AMEA-da 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü qeyd olunub
Fevralın 1-də AMEA Rəyasət Heyətində AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbiri keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, Rəyasət Heyəti aparatın idarə və şöbə rəhbərləri, eləcə də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq Gənclər Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib, gənclərin hər bir dövlətin gələcəyi, cəmiyyətin aparıcı qüvvəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu əlamətdar günün məqsədi gənclərə diqqət və qayğı göstərməklə yanaşı, onların problemlərinin həlli istiqamətində də mühüm işlərin görülməsidir.
Akademik Arif Həşimov əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətinin Azərbaycan gəncliyinin inkişafında dərin izlər buraxdığını bildirib. Əlavə edib ki, Ulu Öndərin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, fevralın 2-si Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilib, həmin vaxtdan etibarən Azərbaycan gəncliyinin yeni erası başlayıb və gənclərin fəaliyyəti daim dövlətin diqqət mərkəzində olub.
“Akademiyada gənclərin peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün əlverişli iş şəraiti formalaşmışdır”, - deyə qeyd edən Arif Həşimov gənc mütəxəssislərin tədqiqat və araşdırmalarını müasir səviyyədə həyata keçirmələri üçün mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırıb.
O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə bu elm ocağında gənclərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması üçün əhəmiyyətli tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Qeyd edib ki, bu yaxınlarda akademiyada 35 yaşadək elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış gənc alimə pul mükafatının təqdim olunması AMEA-da gənclərə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətindən danışıb. O, XXI əsrdə Azərbaycanın firavan gələcəyinin təmin olunmasında gənclərimizin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü bildirib.
Gənclərin millətin inkişafının təməl daşı, müstəqilliyimizin qorunub-saxlanılmasında gələcəyimizin qarantı olduğunu deyən vitse-prezident Azərbaycanda gəncliyin inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsinin ölkə siyasətinin prioritetlərindən olduğunu qeyd edib. Akademik İradə Hüseynova gənclərin hərtərəfli inkişafının ölkənin sosial-iqtisadi, elmi və mədəni inkişafı ilə sıx əlaqəli olduğunu bildirərək, ölkədə dövlətin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinin intellektual səviyyəli kadrların hazırlığından asılı olduğunu vurğulayıb.
“Ölkəmizdə dövlət gənclər siyasəti sahəsində əldə olunan uğurlar gənclərin aparıcı qüvvəyə çevrilməsinə şərait yaradır”, - deyən İradə Hüseynova bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində bu gün Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin gənc kadrların yetişdirilməsinə hər zaman böyük əhəmiyyət verdiyini deyən vitse-prezident XX əsrin 70-ci illərindən etibarən Ulu Öndərin dəstəyi ilə bu istiqamətdə zəruri maddi-texniki bazanın formalaşdırıldığını, yüzlərlə gəncin SSRİ-nin aparıcı ali təhsil müəssisələrinə təhsil almağa göndərildiyini və oradan yüksəkixtisaslı mütəxəssislər kimi qayıdaraq ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verdiklərini diqqətə çatdırıb.
Akademik, həmçinin Azərbaycan dövləti tərəfindən gənclərin potensialının gücləndirilməsi, innovativ fəaliyyətinin dəstəklənməsi, onların elmə cəlb olunması istiqamətində görülən tədbirlərdən, eləcə də ölkə başçısının qəbul etdiyi sərəncamlardan, gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması üçün qəbul edilən dövlət proqramlarından bəhs edib.
İradə Hüseynova qeyd edib ki, hazırda AMEA-nın 25 gənc tədqiqatçısı Avropanın müxtəlif ali məktəblərində doktorantura təhsili alır və bu gənclərin böyük əksəriyyəti AMEA-nın magistraturasının məzunlarıdır.
Sonra AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev “Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının AMEA-nın və ölkənin elmi gəncliyinin inkişafında rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-nın 42 elmi təşkilat və müəssisəsində fəaliyyət göstərən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası təxminən 2500 gənci əhatə edir.
Elmir Babayevin sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi şura elmin ölkə üzrə gənclər arasında populyarlaşdırılması, istedadlı gənclərin elmə cəlb edilməsi məqsədilə son illər ərzində paytaxt və regionlarda yerləşən ümumtəhsil ocaqlarında elmi-əyləncəli-öyrədici müsabiqələr təşkil edib.
