AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov müasir cəmiyyətdəki peşə nailiyyətlərinə görə Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinin fəxri professoru adına (“Honorary Professor of the Academic Union, Oxford, UK”) layiq görülüb.
Alimə fəxri professor diplomu və mantiyasını institutun Elmi şurasının iclasında AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova təqdim edib.
Qeyd edək ki, tarixçi alimin bu fəxri ada layiq görülməsi Fransanın Kann şəhərində keçirilən “Keyfiyyət və idarəetmədə mükəmməllik” adlı forum və Avropa mükafatları gecəsində açıqlanıb. Fəxri ad müasir cəmiyyətin sosial və intellektual tərəqqisinə töhfə verən insanlara minnətdarlıq simvolu olaraq verilir.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov bundan əvvəl Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Sokrat Komitəsi tərəfindən “Elmdə ad” fəxri tituluna, “Ən yaxşı baş menecer” fəxri adına və “Kraliça Viktoriya” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb. O, dünya elminin inkişafındakı töhfələrə görə XXI əsrin görkəmli elm adamlarının siyahısına daxil edilib. Tarix İnstitutu isə Beynəlxalq Sokrat Komitəsi tərəfindən “2012-ci ilin ən yaxşı müəssisəsi” diplomu ilə təltif olunub.

Academician Yagub Mahmudov awarded the title of Honorary Professor of the Academic Union, Oxford UK
Director of the Institute of History of ANAS academician Yagub Mahmudov for the professional achievements in modern society was awarded the title of Honorary Professor of the Academic Union, Oxford, UK.
At the meeting of the Academic Council of the institution, academic secretary of the Division of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova handed the honorary diploma of the professor and mantle to Yagub Mahmudov.
A message on the assignment of this honorary title to the historian-scientist was published in the French city of Cannes at a forum called “Quality and Excellence in Management” and an evening of European awards. This honorary title is awarded as a symbol of respect and gratitude to those who contribute to the social and intellectual development of modern society.
Recalled that earlier Yagub Mahmudov received the honorary title “The Name in Science” of the International Committee of Socrates, operating in the UK, the honorary title “Best General Manager” and the Queen Victoria International Award.
Yagub Mahmudov for his contribution to the development of world science was included in the list of the most outstanding scientists of the 21st century. Institute of History led by him was awarded the diploma of the Socrates International Committee “Best Enterprise 2012”.