Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hər il olduğu kimi ötən il də bölmədə müasir dövrün çağırışlarına, çoxsaylı dövlət proqramı, strategiya, konsepsiya, tədbirlər planlarında (“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri”, “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”, Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin, sitrus meyvəçiliyinin, tütünçülüyün, çayçılığın, çəltikçiliyin, pambıqçılığın, şərabçılığın və s. inkişafına dair Dövlət proqramları, eləcə də “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın və s.), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarında, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarında təsbit edilmiş tapşırıqların icrasına istiqamətlənmiş elmi tədqiqatlar aparılmış, hər bir tapşırıq üzrə hesabatlar hazırlanaraq müvafiq qurumlara təqdim edilmişdir.
Natiq həmçinin vurğulayıb ki, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin “AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2020-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” 13 yanvar 2021-ci il tarixli qərarının müvafiq tapşırıqları, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 27 may 2021-ci il tarixli qərarı və “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf proqramı” haqqında 28 dekabr 2019-cu il tarixli qərarından irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, 2021-ci ildə biologiya və tibb elmləri üzrə elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətlərini biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edib. Eyni zamanda BTEB üzrə kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətində tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Diqqətə çatdırıb ki, qeyd olunan istiqamətlər üzrə bölmənin tərkibində olan institutlarda hesabat ilində 22 problem, 84 mövzu, 252 iş, 523 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 10 iş, 376 mərhələ tamamlanıb və 12 respublika patenti alınıb. Alim bildirib ki, hesabat ilində BTEB üzrə 17, bölmədənkənar elm və təhsil müəssisələri üzrə isə 12 mühüm nəticə əldə edilib.
Qarabağa elmin böyük qayıdışı ilə bağlı görülən işlərdən danışan natiq bölmə əməkdaşlarının Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin işçi qruplarında təmsil olunduğunu, bölgənin su və torpaqlarının, biomüxtəlifliyinin ilkin monitorinqlərinin, müəyyən laborator analizlərinin aparıldığını, işğaldan azad edilmiş ərazilərin reptililər faunası, zəhərli ilanlardan təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlərlə bağlı məlumat, təklif və tövsiyələrin arayışlar şəklində hazırlanaraq AR Nazirlər Kabinetinə və AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə təqdim edildiyini, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”nın layihəsinə təkliflərin, eləcə də Oxçuçay və Bəsitçayda aparılacaq tədqiqatların əhatəli iş planının hazırlandığını vurğulayıb.
Vitse-prezident COVID-19 ilə bağlı fəaliyyətlərdən danışaraq AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov və onun rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu tərəfindən yeni texnologiya əsasında protein əsaslı bir neçə vaksin və spreyin hazırlandığını və ÜST-ün siyahısına daxil edildiyini qeyd edib.
Akademik İradə Hüseynova ölkədə şirin su ilə bağlı cənab Prezident tərəfindən qoyulmuş məsələlərə diqqət çəkərək bildirib ki, müvafiq tədqiqatların əsas istiqamətləri sırasına Kür çayının aşağı axarının problemləri, kollektorlardan şirin suyun Xəzərə axıdılması, işğaldan azad edilmiş və digər ərazilərdə su ehtiyatlarının idarə olunması, tikiləcək su anbarlarının təhlükəsizliyi və istifadəsi, respublika üzrə suvarma sularından səmərəli istifadə və s. daxil olmuşdur.
Vitse-prezident, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinə hazırlıq, Xəzərin problemləri çərçivəsində görülən işlərə də toxunub.
Akademik İradə Hüseynova Bölmənin institutlarında alınmış mühüm tədqiqat nəticələrindən bəziləri ilə iştirakçıları tanış edib, onların yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, kadr hazırlığı, elm və təhsilin qarşılıqlı inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, bölmədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, işıq üzü görən jurnallar, mətbuatda çıxışlar, keçirilən mühüm tədbirlər, elektron elmin inkişafı üzrə fəaliyyət, yubileylər, təltif və mükafatlar haqqında məlumatı diqqətə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətinə də toxunan akademik İradə Hüseynova hesabat dövründə BTEB-in institutları tərəfindən 31 kitab və monoqrafiyanın (5-i xaricdə), 18 dərslik və elmi-kütləvi nəşrin, 558 məqalənin (373-ü xaricdə) nəşr olunduğunu, “Web of Science”, “Clarivate Analytics” və “Scopus” bazasında indeksləşən jurnallarda 120 məqalənin işıq üzü gördüyünü, əməkdaşların əsərlərinə 2962 istinadın qeydə alındığını bildirib.
Məruzəçi genom, proteom və metabolom tədqiqatlarının aparılması, bio-, nano-, postgenom və rəqəmsal texnologiyaların, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin tətbiqi, bioloji, su və torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin olunması ilə ərzaq təhlükəsizliyi, insan sağlamlığı və biotəhlükəsizlik problemlərinin həllinin biologiya və tibb elmləri üzrə yeni prioritet istiqamətlər olduğunu vurğulayıb.
Alim Prezident İlham Əliyevin cari ilin birinci rübünün yekunlarına həsr olunmuş müşavirədəki çıxışından BTEB-in institutlarının üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü deyib: “Ərzaqlıq buğda ilə özümüzü ən azı 70-75 faiz təmin etməliyik. Bunun üçün isə ilk növbədə torpaqlardan istifadənin səmərəliliyi artırılmalı, suvarma, suvarma sistemləri, gübrələr və digər məsələlər öz həllini tapmalı, yüksək məhsuldar, keyfiyyətli, stres amillərin təsirinə davamlı sortlar yaradılmalıdır. Həmçinin yeni bio- və nanotexnologiyaların tətbiqi üzrə tədqiqatlar gücləndirilməlidir”.