“Bu gün Azərbaycanın elmi potensialını müəyyənləşdirən cəmiyyət AMEA-da fəaliyyət göstərir”, - deyə bildirən məruzəçi həmin cəmiyyəti təşkil edən alimlərimizin, o cümlədən gənclərimizin Azərbaycan elmini dünyanın ən qabaqcıl elm mərkəzlərində baş tutan beynəlxalq konfranslarda təmsil etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Şura sədri əlavə edib ki, AMEA-da elm və təhsilin vəhdət şəkildə inkişafı istiqamətində atılan mühüm addımların nəticəsidir ki, bu gün magistraturaya qəbul imtahanlarında ən yüksək bal toplayan gənclərin seçimi məhz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası olur.
O, akademiyanın fəlsəfə və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə həyata keçirilən işlər və əldə olunan nəticələr baxımından da ön planda olduğunu vurğulayıb. Məruzəçi son illərdə gənc alimlərin məqalələrinin yüksək istinad indeksli beynəlxalq jurnallarda dərc olunmasının artıq ənənəyə çevrildiyini bildirib.
Şura sədri AMEA gənclərinin bu gün Azərbaycanın elmi-mədəni həyatında böyük rola malik olduğunu deyərək, onların ölkəmizin taleyüklü məsələlərinin həll olunmasında yaxından iştirak etdiklərini qeyd edib.
Elmir Babayev çıxışının sonunda AMEA rəhbərliyinə, xüsusən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə gənclərin fəaliyyətini dəstəklədiyinə və yaradılan əlverişli  iş şəraitinə görə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev “Milli özünüdərk prosesində gənclərin rolu”, N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aynurə Həsənova “Region gənclərinin elmi fəaliyyətinin səmərəli təşkilinin aspektləri”, A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Leyla Babazadə “Elm və gənclik”, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aysən Fərəcova “Gənclər gələcəyimizdir” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Çıxış edənlər 44 günlük Vətən müharibəsindən, Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan şanlı Qələbədə gənclərin rolundan, ölkəmizdə aparılan uğurlu gənclər siyasətindən, eləcə də region gənclərinin fəaliyyətindən, beynəlxalq qrant layihələrində, elmi tədbirlərdə gənclərin fəal iştirakından bəhs ediblər.
Tədbirdə səmərəli elmi fəaliyyətlərinə görə  bir qrup gənc alimə AMEA-nın Fəxri diplomları təqdim olunub.
Sonda Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Günel Məlikli və digər təltif olunan gənclər onlara göstərilən diqqətə görə təşəkkür edib, ölkə başçısı tərəfindən uğurla həyata keçirilən dinamik inkişafın davamlılığını təmin etmək üçün üzərlərinə düşən vəzifələri yüksək səviyyədə yerinə yetirməyə çalışdıqlarını bildiriblər.

1 февраля в Президиуме НАНА состоялось мероприятие Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА, посвященное 2 февраля – Дню молодежи Азербайджана.
На мероприятии приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, руководитель аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сейфал Гасанов, руководители управлений и отделов аппарата Президиума, члены СМУС и молодые исследователи.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов поздравил участников мероприятия с Днем молодежи и подчеркнул, что молодежь является будущим любого государства, передовой силой общества. Академик отметил, что целью этого знаменательного дня является оказание внимания и заботы молодежи, а также реализация важных мероприятий, нацеленных на решение ее проблем.
Академик Ариф Гашимов сообщил, что государственная молодежная политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, направлена на всестороннее развитие азербайджанской молодежи. По Указу, подписанному Великим лидером 2 февраля 1997 года, этот день был объявлен Днем молодежи Азербайджана, и с того дня началась новая эра в развитии азербайджанской молодежи, деятельность которой всегда находится в центре внимания государства.
Отметив, что в Академии сформирована благоприятная рабочая атмосфера для становления молодых ученых высокоспециализированными кадрами, академик Ариф Гашимов добавил, что под руководством президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева в этом храме науки реализуются важные мероприятия для проведения молодыми специалистами исследований, отвечающих современным требованиям, а также для стимулирования деятельности молодежи.
