Akademik İsa Həbibbəyli kərküklü alimlərlə görüşüb
Sentyabrın 12-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İraqın Kərkük Universitetinin əməkdaşı, Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri Dr. Nebil Şahin Məhəmməd, kərküklü tədqiqatçı Dr. Əli Hüseyn Bayatlı və Mosul Şimali Texniki Universitetinin nəzdində Kərkük Texniki İnstitutunun əməkdaşı Dr. Savaş Hürmüzlü ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Kərkükə ilk dəfə 1994-cü ildə görkəmli Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 500 illiyi münasibətilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində səfər etdiyini bildirib.
Kərkükün və türkmanların Azərbaycan üçün böyük mənəvi önəm kəsb etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələri istiqamətində, türkman ədəbiyyatının, dilinin, folklorunun və s. öyrənilməsinə dair geniş tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bu istiqamətdə qarşılıqlı əlaqələrin qurulması və inkişafında görkəmli kərkük ədəbiyyatşünası Əta Tərzibaşının və professor Qəzənfər Paşayevin xüsusi xidmətləri olduğunu söyləyib. Həmçinin vurğulayıb ki, AMEA-da Əta Tərzibaşının anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib və kərküklü tədqiqatçı-yazıçı Şəmsəddin Kuzəçinin təşkilatçılığı ilə Kərkükdən tanınmış alim və tədqiqatçılar sözügedən tədbirdə iştirak ediblər. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Azərbaycanın dili, tarixi, ədəbiyyatı, folkloru, mədəniyyəti ilə bağlı Kərkükə konfrans iştirakçıları vasitəsilə kitabların göndərildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin İraqda oktyabr ayında Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək beynəlxalq konfransda Azərbaycan alimlərinin də təmsil olunacağını bildirib. Səfər zamanı növbəti kitabların Kərkük Universitetinə hədiyyə ediləcəyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Kərkükün elm xadimləri və ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu və Azərbaycan-Kərkük ədəbi əlaqələrinin daha da inkişafı üçün zəruri dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Kərkük Universitetinin əməkdaşı, Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri Dr. Nebil Şahin Məhəmməd AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib, səmimi qəbula görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Elmi-pedaqoji fəaliyyəti barədə məlumat verən alim 17 ildir Kərkük Universitetində çalışdığını, Türkiyədə magistratura, Şotlandiyada isə doktorantura təhsili aldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, eyni zamanda Türkməneli Akademisyenlər Təşkilatının sədri olaraq gənclərlə və beynəlxalq elmi qurumlarla sıx əməkdaşlıq edirlər.
Dr. Nebil Şahin Məhəmməd Azərbaycanın İraqdakı səfirliyi tərəfindən daim onların fəaliyyətinə dəstək göstərildiyini söyləyib, bu görüşün Azərbaycan-Kərkük əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Həmçinin qarşılıqlı kadr mübadiləsi, doktorantura təhsili, birgə konfransların təşkili, qarşılıqlı məqalələrin çapı, alimlərin əsərlərinə istinad edilməsi kimi təkliflərini səsləndirib və məmnuniyyətlə qəbul olunub.
Öz növbəsində kərküklü tədqiqatçı Dr. Əli Hüseyn Bayatlı və Kərkük Texniki İnstitutunun əməkdaşı Dr. Savaş Hürmüzlü da elmi fəaliyyətləri barədə məlumat veriblər.
Sonda qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib və xatirə şəkli çəkdirilib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov da iştirak ediblər.

On September 12, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, met with Doctor of science Nebil Shahin Mohammad, a staff member of the University of Kirkuk (Iraq) and Chairman of the Organization of Turkmen Scholars, Doctor of science Ali Hussein Bayatly, Kirkuk researcher and Doctor of science Savash Khurmuzlu, a staff member of the Kirkuk Technical Institute at Mosul Northern Technical University.
Speaking at the meeting, Academician Isa Habibbeyli stated that he first visited Kirkuk in 1994 as part of the Azerbaijani delegation in connection with the 500th anniversary of the renowned Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli.
Academician Isa Habibbeyli stated that Kirkuk and Turkmens hold great spiritual significance for Azerbaijan highlighting that extensive research is being conducted at the Azerbaijan National Academy of Sciences in the field of Azerbaijani-Kirkuk literary relations, Turkmen literature, language, folklore, and more. He emphasized the special contributions of the prominent Kirkuk literary scholar Ata Terzibashi and Professor Gazanfar Pashayev in establishing and developing mutual relations in this direction.
The Academician also emphasized an international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of Ata Terzibashi was held at ANAS, where renowned Kirkuk scholars and researchers with the organization of Kirkuk researcher and writer Shamsaddin Kuzechi participated at the event. Additionally, the head of ANAS noted that books related to the Azerbaijani language, history, literature, folklore, and culture were sent to Kirkuk through the conference participants.
Academician Isa Habibbeyli also stated that Azerbaijani scholars will be represented at the international conference to be held in Iraq in October, dedicated to the 530th anniversary of Muhammad Fuzuli.
He mentioned that during the visit, additional books will be presented as gifts to Kirkuk University.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that ANAS is interested in cooperation with the scholars and higher education institutions of Kirkuk and that necessary support will be provided for further development of Azerbaijani-Kirkuk literary relations.
Next, Doctor of science Nebil Shahin Mohammad expressed his pleasure at being at ANAS and expressed his gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the warm welcome. The scholar provided information about his scientific and pedagogical activities, noting that he has been working at Kirkuk University for 17 years and has received his master’s degree in Türkiye and his doctorate in Scotland. He also mentioned that, as the Chairman of the Organization, he is actively cooperates with young people and international scientific institutions.
Nebil Shahin Mohammad stated that the Embassy of Azerbaijan in Iraq consistently supports their activities and expressed that this meeting will contribute to the development of Azerbaijani-Kirkuk relations.
During the meeting, issues and proposals were also discussed regarding staff exchange, doctoral training, organizing joint conferences, publishing mutual articles, and scientific referencing.
Kirkuk researcher Ali Hussein Bayatly and Doctor of science Savash Khurmuzlu, also presented information about their scientific activities.
At the end, mutual gifts were exchanged and a commemorative photo was taken.
The meeting was also attended by Head of the Department of Foreign Relations and International Organizations at the Presidium of ANAS, PhD in biology, docent Esmira Alirzayeva, Head of the Department of Public Relations, Press, and Information at the Presidium of ANAS, PhD in philology Agahuseyn Shukurov and Head of the Department of the Philosophy and Sociology Institute, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov.