AMEA daha bir nüfuzlu beynəlxalq elmi quruma – Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) üzv seçilib. Bu münasibətlə təşkilatın rəhbərliyi adından AMEA-ya təbrik məktubu göndərilib.
“Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyası (IAP) adından məmnuniyyətlə bildiririk ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) IAP İdarə Heyəti tərəfindən İAP üzvlüyünə qəbul edilib.
Tam üzvlük sertifikatı 2025-ci ildə keçiriləcək növbəti IAP Baş Assambleyası tərəfindən təqdim olunacaqdır. Bu müddət ərzində siz səsvermə istisna olmaqla, IAP-nin bütün fəaliyyətinə qoşula bilərsiniz və IAP-nin saytında Akademiyanızın öz profil səhifəsi olacaq. Xahiş edirik aşağıda müvafiq bölməyə keçidlə tanış olun: www.interacademies.org/network/member-academies
Zəhmət olmasa, IAP-nin internet saytında yerləşdirmək və qeydlərimizə daxil etmək üçün IAP Katibliyinə (secretariat@iapartnership.org) aşağıdakı məlumatları təqdim edin:
- Akademiyanın loqosu (yüksək keyfiyyətli);
- Akademiya haqqında məlumat;
-  Hazırkı prezidentin adı və şəkli (yüksək keyfiyyətli);
-  Akademiyada əlaqələndirici şəxslərin adları və email ünvanları.
Hər hansı bir sualınız olarsa, zəhmət olmasa bizimlə əlaqə saxlayın.
IAP-nin işinə qoşulduğunuza görə, Akademiyanızı təbrik edirik. Sizinlə işləməyi səbirsizliklə gözləyirik. Uğurlar arzulayırıq.
Ourania Kosti
İcraçı Direktor
Akademiyalarası Tərəfdaşlıq Assosiasiyası”.
Qeyd edək ki, dünyanın 5 qitəsinin əksər akademiyalarını özündə birləşdirən Elmlər Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının (IAP) mərkəzi ofisi İtaliyanın Triest şəhərində və ABŞ-ın Vaşinqton şəhərlərində yerləşir.
Məlumat üçün bildiririk ki, AMEA 2023-2024-cü illərdə Beynəlxalq Elmi Şura, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası və Avrasiya Universitetlər Birliyi kimi akademik qurumların da üzvü seçilib.

НАНА избрана членом еще одной влиятельной международной научной организации
Национальная академия наук Азербайджана избрана членом еще одной влиятельной международной научной организации под названием Межакадемическое партнерство (InterAcademy Partnership, IAP). В связи с этим в НАНА поступило поздравительное письмо от имени руководства организации.
«От имени Межакадемического партнерства (IAP) хотим сообщить, что по решению Правления IAP Национальная академия наук Азербайджана (НАНА) стала членом İAP.
Сертификат о полноправном членстве будет вручен во время очередной Генеральной ассамблеи IAP, которая состоится в 2025 году. До этого времени вы можете принимать участие во всех инициативах IAP, исключая голосование, на сайте IAP будет создан профиль Академии наук. Просим вас ознакомиться с сайтом организации по ссылке: www.interacademies.org/network/member-academies.
Для размещения соответствующей информации на сайте IAP просим вас предоставить в Секретариат IAP (secretariat@iapartnership.org) следующие данные:
высококачественное изображение логотипа Академии наук;
информация об Академии наук;
имя и высококачественная фотография нынешнего президента Академии наук;
имена и адреса электронной почты координирующих лиц.
Если у вас возникнут какие-либо вопросы, свяжитесь, пожалуйста, с нами.
Поздравляем Академию наук с присоединением к деятельности IAP. С нетерпением ждем сотрудничества и желаем вам успехов.
Урания Кости,
исполнительный директор
Межакадемического партнерства».
Отметим, что центральный офис Межакадемического партнерства (IAP), объединяющего большинство академий наук, функционирующих на 5-ти континентах мира, находится в городах Триест (Италия) и Вашингтон (США).
В 2023-2024 гг. НАНА также была избрана членом таких академических организаций, как Международный научный совет (İSC), Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии (AASSA) и Союз евразийских университетов (EURAS).