliyanın Triest şəhərində və ABŞ-ın Vaşinqton şəhərlərində yerləşir.
Məlumat üçün bildiririk ki, AMEA 2023-2024-cü illərdə Beynəlxalq Elmi Şura, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası və Avrasiya Universitetlər Birliyi kimi akademik qurumların da üzvü seçilib.

ANAS has been elected a member of another prestigious international scientific organization, the InterAcademy Partnership (IAP). On this occasion, a welcome letter was sent to ANAS on behalf of the organization's management.
On behalf of the InterAcademy Partnership (IAP), we are pleased to inform you that the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) has been provisionally accepted by the IAP Board for IAP membership.
A certificate of full membership will be issued by the IAP General Assembly that will next meet in 2025. In the meantime, you can join in all IAP activities besides voting, and your Academy will have its profile page on the IAP website. Please find below the link to the relevant section: https://www.interacademies.org/network/member-academies.
Please provide the following information to IAP Secretariat (secretariat@iapartnership.org) to be posted on the IAP website and included in our records:
• the Academy logo (in high resolution)
• a paragraph about the academy
• the name and picture of your current president (in high resolution)
• names and email addresses of the academy contact persons
Should you have any query, please feel free to contact us.
Again, our many thanks for the commitment of your Academy to supporting the work of IAP. We look forward to working with you.
Yours sincerely,
Ourania Kosti
Executive Director
InterAcademy Partnership
It should be noted that the Secretariat of the InterAcademy Partnership (IAP), which unites most academies from the five continents of the world, is located in Trieste, Italy and Washington, USA.
For information, in 2023-2024, ANAS was also elected a member of academic organizations such as the International Science Council, the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia, and the Eurasian Universities Union.