Prezident İlham Əliyevin nitqindən irəli gələrək Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti haqqında məruzələr müzakirə edilib
İclası akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib.
Əvvəlcə akademik Nərgiz Axundovaya, AMEA-nın müxbir üzvləri Qeylani Pənahova və Əyyub Quliyevə yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının 18-19 avqust 2024-cü il tarixlərində Bakıda keçirilən görüşü zamanı Prezident İlham Əliyevin Xəzər dənizinin ekoloji problemləri ilə bağlı narahat edən məsələləri diqqətə çatdırdığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlət başçıları ekoloji fəlakətin qarşısını almaq və həll yollarını müəyyənləşdirmək barədə razılığa gəliblər.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının nitqindən irəli gələrək Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti haqqında məruzələrin Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilməsinin zəruri olduğunu deyib, tədbirdə Xəzərin səviyyə dəyişmələri və aparılan arxeoloji tədqiqatlara dair iki məruzənin dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, təqdim olunan məruzələr Azərbaycan elminin Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 iqlim konfransına və dövlət başçısının 2024-cü ildə ölkəmizdə elan etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə növbəti töhfəsidir.
Daha sonra iclasda AR ETN-nin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, Xəzər dənizinin səviyyəsi son 100 ildə 3 dəfə kəskin dəyişərək, dənizin orta illik səviyyəsi 1930-1977-ci illərdə 3,2 metr enib, 1978-1995-ci illərdə isə 2,5 metrə qədər yüksəlib. Qeyd edib ki, bu proses nəticəsində respublikanın təqribən  850 km uzunluqlu sahil xətti zonasında 50 min hektara qədər torpaq sahəsi subasmaya məruz qalıb.
Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1996-2023-cü illərdə 2 metr endiyini deyən alim bu prosesin hazırda davam etdiyini, həmin müddətdə respublikamızın dənizsahili zonasında dəniz suları altından 38 min ha torpaq sahəsinin çıxdığını vurğulayıb.
“Xəzərətrafı 5 ölkə içərisində dənizin səviyyəsinin qalxıb-enməsindən ən çox ziyan çəkən dövlət Azərbaycan Respublikasıdır. Hazırda Xəzərsahili ərazidə əhalimizin yarıdan çoxu, sənaye potensialının isə 80 faizə qədəri yerləşir. Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1978-1995-ci illərdə kəskin qalxması sahil zonasında yerləşən sənaye və kənd təsərrüfatı infrastrukturlarına xeyli ziyan vurmuşdur”, - deyə professor Əmir Əliyev diqqətə çatdırıb.
Professor Əmir Əliyev çıxışında Xəzərin ekoloji problemləri ilə bağlı öz təkliflərini də səsləndirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub.
Daha sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov “Xəzərin Arxeologiyası: tarix və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qeyd olunub ki, XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanda sualtı arxeoloji tədqiqatların aparılması ön plana çəkilib. Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 24 iyul 1968-ci il tarixli Sərəncamı və Azərbaycan SSR EA-nın 9 avqust 1968-ci il tarixli qərarı ilə Xəzər dənizinin sualtı tarixi-arxeoloji abidələrinin öyrənilməsinə hazırlıq işləri aparılıb. T.e.d. Zelik Yampolski elmi məsləhətçi olmaqla, praktiki iş dalğıc Viktor Kvaçidzeyə həvalə olunub. 1986-cı il də daxil olmaqla - 19 il ərzində V.Kvaçidze Xəzər sahillərində və adalarda tədqiqat işləri apararaq, 4000-dən artıq maddi-mədəniyyət qalığı aşkar edib. Tədqiqatlar Şuvəlan burnunda, Gurqan burnu ilə üzbəüz Abşeron yarımadasının şərq hissəsində, Bakı buxtası və Səbail sualtı istehkamında, Salyan rayonu ərazisində Kürün qədim kanalı və Bəndovan burnunda aparılıb.
Məruzədə vurğulanıb ki, AMEA-da aparılan struktur islahatlarına müvafiq olaraq, Xəzər dənizində sualtı tədqiqatların və sahilboyu ərazilərdə, digər su hövzələrində arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması üçün AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli qərarı ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun strukturunda daxili imkanlar hesabına Xəzər arxeologiyası şöbəsi yaradılıb.
