AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov müasir cəmiyyətdəki peşə nailiyyətlərinə görə Böyük Britaniyanın Oksford Akademik Birliyinin fəxri professoru adına (“Honorary Professor of the Academic Union, Oxford, UK”) layiq görülüb.
Alimə fəxri professor diplomu və mantiyasını institutun Elmi şurasının iclasında AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova təqdim edib.
Qeyd edək ki, tarixçi alimin bu fəxri ada layiq görülməsi Fransanın Kann şəhərində keçirilən “Keyfiyyət və idarəetmədə mükəmməllik” adlı forum və Avropa mükafatları gecəsində açıqlanıb. Fəxri ad müasir cəmiyyətin sosial və intellektual tərəqqisinə töhfə verən insanlara minnətdarlıq simvolu olaraq verilir.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov bundan əvvəl Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Sokrat Komitəsi tərəfindən “Elmdə ad” fəxri tituluna, “Ən yaxşı baş menecer” fəxri adına və “Kraliça Viktoriya” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb. O, dünya elminin inkişafındakı töhfələrə görə XXI əsrin görkəmli elm adamlarının siyahısına daxil edilib. Tarix İnstitutu isə Beynəlxalq Sokrat Komitəsi tərəfindən “2012-ci ilin ən yaxşı müəssisəsi” diplomu ilə təltif olunub.

Директор Института истории Национальной академии наук Азербайджана, академик Ягуб Махмудов за профессиональные достижения в современном обществе удостоен звания почетного профессора Оксфордского академического союза Великобритании (“Honorary Professor of the Academic Union, Oxford, UK”).
На заседании Ученого совета учреждения академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова вручила почетный диплом профессора и мантию Ягубу Махмудову.
Сообщение о присвоении ученому-историку этого почетного звания обнародовано во французском городе Канны на форуме под названием «Качество и совершенство в управлении» и вечере европейских премий. Это почетное звание присваивается в качестве символа уважения и благодарности тем, кто вносит вклад в социальное и интеллектуальное развитие современного общества.
Напомним, что ранее Ягуб Махмудов удостоился почетного титула «Имя в науке» («The Name in Science») Международного комитета Сократа, действующего в Великобритании, почетного звания «Лучший генеральный менеджер» и международной премии «Королева Виктория».
Ягуб Махмудов за вклад в развитие мировой науки был включен в список самых выдающихся ученых XXI века. А руководимый им Институт истории награжден дипломом Международного комитета Сократа «Лучшее предприятие 2012 года» («Best Enterprises – 2012»).