Noyabrın 23-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Elmi İnnovasiyalar və Alternativ Enerji Texnologiyaları üzrə Elmi Şurasının ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri ilə yanaşı, Elmi İnnovasiyalar və Alternativ Enerji Texnologiyaları üzrə Elmi Şuranın üzvləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akedemik Ramiz Mehdiyev açaraq Elmi Şuranın əhəmiyyətindən danışıb və bir sıra prioritet məsələlərə toxunub. Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrində son vaxtlar aparılan yoxlamalar zamanı aşkarlanan ciddi qanun pozuntularını, korrupsiya faktlarını və idarəetmədə hökm sürən hərc-mərcliyi kəskin tənqid edən akademik Ramiz Mehdiyev qarşıya çıxan problemlərin tezliklə həllinin vacibliyini vurğulayıb. Alimlərin sırf elmi işlərlə məşğul olmaları üçün müəyyən şəraitin yaradıldığını və bu məqsədlə bir sıra zəruri addımların atılacağını diqqətə çatdırıb. AMEA prezidenti onu da əlavə edib ki, yoxlamalar nəticəsində meydana çıxan acınacaqlı mənzərəyə görə AMEA-nın İşlər idarəsinin sabiq müdiri Fətəli Abdullayev ciddi məsuliyyət daşıyır.
Sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyevin “Hidrogen energetikası, reallıqlar və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik ölkəmizdə “yaşıl energetika”, tullantısız texnologiyaların istifadəsi və təmiz ətraf mühit probleminin 2021-ci il fevral ayının 2-də elan edilmiş milli prioritetlərin tərkib hissəsinə salındığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev hidrogen energetikasına diqqətin son illərdə artmasının iqlimin qorunması üçün 12 dekabr 2015-ci ildə qəbul edilmiş Paris razılaşmasının tələblərini reallaşdırmaq və qlobal temperatur artımını 2%-dən aşağı salmaq, karbonsuz enerji daşıyıcılarına, ilk növbədə hidrogenə keçidi təmin etmək, digər tərəfdən isə xarici ölkələrdən karbohidrogen asılılığını azaltmaq məqsədi daşıdığını söyləyib.
Natiq bir çox ölkələrdə atmosferə atılan CO2-nin miqdarını azaltmaq üçün hidrogenin təbii qaza qatılaraq metal borularla nəql edildiyini və bu prosesi genişləndirmək üçün nəql borularının xassələrinin optimallaşdırılması zərurəti yarandığını bildirib. Həmçinin hidrogen energetikasının inkişafı üçün dövlət subsidiyalarının, iri konsorsiumların və klasterlərin bu problemə cəlb edilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Akademik çıxışında, o cümlədən hidrogen energetikasının inkişafında həlledici problemlərə, onun termokimyəvi, elektrolitik və fotolitik alınma üsullarına, saxlanması və nəqli üçün böyük miqyaslı infrastrukturun yaradılmasına və s. məsələlərə toxunub.
“Beləliklə, XXI əsrdə alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən, Günəş panellərindən, külək generatorlarından, geotermal enerjidən, biokütlədən istifadə “yaşıl iqtisadiyyatın” formalaşmasında mühüm rol oynayacaq. Texnoloji sahələrin keyfiyyətli məhsul istehsalı üçün yeni metodlara keçməsi və ekoloji təmiz nəqliyyatın inkişafı hidrogenə olan tələbatı kəskin artıracaq. Hidrogen istehsalında suyun elektroliz prosesinin payı əsrin ortalarında 6-%-ə qədər artacaq, qazın və neftin qənaət olunan hissəsi isə sənayedə xammal kimi istifadə olunacaq. Ekoloji təmiz hidrogendən istifadə edən yanacaq elementlərinin avtonəqliyyatda və enerji təminatı sistemlərində tətbiqi geniş vüsət alacaq. Bu sahələrdə praktiki yanaşmalarla bərabər, fundamental tədqiqatların aparılmasına böyük ehtiyac var. Bunları nəzərə alaraq, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda bir neçə istiqamətdə tədqiqatların aparılması planlaşdırılır”, - deyə akademik Dilqəm Tağıyev qeyd edib.
