Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hər il olduğu kimi ötən il də bölmədə müasir dövrün çağırışlarına, çoxsaylı dövlət proqramı, strategiya, konsepsiya, tədbirlər planlarında (“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri”, “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”, Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin, sitrus meyvəçiliyinin, tütünçülüyün, çayçılığın, çəltikçiliyin, pambıqçılığın, şərabçılığın və s. inkişafına dair Dövlət proqramları, eləcə də “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın və s.), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarında, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarında təsbit edilmiş tapşırıqların icrasına istiqamətlənmiş elmi tədqiqatlar aparılmış, hər bir tapşırıq üzrə hesabatlar hazırlanaraq müvafiq qurumlara təqdim edilmişdir.
Natiq həmçinin vurğulayıb ki, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin “AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2020-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” 13 yanvar 2021-ci il tarixli qərarının müvafiq tapşırıqları, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 27 may 2021-ci il tarixli qərarı və “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf proqramı” haqqında 28 dekabr 2019-cu il tarixli qərarından irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, 2021-ci ildə biologiya və tibb elmləri üzrə elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərini biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edib. Eyni zamanda BTEB üzrə kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətində tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Diqqətə çatdırıb ki, qeyd olunan istiqamətlər üzrə bölmənin tərkibində olan institutlarda hesabat ilində 22 problem, 84 mövzu, 252 iş, 523 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 10 iş, 376 mərhələ tamamlanıb və 12 respublika patenti alınıb. Alim bildirib ki, hesabat ilində BTEB üzrə 17, bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələri üzrə isə 12 mühüm nəticə əldə edilib.
Qarabağa elmin böyük qayıdışı ilə bağlı görülən işlərdən danışan natiq bölmə əməkdaşlarının Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin işçi qruplarında təmsil olunduğunu, bölgənin su və torpaqlarının, biomüxtəlifliyinin ilkin monitorinqlərinin, müəyyən laborator analizlərinin aparıldığını, işğaldan azad edilmiş ərazilərin reptililər faunası, zəhərli ilanlardan təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlərlə bağlı məlumat, təklif və tövsiyələrin arayışlar şəklində hazırlanaraq AR Nazirlər Kabinetinə və AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə təqdim edildiyini, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”nın layihəsinə təkliflərin, eləcə də Oxçuçay və Bəsitçayda aparılacaq tədqiqatların əhatəli iş planının hazırlandığını vurğulayıb.
Vitse-prezident COVID-19 ilə bağlı fəaliyyətlərdən danışaraq AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov və onun rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu tərəfindən yeni texnologiya əsasında protein əsaslı bir neçə vaksin və spreyin hazırlandığını və ÜST-ün siyahısına daxil edildiyini qeyd edib.
Akademik İradə Hüseynova ölkədə şirin su ilə bağlı cənab Prezident tərəfindən qoyulmuş məsələlərə diqqət çəkərək bildirib ki, müvafiq tədqiqatların əsas istiqamətləri sırasına Kür çayının aşağı axarının problemləri, kollektorlardan şirin suyun Xəzərə axıdılması, işğaldan azad edilmiş və digər ərazilərdə su ehtiyatlarının idarə olunması, tikiləcək su anbarlarının təhlükəsizliyi və istifadəsi, respublika üzrə suvarma sularından səmərəli istifadə və s. daxil olmuşdur.
Vitse-prezident, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinə hazırlıq, Xəzərin problemləri çərçivəsində görülən işlərə də toxunub.
