Akademik İsa Həbibbəyli kərküklü alimlərlə görüşüb
Sentyabrın 12-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İraqın Kərkük Universitetinin əməkdaşı, Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri Dr. Nebil Şahin Məhəmməd, kərküklü tədqiqatçı Dr. Əli Hüseyn Bayatlı və Mosul Şimali Texniki Universitetinin nəzdində Kərkük Texniki İnstitutunun əməkdaşı Dr. Savaş Hürmüzlü ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Kərkükə ilk dəfə 1994-cü ildə görkəmli Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 500 illiyi münasibətilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində səfər etdiyini bildirib.
Kərkükün və türkmanların Azərbaycan üçün böyük mənəvi önəm kəsb etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələri istiqamətində, türkman ədəbiyyatının, dilinin, folklorunun və s. öyrənilməsinə dair geniş tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bu istiqamətdə qarşılıqlı əlaqələrin qurulması və inkişafında görkəmli kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının və professor Qəzənfər Paşayevin xüsusi xidmətləri olduğunu söyləyib. Həmçinin vurğulayıb ki, AMEA-da Əta Tərzibaşının anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib və kərküklü tədqiqatçı-yazıçı Şəmsəddin Kuzəçinin təşkilatçılığı ilə Kərkükdən tanınmış alim və tədqiqatçılar sözügedən tədbirdə iştirak ediblər. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Azərbaycanın dili, tarixi, ədəbiyyatı, folkloru, mədəniyyəti ilə bağlı Kərkükə konfrans iştirakçıları vasitəsilə kitabların göndərildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin İraqda oktyabr ayında Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək beynəlxalq konfransda Azərbaycan alimlərinin də təmsil olunacağını bildirib. Səfər zamanı növbəti kitabların Kərkük Universitetinə hədiyyə ediləcəyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Kərkükün elm xadimləri və ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu və Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrinin daha da inkişafı üçün zəruri dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Kərkük Universitetinin əməkdaşı, Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri Dr. Nebil Şahin Məhəmməd AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib, səmimi qəbula görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Elmi-pedaqoji fəaliyyəti barədə məlumat verən alim 17 ildir Kərkük Universitetində çalışdığını, Türkiyədə magistratura, Şotlandiyada isə doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, eyni zamanda Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri olaraq gənclərlə və beynəlxalq elmi qurumlarla sıx əməkdaşlıq edirlər.
Dr. Nebil Şahin Məhəmməd Azərbaycanın İraqdakı səfirliyi tərəfindən daim onların fəaliyyətinə dəstək göstərildiyini söyləyib, bu görüşün Azərbaycan-Kərkük əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Həmçinin qarşılıqlı kadr mübadiləsi, doktorantura təhsili, birgə konfransların təşkili, qarşılıqlı məqalələrin çapı, alimlərin əsərlərinə istinad edilməsi kimi təkliflərini səsləndirib və məmnuniyyətlə qəbul olunub.
Öz növbəsində kərküklü tədqiqatçı Dr. Əli Hüseyn Bayatlı və Kərkük Texniki İnstitutunun əməkdaşı Dr. Savaş Hürmüzlü da elmi fəaliyyətləri barədə məlumat veriblər.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib və xatirə şəkli çəkdirilib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov da iştirak ediblər.

12-го сентября президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с сотрудником Киркукского университета (Ирак), председателем Организации туркманских ученых доктором наук Небилем Шахином Махаммадом, киркукским исследователем доктором наук Али Хусейном Баятлы и сотрудником Киркукского технического института при Мосульском северном техническом университете доктором наук Савашем Хурмузлу.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые посетил Киркук в 1994 году в составе делегации Азербайджана, приехавшей в Ирак по случаю празднования 500-летнего юбилея выдающегося азербайджанского поэта Мухаммеда Физули.
Сказав, что Азербайджан придает большое значение связям с Киркуком и туркманами, академик Иса Габиббейли добавил, что в НАНА ведутся глубокие исследования, охватывающие азербайджано-киркукские литературные связи, туркманскую литературу, язык, фольклор и т.д., особый вклад в установление и развитие взаимного сотрудничества внесли видный киркукский литературовед Ата Тарзибаши и профессор Газанфар Пашаев. Также академик подчеркнул, что в НАНА прошла международная научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею Ата Тарзибаши, на которой при организации киркукского исследователя и писателя Шамсаддина Кузечи приняли участие известные киркукские ученые и исследователи. С помощью участников конференции, продолжил руководитель НАНА, в Киркук были отправлены книги, связанные с азербайджанским языком, историей, литературой, фольклором и культурой.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в октябре в Ираке состоится международная конференция по случаю 530-летия со дня рождения Мухаммеда Физули, в работе которой примут участие и азербайджанские ученые, во время визита в подарок Киркукскому университету будут вновь преподнесены книги.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Академия наук заинтересована в сотрудничестве с учеными и высшими учебными заведениями Киркука и будет оказывать поддержку развитию азербайджано-киркукских литературных связей и в дальнейшем.
Затем выступил сотрудник Киркукского университета, председатель Организации туркманских ученых доктор наук Небиль Шахин Махаммад, который выразил удовлетворение посещением НАНА и поблагодарил академика Ису Габиббейли за сердечный прием. Говоря о своей научно-педагогической деятельности, ученый сообщил, что окончил магистратуру в Турции и докторантуру в Шотландии, 17 лет работает в Киркукском университете. Небиль Шахин Мухаммад отметил, что, будучи председателем Организации туркманских ученых, он установил тесные связи с молодежью и международными научными структурами.
Посольство Азербайджана в Ираке, продолжил ученый, всегда оказывает поддержку деятельности организации. Он выразил уверенность в том, что сегодняшняя встреча внесет весомую лепту в развитие азербайджано-киркукских связей.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы и выдвинуты предложения, связанные с взаимообменом кадрами, обучением на ступени докторантуры, организацией совместных конференций, изданием совместных статей и научным цитированием.
О своей научной деятельности также рассказали киркукский исследователь Али Хусейн Баятлы и сотрудник Киркукского технического института Саваш Хурмузлу.
Далее стороны обменялись подарками, были сделаны фотографии на память.
На встрече принимали участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров и заведующий отделом Института философии и социологии доктор философских наук Физули Гурбанов.