Akademik Aleksandr Sergeyev: “Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzi iki ölkə arasında elmi və mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində böyük rola malikdir”
Azərbaycanda üç günlük səfərdə olan Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti səfər çərçivəsində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Sergey Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin ekspozisiyası ilə tanışlıq zamanı REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev və REA-nın vitse-prezidenti, akademik Yuriy Baleqa, prezidentin müşaviri, hüquq elmləri doktoru Rəşad Qurbanov, prezidentin Katibliyinin rəisi Valeriya Belyanina və REA-nın Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Olqa Qluxovtsevanın daxil olduğu nümayəndə heyətinə Sergey Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, şairin ev-muzeyi ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə Mərdəkanda açılıb. Ev-muzeyinin AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə Sergey Yeseninin adını daşıyan Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinə çevrildiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin Bakıya olan sevgisindən bəhs edilib, bu sevginin şairin yaradıcılığında öz əksini tapdığı vurğulanıb. Bildirilib ki, ədibin Azərbaycanda yazdığı “İran nəğmələri”, “Əlvida Bakı”, “Balaxanı mayı” və digər əsərləri onun poeziyasının ən qiymətli inciləridir.
Qeyd olunub ki, zəngin eksponatlara malik muzeydə qorunan əşyalar ədibin əsasən Moskva, Sankt-Peterburq və Bakıda yaşadığı dövrləri əhatə edir.
REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev bu mərkəzin Azərbaycan və Rusiya arasında elmi, mədəni və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Akademik Azərbaycan xalqının S.Yeseninin, o cümlədən rus şair və yazıçılarının xatirəsinə göstərdiyi diqqəti yüksək qiymətləndirib, Azərbaycanda görkəmli şairə həsr olunmuş belə bir muzey-mərkəzin fəaliyyət göstərməsindən məmnunluğunu ifadə edib.

Академик Александр Сергеев: «Центр азербайджано-русских литературных связей играет большую роль в укреплении научных и культурных связей между двумя странами»
В рамках трехдневного визита в Азербайджан делегация во главе с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым ознакомилась с деятельностью Центра азербайджано-русских литературных связей имени Сергея Есенина, который является одним из филиалов Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Экспозицию Центра азербайджано-русских литературных связей посетили президент РАН, академик Александр Сергеев, вице-президент РАН, академик Юрий Балега, советник президента РАН, доктор юридических наук Рашад Курбанов, начальник Секретариата президента РАН Валерия Белянина и заместитель начальника Управления международного сотрудничества РАН Ольга Глуховцева. Гостям рассказали, что Дом-музей Сергея Есенина был открыт в поселке Мардакян в 1975 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева. Отмечалось, что в 2008 году по инициативе директора Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академика Рафаэля Гусейнова дом-музей был преобразован в Центр азербайджано-русских литературных связей имени Сергея Есенина.
В ходе встречи говорилось о любви великого русского поэта Сергея Есенина к Баку и о том, как эта любовь отразилась на его творчестве. Отмечалось, что произведения из цикла «Персидские мотивы», стихотворение «Прощай, Баку! Тебя я не увижу…», созданные им в Азербайджане, являются ценными жемчужинами его поэзии.
Также сообщалось, что хранящиеся в музее предметы охватывают, в основном, те периоды творчества поэта, когда он жил в Москве, Санкт-Петербурге и Баку.
Президент РАН, академик Александр Сергеев отметил, что этот центр играет большую роль в укреплении научных, культурных и дружеских связей между Азербайджаном и Россией. Академик высоко оценил внимание, которое оказывается в нашей республике к памяти Сергея Есенина и других русских поэтов и писателей, и выразил удовлетворение от того, что в Азербайджане функционирует музей-центр такого высокого уровня, посвященный известному русскому поэту.