Akademik İradə Hüseynova Bölmənin institutlarında alınmış mühüm tədqiqat nəticələrindən bəziləri ilə iştirakçıları tanış edib, onların yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, kadr hazırlığı, elm və təhsilin qarşılıqlı inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, bölmədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, işıq üzü görən jurnallar, mətbuatda çıxışlar, keçirilən mühüm tədbirlər, elektron elmin inkişafı üzrə fəaliyyət, yubileylər, təltif və mükafatlar haqqında məlumatı diqqətə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətinə də toxunan akademik İradə Hüseynova hesabat dövründə BTEB-in institutları tərəfindən 31 kitab və monoqrafiyanın (5-i xaricdə), 18 dərslik və elmi-kütləvi nəşrin, 558 məqalənin (373-ü xaricdə) nəşr olunduğunu, “Web of Science”, “Clarivate Analytics” və “Scopus” bazasında indeksləşən jurnallarda 120 məqalənin işıq üzü gördüyünü, əməkdaşların əsərlərinə 2962 istinadın qeydə alındığını bildirib.
Məruzəçi genom, proteom və metabolom tədqiqatlarının aparılması, bio-, nano-, postgenom və rəqəmsal texnologiyaların, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin tətbiqi, bioloji, su və torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin olunması ilə ərzaq təhlükəsizliyi, insan sağlamlığı və biotəhlükəsizlik problemlərinin həllinin biologiya və tibb elmləri üzrə yeni prioritet istiqamətlər olduğunu vurğulayıb.
Alim Prezident İlham Əliyevin cari ilin birinci rübünün yekunlarına həsr olunmuş müşavirədəki çıxışından BTEB-in institutlarının üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü deyib: “Ərzaqlıq buğda ilə özümüzü ən azı 70-75 faiz təmin etməliyik. Bunun üçün isə ilk növbədə torpaqlardan istifadənin səmərəliliyi artırılmalı, suvarma, suvarma sistemləri, gübrələr və digər məsələlər öz həllini tapmalı, yüksək məhsuldar, keyfiyyətli, stres amillərin təsirinə davamlı sortlar yaradılmalıdır. Həmçinin yeni bio- və nanotexnologiyaların tətbiqi üzrə tədqiqatlar gücləndirilməlidir”.
Məruzədən sonra hesabat ətrafında çıxışlar dinlənilib, AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərarı ilə bölmənin elmi müəssisə və təşkilatlarına yeni dövr üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.

На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) в 2021 году.
Представляя отчет, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова сообщила, что в прошлом году так же, как и каждый год, в отделении велись научные исследования, отвечающие призывам современности и нацеленные на выполнение поручений, нашедших свое отражение в многочисленных государственных программах, стратегиях, концепциях, планах мероприятий («Стратегические дорожные карты по национальной экономике и основным секторам экономики», «Государственная программа по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2019-2024 годы», «Государственная программа социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2019-2023 годах», «План мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы» и т.д.), указах и распоряжениях Президента Азербайджанской Республики, постановлениях и распоряжениях Кабинета министров, отчеты по каждому поручению были подготовлены и представлены в соответствующие структуры.
Оратор также подчеркнула, что были выполнены соответствующие поручения, указанные в утвержденном постановлением Президиума от 12 января 2021 года «Плане мероприятий по выполнению задач НАНА в связи с проведением научно-исследовательских работ на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана», а также нашедшие свое отражение в постановлении Президиума НАНА «О научной и научно-организационной деятельности Отделения биологических и медицинских наук НАНА в 2020 году» от 13 января 2021 года, постановлении Общего собрания НАНА от 27 мая 2021 года и постановлении Общего собрания НАНА «О программе развития НАНА на 2020-2025 годы» от 28 декабря 2019 года.
По словам академика Ирады Гусейновой, в 2021 году основные направления научно-исследовательских работ в области биологических и медицинских наук охватывали такие важные задачи, как изучение, восстановление, охрана и рациональное использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов посредством современных научных подходов, разработка электронных баз данных и карт, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные, протеомные и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий. Помимо этого, велись исследования в сфере разработки методов компьютерной диагностики и машинного обучения в биологии, применения искусственного интеллекта в биологии и медицине, изучения физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применения высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, создании лекарственных препаратов, а также в репродуктивной медицине.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что по указанным направлениям в учреждениях отделения были проведены исследования по 22 проблемам, охватывающим 84 темы, 252 работы, 523 этапа, завершены 10 работ и 376 этапов, получены 12 республиканских патентов. Ученый сообщила, что в отчетном году в ОБМН были получены 17, а в научных и образовательных учреждениях вне отделения – 12 важных результатов.