Daha sonra məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Mövzu ilə bağlı akademiklər - Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Adil Qəribov, müxbir üzv İslam Mustafayev və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

23 ноября состоялось первое заседание Научного совета по научным инновациям и технологиям альтернативной энергетики Национальной академии наук Азербайджана.
Наряду с членами Президиума НАНА, на мероприятии приняли участие члены Научного совета по научным инновациям и технологиям альтернативной энергетики, а также ученые и специалисты соответствующих отраслей.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев говорил о значении Научного совета и ряде приоритетных вопросов. Жестко раскритиковав серьезные нарушения закона, факты коррупции и царящий в управлении хаос, выявленные в ходе проверок, которые проводятся в последнее время в научно-исследовательских учреждениях НАНА, академик Рамиз Мехтиев подчеркнул необходимость скорого решения этих проблем и добавил, что и впредь будут реализовываться соответствующие мероприятия для улучшения условий труда ученых. Президент НАНА отметил, что серьезную ответственность за выявленную в ходе проверок неутешительную картину несет бывший начальник Управления делами НАНА Фатали Абдуллаев.
Затем на заседании был заслушан доклад вице-президента НАНА, академика Дильгама Тагиева на тему «Водородная энергетика: реалии и перспективы развития».
Академик сообщил, что вопросы «зеленой энергетики», применения безотходных технологий и проблем чистой окружающей среды были включены 2 февраля 2021 года в список национальных приоритетов страны.
Академик Дильгам Тагиев отметил, что повышение внимания к водородной энергетике в последние годы обусловлено задачами, поставленными в принятом 12 декабря 2015 года Парижском соглашении об изменении климата, главные цели которого заключаются в удержании прироста глобальной средней температуры намного ниже 2 градусов, обеспечении перехода к безуглеродным носителям энергии, в первую очередь к водороду, и снижении таким образом зависимости от углеводорода.
Оратор сообщил, что во многих странах для того, чтобы снизить объем выбрасываемого в атмосферу углекислого газа, водород соединяют с природным газом и транспортируют по металлическим трубам, и в последнее время возникла необходимость в расширении этого процесса и оптимизации качества труб для транспортировки. Также он отметил, что для развития водородной энергетики необходимо привлечь к этой проблеме государственные субсидии, крупные консорциумы и кластеры. В своем выступлении академик также рассказал о существующих проблемах в развитии водородной энергетики, термохимических, электролитических и фотолитических методах получения водорода, создании крупномасштабной инфраструктуры для его хранения и транспортировки и т.д.
«Таким образом, в XXI веке применение альтернативных и возобновляемых источников энергии, солнечных панелей, ветряных генераторов, геотермальной энергии и энергии биомассы сыграет важную роль в формировании «зеленой экономики». Переход технологических сфер к новым методам для производства качественной продукции и развитие экологически чистого транспорта резко увеличит потребность в водороде. В середине века доля процесса электролиза воды в производстве водорода возрастет до 6-%, а сэкономленная часть нефти и газа будет использоваться в промышленности в качестве сырья. Широкое распространение в автотранспорте и системах энергетического обеспечения получит применение экологически чистых водородных топливных элементов. Есть большая необходимость в практических подходах к данным областям и проведении фундаментальных исследований. Учитывая все это, в Институте катализа и неорганической химии планируется проведение исследований в нескольких направлениях», – резюмировал академик Дильгам Тагиев.
Далее состоялись дискуссии. В своих выступлениях академики Ариф Гашимов, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Адиль Гарибов, член-корреспондент Ислам Мустафаев и другие высказали свое мнение и выдвинули свои предложения.