“Vikipedia” azad ensiklopediyasında yeni məqalələr yaradılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin nəzdində ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin əməyi nəticəsində Azərbaycan dilində “Vikipedia” azad ensiklopediyasında bir sıra zəruri məqalələr yaradılıb.
Bu barədə AMEA prezidentinin köməkçisi, “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin sədri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ələddin Məlikov məlumat verib. Alim və tədqiqatçılar üçün zəruri sayılan ORCID səhifəsi Azərbaycan dilində yaradılıb (https://az.wikipedia.org/wiki/ORCID). Burada alim və tədqiqatçıları bənzərsiz olaraq tanıdan 16 rəqəmli koddan ibarət beynəlxalq sistemin mahiyyəti, faydası və onun necə əldə edilməsi barədə məlumatlar öz əksini tapıb. Həmçinin onun rəsmi saytı göstərilərək azərbaycanlı tədqiqatçı alimlərin ondan necə yararlanacaqları haqqında məlumatlar qeyd olunub.
AMEA-nın Biofizika İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Oqtay Qasımov haqqında yaradılıb. (https://az.wikipedia.org/wiki/Oqtay_Qas%C4%B1mov_(professor)).
Yaponiyanın hazırkı baş naziri Yoşihide Suga haqqında məqalə yaradılıb (https://az.wikipedia.org/wiki/Yo%C5%9Fihide_Suga).
Həmçinin iqtisadiyyat sahəsində bir sıra şəxsiyyətlər, eləcə də terminlər haqqında - "Bazar (iqtisadiyyat)", "Bazar quruluşu", "Oliqopsoniya", "Rəqabət (iqtisadiyyat)", "Qeyri-mükəmməl rəqabət", "Edvard Çemberlin", "Mark Blauq", "Asyento", "Dövlət inhisarı", "Cənub dənizlər şirkəti", "Ferdinando Qaliani", "Rudolf Hilferdinq", "Xarici təsir", "Ətraf mühitin iqtisadiyyatı", "Milli iqtisadi tədqiqatlar bürosu", "Faiz dərəcəsi", "Adaptiv gözləntilər", "Rasional gözləntilər" və "Hiperinflyasiya" mövzularında cəmiyyətin əməkdaşı Nuray Tanrıverdiyeva tərəfindən məqalələr hazırlanıb və yaradılıb.
Qeyd edək ki, “Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti”nin əsas istiqamətləri Azərbaycanın zəngin mədəni və elmi irsininin təbliği və dünyaya çatdırılmasıdır. Bununla əlaqədar olaraq  bir sıra məqalələrin xarici dillərə tərcümə edilərək “Vikipedia”nın xarici dillər bölmələrinə yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

Созданы новые статьи в свободной энциклопедии «Википедия»
В результате деятельности «Общества виртуальной электронной деятельности», действующего на общественных началах при Президиуме Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), в свободной энциклопедии «Википедия» на азербайджанском языке создан ряд важных статей.
Об этом сообщил помощник президента НАНА, председатель «Общества виртуальной электронной деятельности» доктор философских наук Аладдин Маликов. Страница ORCID, которая считается необходимой для ученых и исследователей, создана на азербайджанском языке (https://az.wikipedia.org/wiki/ORCID).   Здесь содержится информация о сущности, преимуществах и способах создания 16-значной международной системы, которая однозначно идентифицирует ученых и исследователей. Также был показан его официальный сайт, а также информация о том, какую пользу от этого получат азербайджанские ученые-исследователи.
Создана статья об исполняющем обязанности директора Института биофизики НАНА докторе физико-математических наук, профессоре Огтае Гасымове. (https://az.wikipedia.org/wiki/Oqtay_Qas%C4%B1mov_(professor)).
Создана статья о нынешнем премьер-министре Японии Ёсихидэ Суга (https://az.wikipedia.org/wiki/Yo%C5%9Fihide_Suga).
Также о ряде личностей в области экономики, а также о терминах Нурай Танривердиевой были подготовлены и созданы статьи: Рынок (экономика), Структура рынка, Олигопсония, Конкуренция (экономика), Несовершенная конкуренция, Эдвард Чемберлен, Марк Блауг, Асьенто, Государственная монополия, Компания Южных морей, Фердинандо Галиани, Рудольф Хильфердинг, Внешнее воздействие, Экономика окружающей среды, Национальное бюро экономических исследований, Процентные ставки, Адаптивные ожидания, Рациональные ожидания и Гиперинфляция.
https://az.wikipedia.org/wiki/Bazar_%28iqtisadiyyat%29
https://az.wikipedia.org/wiki/Bazar_qurulu%C5%9Fu
https://az.wikipedia.org/wiki/Oliqopsoniya
https://az.wikipedia.org/wiki/R%C9%99qab%C9%99t_%28iqtisadiyyat%29
https://az.wikipedia.org/wiki/Edvard_%C3%87emberlin
https://az.wikipedia.org/wiki/Mark_Blauq
https://az.wikipedia.org/wiki/Asyento
https://az.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6vl%C9%99t_inhisar%C4%B1
https://az.wikipedia.org/wiki/Ferdinando_Qaliani
https://az.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Hilferdinq
https://az.wikipedia.org/wiki/Xarici_t%C9%99sir
https://az.wikipedia.org/wiki/%C6%8Ftraf_m%C3%BChitin_iqtisadiyyat%C4%B1
https://az.wikipedia.org/wiki/Milli_iqtisadi_t%C9%99dqiqatlar_b%C3%BCrosu
https://az.wikipedia.org/wiki/Faiz_d%C9%99r%C9%99c%C9%99si
https://az.wikipedia.org/wiki/Adaptiv_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://az.wikipedia.org/wiki/Rasional_g%C3%B6zl%C9%99ntil%C9%99r
https://az.wikipedia.org/wiki/Hiperinflyasiya
Отметим, что основным направлением деятельности «Общества виртуальной электронной деятельности» является популяризация и распространение богатого культурного и научного наследия Азербайджана в мире. В связи с этим ряд статей будет переведен на иностранные языки и размещен в разделах иностранных языков «Википедии».