Говоря о работах по великому возвращению науки в Карабах, академик подчеркнула, что сотрудники отделения представлены в рабочих группах функционирующего при Координационном штабе Межуправленческого центра, были проведены первичные мониторинги водных и земельных ресурсов, биоразнообразия региона, а также определенные лабораторные анализы, подготовлены и представлены в Кабинет министров Азербайджанской Республики и Министерство экологии и природных ресурсов страны данные, предложения и рекомендации по проведению необходимых мероприятияй по обеспечению безопасности от рептилий, в особенности от ядовитых змей на освобожденных от оккупации территориях, разработаны предложения для проекта «Государственной программы по восстановлению и устойчивому развитию освобожденных от оккупации территорий Азербайджанской Республики на 2021-2025 годы» и подробный рабочий план исследований, которые будут вестись на реках Охчучай и Бяситчай.
Говоря о деятельности, связанной с COVID-19, вице-президент сообщила, что членом-корреспондентом НАНА Тарланом Мамедовым и руководимо й им группой исследователей на основе новых технологий были разработаны несколько вакцин и спреев на основе протеина, которые включены в список ВОЗ.
Академик Ирада Гусейнова также рассказала о задачах, поставленных Президентом перед учеными в связи с обеспечением населения питьевой водой, и отметила, что основные направления соответствующих исследований охватывают такие темы, как проблемы нижнего притока Куры, управление водными ресурсами на освобожденных от оккупации территориях и других регионах, безопасность и использование возводящихся водохранилищ, рациональное использование оросительных вод и т.д.
В своем выступлении вице-президент также говорила о подготовке третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики и работах, нацеленных на решение проблем Каспийского моря.
Академик Ирада Гусейнова ознакомила присутствующих с некоторыми важными результатами, полученными в ходе проведенных в институтах отделения исследований, и отметила, что сведения о них были опубликованы в журналах с высоким импакт-фактором.
Помимо этого, оратор рассказала о кадровой подготовке, интеграции науки и образования, международных связях, в том числе функционирующих в отделении международных лабораториях, изданных журналах, интервью в СМИ, проведенных важных мероприятиях, состоянии электронной науки, юбилеях, премиях, наградах и т.д.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик Ирада Гусейнова сообщила, что за отчетный период институтами ОБМН были изданы 31 книга и монография, в том числе 5 – за рубежом, 18 учебников и научно-популярных изданий, 558 статей, из них 373 – за рубежом, 120 статей увидели свет в журналах, индексируемых в базах «Web of Science», «Clarivate Analytics» и «Scopus», на научные труды сотрудников ссылались 2962 раза.
Докладчик подчеркнула, что новыми приоритетными направлениями биологических и медицинских наук являются геномные, протеомные и метаболомные исследования, применение био-, нано-, постгеномных и цифровых технологий, методов машинного обучения, искусственного интеллекта, обеспечение продовольственной безопасности при рациональном использовании биологических, водных и земельных ресурсов, обеспечение здоровья населения и решение проблем биобезопасности и т.д.
Ученый отметила, что в выступлении Президента Ильхама Алиева на совещании, посвященном итогам первого квартала текущего года, перед институтами ОБМН были поставленные важнейшие задачи: «Мы должны обеспечить себя продовольственной пшеницей по меньшей мере на 70-75 процентов. Для этого, в первую очередь, должны быть расширены исследования по повышению эффективности использования земель, решению проблем орошения и оросительных систем, применению удобрений и т.д., созданы высокопродуктивные качественные сорта, устойчивые к воздействию стрессовых факторов. Также должны быть расширены исследования по применению новых био- и нанотехнологий».