“Sabahın alimləri” X respublika müsabiqəsinin bağlanış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin əsas təşkilatçılığı ilə keçirilən mərasimdə çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev bütün qalibləri təbrik edib, hər birinə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Nazir “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin əhəmiyyətindən söz açaraq müsabiqənin şagirdlərin gələcək inkişaf və karyerasına müsbət təsir göstərdiyini qeyd edib.
Bildirilib ki, cari ildə 14 şəhər və rayonun ümumtəhsil məktəbində təhsil alan 208 şagird 123 elmi  layihə ilə Elmi Ekspertiza Komissiyasının qərarına əsasən, müsabiqədə iştirak etmək hüququ qazanıb. Bu layihələrdən 37-i fərdi, 86-ı isə kollektiv işlənilmiş layihə olub.
Layihələrin qiymətləndirilməsini həyata keçirmək məqsədilə alimlərdən ibarət münsiflər heyəti yaradılıb. Münsiflər heyətinin qərarına görə, müxtəlif kateqoriyalar üzrə I, II və III yerlərə 48 layihə üzrə 81 şagird, o cümlədən I yerə 8 layihə üzrə 13 şagird, II yerə 16 layihə üzrə 27 şagird, III yerə 24 layihə üzrə 41 şagird layiq görülüb.
Qaliblər sırasından İSEF-Mühəndislik Sərgisində ölkəmizi təmsil etmək üçün  isə 7 layihə  seçilib.
“Sabahın alimləri” respublika müsabiqəsinin iştirakçılarına hər il olduğu kimi, bu il də ABŞ-ın müxtəlif beynəlxalq fondlar, assosiasiyalar və cəmiyyətlərinin Xüsusi Mükafatları verilib. Bu mükafatlar seçilmiş istiqamətlər üzrə 11 layihəyə (17 şagirdə) təqdim olunub.
Qaliblərə müsabiqənin təşkilatçıları adından diplom, medal və hədiyyələr təqdim ediləcək, yer tutmayan finalçılara isə müsabiqənin sertifikatları veriləcək.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təmsilçisi kimi tədbirdə çıxış edib.

The online closing ceremony of the X republican competition "Scientists of Tomorrow" took place.
Speaking at the ceremony, organized by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Minister of Education Emin Amrullayev congratulated all the winners and wished each of them success in their activities. Speaking about the importance of the "Scientists of Tomorrow" competition, the Minister noted that the competition has had a positive impact on the future development and career of students.
It was noted that 208 students studying in secondary schools of 14 cities and regions this year won the right to participate in the competition with 123 scientific projects, according to the decision of the Scientific Expertise Commission. Of these projects, 37 were individual and 86 were collectively developed.
A jury of scientists has been set up to evaluate the projects. According to the decision of the jury, 81 students on 48 projects were awarded I, II and III places in various categories, including 13 students on 8 projects, 27 students on 16 projects and 41 students on 24 projects.
The winners will be awarded diplomas, medals and prizes on behalf of the organizers of the competition, and the finalists who do not take place will be awarded certificates of the competition.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova spoke at the event as a representative of the Azerbaijan National Academy of Sciences.