İyulun 14-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli alim və ictimai xadim, Azərbaycanda fiziologiya elminin banisi, 1944-1950-ci illərdə BDU-nun rektoru olmuş Əməkdar elm xadimi, akademik Abdulla Qarayevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən onlayn dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirin moderatoru, universitetin Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar mərkəzinin direktoru Məmməd Rəcəbov Azərbaycanın ilk fizioloq alimi Abdulla Qarayevin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan elminə böyük töhfələr vermiş A.Qarayev elm və təhsil tariximizdə silinməz izlər qoyub.
Daha sonra BDU-nun rektoru Elçin Babayev akademik A.Qarayevin çoxşaxəli elmi və ictimai fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, 1938-ci ildə təməli qoyulan Eksperimental fiziologiya laboratoriyasının ilk təşkilatçılarından biri olmuş alim bütün həyatını fiziologiya, biologiya və tibb elmlərinin inkişafına həsr edib. 1941-ci ildən BDU-da çalışmağa başlayan A.Qarayev rektor vəzifəsinədək yüksəlib. Alimin qətiyyətli fəaliyyəti nəticəsində 1950-ci illərin ortalarında universitet ölkədə ən güclü elmi mərkəzə çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova “Akademik Abdulla Qarayev elmin təşkilatçısı kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Vurğulayıb ki, görkəmli alim adını Azərbaycanın elm tarixinə milli fiziologiya məktəbinin yaradıcısı kimi qızıl hərflərlə yazdırıb. Respublikada insan və heyvan fiziologiyası sahəsində fundamental tədqiqatlar aparan ilk akademik qurum məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan SSR EA-nın Zoologiya İnstitutunda yaradılan Fiziologiya şöbəsi olub. Sonradan Rəyasət Heyəti yanında sektor statusu alan bu qurumun əsasında 1968-ci ildə Fiziologiya İnstitutu təsis olunub.
İradə Hüseynova bildirib ki, bu gün akademik A.Qarayevin adını daşıyan Fiziologiya İnstitutu onun rəhbərliyi dövründə irəli sürdüyü ideyaları inkişaf etdirərək respublikada aparılan fizioloji tədqiqatların koordinasiyasını həyata keçirir, gənc kadrların yetişdirilməsinə töhfə verir.
Tədbirdə Fiziologiya İnstitutunun direktoru, professor Ulduz Həşimova, Azərbaycan Tibb Universitetinin A.Qarayev adına Normal fiziologiya kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Arif Məmmədov, Fiziologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov, BDU-nun İnsan və heyvan fiziologiyası kafedrasının müdiri, dosent Validə Mədətova, kafedranın dosenti Ruhəngiz Babayeva və doktorant Könül Həsənovanın çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda alimin keçdiyi mənalı ömür yolu, yüksək insani keyfiyyətləri, dünyada analoqu olmayan Naftalan neftinin, Azərbaycanın şəfaverici sularının (Badamlı, İstisu, Turşsu və sair), eləcə də dərman bitkilərindən hazırlanan preparatların insan orqanizminə müalicəvi təsirinin öyrənilməsi istiqamətində apardığı elmi tədqiqatlar, Azərbaycan dilində nəşr etdirdiyi dərsliklər, həmçinin pedaqoji və ictimai fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib.
Sonda ailə üzvləri adından akademik A.Qarayevin nəvəsi, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının Tibbi-bioloji elmlər kafedrasının dosenti, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Adıgözəlova çıxış edərək BDU-nun rəhbərliyinə, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə və tədbirin iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Onlayn dəyirmi masa Fiziologiya İnstitutunun Abdulla Qarayev haqqında hazırladığı sənədli filmin nümayişi ilə başa çatıb.

An online event dedicated to the 110th birthday of academician Abdulla Garayev
On July 14, a round-table discussion was held online at Baku State University (BSU) on the 110th anniversary of the birth of an outstanding scientist and public figure, founder of physiology in Azerbaijan, rector of the BSU in 1944-1950, honored worker of science, academician Abdulla Garayev.
Initially, the moderator of the event, director of the Center for Organization of Scientific Activities and Innovations of BSU Mammad Rajabov, spoke about the life and work of the first physiologist of Azerbaijan Abdulla Garayev. He noted that A. Garayev, who made a great contribution to the development of domestic science, left an indelible mark on the history of our science and education.
Then, BSU rector Elchin Babayev spoke about the multifaceted scientific and social activities of Academician A. Garayev. He said that the scientist, who was one of the organizers of the Laboratory of Experimental Physiology, created in 1938, devoted his whole life to the development of physiology, biology, and medicine. Starting to work at BSU in 1941, A. Garayev subsequently became its rector. As a result of the scientist in the mid-1950s, the university has become the strongest scientific center of the republic.
Further, the lecture on “Academician Abdulla Garayev as the organizer of science” was made by the vice- president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova. She emphasized that the outstanding scientist entered the history of science of Azerbaijan as the founder of the national school of physiology. The first academic structure in the republic conducting basic research in the field of human and animal physiology was the Department of Physiology, created on his initiative at the Institute of Zoology of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. Based on this structure, which subsequently received the status of a sector under the Presidium, the Institute of Physiology was established in 1968.
Irada Huseynova noted that today the Institute of Physiology, which bears the name of Academician A. Garaev, develops the ideas put forward by scientists during his leadership of the institute, coordinates the research in the field of physiology in the republic and contributes to the training of young personnel.
Director of the Institute of Physiology of ANAS, professor Ulduz Hashimova, head of the Department of Normal Physiology named after A. Garayev of the Azerbaijan Medical University, corresponding member of ANAS Arif Mammadov, senior researcher of the Institute of Physiology, corresponding member of ANAS Rafig Gasimov, head of the Department of Human Physiology and also spoke at the event BSU animals, associate professor Valida Madatova, assistant professor of the department Ruhangiz Babayeva and doctoral student Konul Hasanova.
In their speeches, they talked about the life path and high human qualities of the scientist, his scientific research, textbooks written by A. Garayev in the Azerbaijani language, and the academic and pedagogical activities of the academician.
In conclusion, on behalf of the scientist’s family, the granddaughter of academician A. Garayev, associate professor of the Department of Biomedical Sciences of the Azerbaijan State Academy of Physical Culture and Sports, doctor of philosophy in biology Vafa Adigozelova spoke. She expressed gratitude to the leadership of BSU, Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and all participants of the event.
The round table ended with a screening of a documentary prepared by the Institute of Physiology about Abdulla Garayev.