AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, dosent Səbuhi Əhmədovun “Azərbaycanın hərb tarixi. 3-cü hissə. Azərbaycan Səfəvi dövlətinin XVI-XVII əsrlərdə müharibələri və hərb sənəti” adlı kitabı rus dilində nəşr edilib.
Muzeydən bildiriblər ki, “Azərbaycan hərb tarixi” kitabı Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasında 7 cilddə hazırlanır. Layihənin rəhbəri və elmi redaktoru ehtiyatda olan 1-ci dərəcəli kapitan, professor Nurulla Əliyevdir. Layihəyə əsasən, kitabın hər cildi ayrı-ayrı müəlliflər tərəfindən hazırlanaraq ümumilikdə ən qədim dövrlərdən bu günə qədər Azərbaycan hərb sənətinin inkişafını əks etdirməlidir. Hər cild Azərbaycan, rus və ingilis dillərində hazırlanır. İndiyədək kitabın 1-ci və 2-ci cildləri işıq üzü görüb.

Released the new book on the military history of Azerbaijan
The book entitled “Military history of Azerbaijan. Part 3. "Wars and martial arts of the Safavid state of Azerbaijan in the XVI-XVII centuries" was published in Russian by head of the Department of Scientific Expositions and Exhibitions Organization of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS, Associate Professor Sabuhi Ahmadov.
According to the museum, the book "Military History of Azerbaijan" is being prepared in 7 volumes at the Military Academy of the Armed Forces. The head and scientific editor of the project is Nurulla Aliyev, Professor and 1st class captain in reserve.