Məruzədən sonra hesabat ətrafında çıxışlar dinlənilib, AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərarı ilə bölmənin elmi müəssisə və təşkilatlarına yeni dövr üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.

Division of Biological and Medical Sciences reports on its activity in 2021
On April 27, at the General meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) for 2021 was heard.
Presenting the report, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova noted that last year, as in the past, the division reflected the challenges of the present, reflected in numerous state programs, strategies, concepts, action plans (“Strategic roadmaps for the national economy and the main sectors of the economy", “State program for combating illicit trafficking in narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors for 2019-2024”, “State Program of Socio-Economic Development for 2019-2023”, silkworm and sericulture, citrus fruit growing, tobacco growing, tea growing, horticulture, cotton growing, winemaking, etc. are developed in the Republic of Azerbaijan, water resources for 2020-2022", etc.), scientific research was carried out aimed at fulfilling the instructions set out in the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, resolutions and orders of the Cabinet of Ministers, reports on each task were prepared and submitted to the relevant structures.
The speaker also emphasized that the relevant tasks of the decree of the Presidium of ANAS dated January 12, 2021 “On the tasks of ANAS on scientific research on the liberated territories of Azerbaijan”, the decree of the Presidium of ANAS “On scientific and scientific-organizational activities of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS in 2020” dated January 13, 2021, pursuant to the decision of the General meeting of ANAS dated may 27, 2021 and the decision of December 2020, 2025 on the “Development program of ANAS for 28-2019”, the relevant tasks were fulfilled.
According to academician Irada Huseynova, in 2021, the main directions of scientific research on biological and medical sciences were research, restoration, protection, rational use of biodiversity, land and water resources with modern approaches, creation of electronic databases and maps, molecular-genetic and physical-chemical bases of biological processes, genomic, proteomic and metabolomic studies, development of fundamental and applied bases of new bio -, nano-and postgenom technologies. At the same time, studies on computer biology, machine learning methods, the use of artificial intelligence in biology and medicine, the study of physiological and molecular genetic bases of pathologies, the development of new diagnostic and treatment methods, medicines and the use of high technologies and stem cells in reproductive medicine are being carried out, he said.
He brought to the attention that in the reporting year 22 problems, 84 topics, 252 works, 523 stages of research were carried out, 10 works, 376 stages were completed and 12 republican patents were received. The scientist said that in the reporting year 17 important results were achieved in DBMS and 12 in non-sectoral scientific and educational institutions.
Speaking about the work done in connection with the great return of science to Karabakh, the speaker noted that the staff of the division were represented in the working groups of the Interdepartmental Center functioning at the coordination headquarters, that preliminary monitoring, certain laboratory analyses of water and soil, biodiversity of the region were carried out, information was provided on the reptile fauna of the liberated territories, measures, necessary to ensure safety from poisonous snakes, he stressed, that proposals and recommendations were prepared in the form of certificates and submitted to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, including proposals for the draft “State Program for the Restoration and Sustainable Development of the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2021-2025”, as well as a comprehensive work plan for conducting research in Okhchuchay and Basitchay.
Speaking about the activities related to COVID-19, the vice-president noted that several protein-based vaccines and sprays were developed on the basis of new technology by corresponding member of Anas Tarlan Mammadov and a team of researchers led by him and included in the WHO list.
Academician Irada Huseynova drew attention to the issues laid down by Mr. President on fresh water in the country and said that the main directions of the relevant research are the problems of the lower reaches of the Kura River, the discharge of fresh water from collectors to the Caspian Sea, management of water resources in liberated and other territories, safety and use have entered.
The vice-president also touched upon the preparations for the third edition of the “Red Book” of the Republic of Azerbaijan and the work done within the framework of the Caspian problems.
Academician Irada Huseynova acquainted the participants with some of the important research results obtained in the Institutes of the division and noted that they were published in high-impact journals.
In addition, she brought to the attention information about staff training, mutual integration of science and education, international relations, international laboratories operating in the division, published magazines, speeches in the press, important events, activities on the development of e-science, anniversaries and awards.
Referring to the publishing activities of the division, academician Irada Huseynova noted that during the reporting period, institutes published 31 books and monographs (5 abroad), 18 textbooks and popular science publications, 558 articles (373 abroad), in journals indexed on the basis of Web of Science, Clarivate Analytics and Scopus, 120 articles were published, 2962 references to the work of employees, she said it was registered.
The speaker emphasized that the solution of the problems of food safety, human health and biotech safety by conducting genomic, proteomic and metabolomic research, the use of bio -, nano -, postgenom and digital technologies, machine learning methods, artificial intelligence, ensuring the efficient use of biological, water and soil resources are new priority areas in biological and medical sciences.
From the speech of President Ilham Aliyev at a meeting dedicated to the results of the first quarter of this year, the scientist said that a lot of tasks fell on DBMS institutions: “We must provide ourselves with food wheat by at least 70-75 percent. For this purpose, first of all, the efficiency of land use should be increased, irrigation systems, fertilizers and other issues should be resolved, high-yielding, high-quality, resistant to stress factors varieties should be created. It is also necessary to strengthen research on the introduction of new bio - and nanotechnology.”
After the report, speeches were heard around the report, by the decision of the General meeting of ANAS corresponding instructions were given to scientific institutions and organizations of the division for a new period.