Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib
25-27 noyabr 2021-ci il tarixlərində Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda rəsmi səfərdədir.
Noyabrın 26-da REA prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev, vitse-prezident, akademik Yuriy Baleqa, prezidentin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, prezidentin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtsevanın daxil olduğu nümayəndə heyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası rəhbərliyinin nümayəndələri ilə birlikdə Fəxri xiyabanı ziyarət ediblər.
Rusiyalı qonaqlar müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Nümayəndə heyəti görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla anaraq, məzarı üzərinə gül dəstələri düzüblər.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də gül dəstələri qoyulub.

Делегация Российской академии наук посетила могилу общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения
Делегация во главе с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым находится с официальным визитом в Азербайджане.
26 ноября делегация в составе президента РАН, академика Александра Сергеева, вице-президента РАН, академика Юрия Балеги, советника президента РАН, доктора юридических наук Рашада Курбанова,  начальника Секретариата президента РАН Валерии Беляниной и заместителя начальника Управления международного сотрудничества РАН Ольги Глуховцевой вместе с представителями руководства НАНА посетила Аллею почетного захоронения.
Гости почтили память создателя независимого Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева, возложили на его могилу венки и букеты цветов.
Также была почтена память видного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, на ее могилу были возложены букеты цветов.
Цветы были возложены также на могилы выдающегося государственного деятеля Азиза Алиева и видного ученого-врача Тамерлана Алиева.