Затем выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая рассказала о государственной молодежной политике. Академик отметила, что для устойчивого развития Азербайджана в XXI веке перед молодежью стоят важные задачи.
Сказав, что молодежь является фундаментом развития народа и гарантом сохранения и укрепления независимости страны, вице-президент добавила, что реализация важных мероприятий, нацеленных на развитие азербайджанской молодежи, является приоритетом государственной политики. Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что всестороннее развитие молодежи тесно связано с социально-экономическим, научным и культурным развитием страны, и от подготовки интеллектуальной молодежи зависит дальнейшее развитие нашего независимого государства.
Академик отметила, что успехи, достигнутые в области государственной молодежной политики, способствуют превращению молодежи в передовую силу общества, и благодаря вниманию и заботе, которая оказывается молодежи со стороны государства под руководством Президента Ильхама Алиева, сегодня в Азербайджане формируется интеллектуальная молодежь, обладающая национальным мышлением и играющая важную роль в общественно-политической жизни страны.
Сказав, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение подготовке молодых кадров, вице-президент сообщила, что начиная с 70-х гг. ХХ века при поддержке Великого лидера была сформирована необходимая для этого материально-техническая база, сотни молодых людей были направлены в ведущие высшие учебные заведения СССР для получения образования и, став высокоспециализированными кадрами, вернулись на родину и внесли весомую лепту в развитие страны.
Академик также рассказала о мерах, которые предпринимаются государством для усиления потенциала молодежи, поддержки инновационной деятельности, привлечения ее в науку, а также соответствующих распоряжениях главы государства и государственных программах, направленных на получение молодежью образования за рубежом. Ирада Гусейнова сообщила, что в настоящее время 25 молодых исследователей НАНА учатся в докторантуре в различных высших школах стран Европы, и большинство из них является выпускниками магистратуры НАНА.
Далее председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по химии Эльмир Бабаев выступил с докладом «Роль Совета молодых ученых и специалистов в развитии научной молодежи НАНА и страны». Он подробно рассказал о деятельности СМУС, отметив, что функционирующие в 42-х научных учреждениях и организациях НАНА советы объединяют около 2500 молодых кадров.
По словам Эльмира Бабаева, для популяризации науки среди молодежи и привлечения талантливой молодежи в науку совет организовывал научно-развлекательно-обучающие соревнования в общеобразовательных школах столицы и регионов. Сказав, что сегодня в НАНА сформировано сообщество, определяющее научный потенциал Азербайджана, докладчик добавил, что ученые, являющиеся членами этого сообщества, представляют отечественную науку на международных мероприятиях, которые проводятся в различных странах мира.
Председатель совета также подчеркнул, что результатом мероприятий, осуществляемых в НАНА в области интеграции науки и образования, является то, что сегодня молодые люди, которые набирают высокие балы на вступительных экзаменах в магистратуру, выбирают именно Национальную академию наук Азербайджана.
Говоря о мероприятиях, которые реализуются в Академии в сфере подготовки докторов философии и докторов наук, и полученных результатах, Эльмир Бабаев сообщил, что в последние годы публикация научных трудов молодых ученых в международных журналах с высоким индексом цитирования стало уже традицией.
Председатель совета отметил, что сегодня молодежь НАНА принимает активное участие в научной и культурной жизни Азербайджана и решении судьбоносных для страны вопросов. В заключение своего выступления Эльмир Бабаев выразил благодарность руководству Академии, в особенности президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву за поддержку деятельности молодежи и созданные благоприятные условия труда.
Затем с докладами выступили председатели советов молодых ученых и специалистов различных учреждений и организаций НАНА. Они говорили о роли молодежи в процессе развития национального самосознания, аспектах эффективной организации научной деятельности молодежи в регионах, роли молодежи в Победе, одержанной в ходе 44-дневной Отечественной войны, успешно проводимой в республике государственной молодежной политике и т.д.
На мероприятии за плодотворную научную деятельность группе молодых ученых были вручены Почетные дипломы НАНА. В заключение выступили молодые ученые и специалисты, которые поблагодарили руководство НАНА за оказанное им внимание и подчеркнули, что и в дальнейшем будут принимать активное участие в реализации мероприятий, нацеленных на обеспечение продолжительного динамического развития страны.