Müəllif qeyd edib ki, 27 avqust-12 sentyabr 2024-cü il tarixlərində Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası ekspedisiyası Abşeron yarımadasının Xəzər rayonu ərazisində yerləşən Zirə və Pirallahı istiqamətində, həmçinin orta əsrlərə aid Şəhri-Gürqanda arxeoloji kəşfiyyat işləri aparıb və tədqiqatlar zamanı XIX əsrə aid iki batmış gəminin qalıqları və XII-XIV əsrlərə aid saxsı məmulatları aşkarlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda və sahilboyu ərazilərində arxeoloji tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, dəniz sahili zonalarda əvvəldən koordinatları məlum olan arxeoloji abidələrə dair yeni araşdırmalar aparmaq, aşkar olunacaq abidələri qeydə almaq və tədqiq etmək, abidələrin koordinatlarını dəqiqləşdirmək, memarlıq quruluşunu öyrənmək, planını çıxarmaq və digər zəruri işləri icra etmək üçün Xəzər arxeologiyası şöbəsinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti ilə birlikdə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun bazasında “Asiya ədəbiyyatı: prioritetlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi qərara alınıb.
Həmçinin iclasda AMEA üzrə müxtəlif elm sahələrini əhatə edən mütəxəssislərin arxeoloji ekspedisiyalarda iştirakı haqqında məsələ də müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, arxeoloji ekspedisiyaların fəaliyyəti zamanı tarix, etnoqrafiya, dilçilik, paleocoğrafiya, memarlıq, paleobotanika, paleozoologiya və s. elmi ixtisasları üzrə mütəxəssislərin iştirakı gələcəkdə ölkəmizin zəngin madi-mədəni irsinin daha sistemli və hərtərəfli öyrənilməsinə geniş imkanlar yarada bilər.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun koordinasiyasında AMEA üzrə müxtəlif elm sahələrini əhatə edən mütəxəssislərin arxeoloji ekspedisiyalarda iştirakı haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda, o cümlədən dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd  Füzulinin 530 illiyinə həsr edilmiş X Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA-nın iştirakı haqqında məsələ də müzakirəyə çıxarılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 3-8 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunan X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi keçiriləcək. Sərgidə 200-ə yaxın yerli və xarici təşkilatın, 90-dan çox tanınmış ədəbiyyat xadiminin iştirakı, 200-dən çox müxtəlif formatda tədbirin təşkili planlaşdırılır və sərgidə 60 minə yaxın ziyarətçinin iştirakı gözlənilir.
Sərgidə AMEA-nın xüsusi stendlə iştirakının nəzərdə tutulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli elmi müəsissə və təşkilatların rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA-nın iştirakını həyata keçirmək, kitab sərgisi çərçivəsində zəruri tədbirləri və müzakirələri təşkil etmək məqsədilə Komissiya yaradılıb.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, professor Kərim Şükürov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək sual və təkliflərini səsləndiriblər.

Вначале по случаю юбилеев были вручены Почетные грамоты НАНА академику Наргиз Ахундовой и членам-корреспондентам НАНА Гейлани Панахову и Эйюбу Гулиеву.
В своей вступительной речи академик Иса Габиббейли сообщил, что в ходе встречи президентов Азербайджана и России, которая состоялась 18-19 августа 2024 года в Баку, Президент Ильхам Алиев говорил о вопросах, которые беспокоят его в связи с экологическими проблемами Каспийского моря. Академик добавил, что главы государств пришли к согласию в связи с предотвращением экологической катастрофы и поиском путей решения данной проблемы.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с затронутыми главой государства вопросами возникла необходимость в обсуждении на заседании Президиума докладов, связанных с нынешним экологическим состоянием Каспийского моря, и подчеркнул, что на мероприятии будут прослушаны два доклада, посвященных колебаниям уровня Каспийского моря и археологии Каспийского моря.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что представленные доклады являются очередным вкладом отечественной науки в глобальное мероприятие COP29, которое пройдет в ноябре текущего года в Баку, и «Год солидарности во имя зеленого мира», объявленный в нашей стране.
Затем заведующий отделом Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР доктор географических наук, профессор Амир Алиев выступил с докладом «Колебания уровня Каспийского моря в современный период: причины и следствия».
Докладчик сообщил, что за последние 100 лет уровень Каспийского моря резко менялся 3 раза, в 1930-1977 гг. среднегодовой уровень моря снизился на 3,2 метра, в 1978-1995 гг. повысился до 2,5 метров; этот процесс привел к затоплению почти 50-ти тысяч гектаров земельных участков в прибрежной зоне длиной примерно 850 км.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, Президиум принял ряд важных постановлений.
Далее заведующий Отделом археологии Каспийского моря Института археологии и антропологии доктор исторических наук Аббас Сеидов выступил с докладом «Археология Каспийского моря: история и современность». В докладе говорилось, что во второй половине ХХ века на передний план были выдвинуты вопросы, связанные с проведением в Азербайджане подводных археологических исследований. По Распоряжению Совета министров Азербайджанской ССР от 24-го июля 1968 года и по Постановлению АН Азербайджанской ССР от 9-го августа 1968 года были начаты подготовительные работы, связанные с изучением подводных историко-археологических памятников Каспийского моря. Научным консультантом был назначен доктор исторических наук Зелик Ямпольский, практические работы были поручены археологу и водолазу Виктору Квачидзе. Начиная с 1968 года, на протяжении 19-ти лет Виктор Квачидзе проводил исследования на побережье и островах Каспийского моря, вследствие чего были обнаружены более 4000 образцов материальной культуры. Исследования велись на мысе Шувелян, в восточной части Апшеронского полуострова напротив мыса Гюргян, Бакинской бухте, Сабаильской подводной крепости, на мысе Бяндован и т.д.
В докладе были подчеркнуто, что в соответствии со структурными реформами, которые проводятся в НАНА, постановлением Президиума НАНА в прошлом году в структуре Института археологии и антропологии за счет внутренних ресурсов был создан Отдел археологии Каспийского моря, деятельность которого направлена на проведение подводных исследований в Каспийском море, археологических исследований в прибрежных зонах и в других водных бассейнах.
Аббас Сеидов сообщил, что с 27-го августа по 12-ое сентября 2024 года Институтом археологии и антропологии была организована Каспийская археологическая экспедиция. Были проведены археологические разведочные работы в направлении поселков Зиря и Пираллахи, которые расположены в Хазарском районе Апшеронского полуострова, а также на территории средневекового города Шахри-Гюргян, в ходе которых были выявлены обломки двух затонувших в XIX веке кораблей и образцы керамики XII-XIV вв.
Было принято постановление о проведении при организации Президиума НАНА и на базе Института литературы имени Низами Гянджеви международной научной конференции «Азиатская литература: приоритеты и вызовы».
Также на заседании обсуждался вопрос об участии в археологических экспедициях специалистов, занятых в различных сферах науки. Академик Иса Габиббейли сообщил, что участие в работе археологических экспедиций специалистов по таким сферам, как история, этнография, лингвистика, палеогеография, архитектура, палеоботаника, палеозоология и т.д., создаст широкие возможности для системного и всестороннего изучения богатого материального культурного наследия нашей страны в будущем.
Учитывая вышеизложенное, Президиум принял постановление об участии в археологических экспедициях при координации Института археологии и антропологии специалистов, занятых в различных сферах науки.
Помимо этого, на заседании был рассмотрен вопрос об участии НАНА на X Бакинской международной книжной выставке, посвященной 530-летию гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули.
Академик Иса Габиббейли отметил, что при организации Министерства культуры 3-8-го октября 2024 года в Экспо-центре пройдет X Бакинская международная книжная выставка, посвященная 530-летию гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули. На выставке планируется участие около 200 местных и зарубежных организаций и более 90 известных деятелей литературы, проведение более 200 различных мероприятий, ожидается участие около 60-ти тысяч посетителей.
Сказав, что НАНА будет представлена на выставке специальным стендом, академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения руководителям научных учреждений и организаций.
Президиумом была создана Комиссия для обеспечения участия НАНА на X Бакинской международной книжной выставке, организации в рамках выставки необходимых мероприятий и дискуссий.
На заседании своими мыслями и предложениями в связи с рассматриваемыми вопросами поделились академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, доктор исторических наук Земфира Гаджиева, профессор Керим Шукюров, доктор философии по истории Фархад Гулиев и другие.