Mayın 27-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) vitse-prezidenti, şuranın nəzdindəki Marmara Araşdırma Mərkəzinin direktoru, prof. Dr. Əhməd Yozgatlıgillə görüşüb.
Görüşdə, həmçinin Marmara Araşdırma Mərkəzinin direktorunun köməkçisi, Dr. Osman Okur və AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, bir sıra elmi müəssisələrin direktorları və alimləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Arif Həşimov açaraq “Teknofest” festivalının Türkiyədən kənarda ilk dəfə ölkəmizdə keçirildiyini və qardaş dövlətin son illərdə əldə etdiyi texnoloji nailiyyətlərin xalqımız tərəfindən rəğbətlə qarşılandığını deyib. Qeyd edib ki, qardaş Türkiyənin XXI əsrin ən son elmi-texnoloji yenilikləri olan pilotsuz uçuş aparatlarının ilk praktiki tətbiqi 44 günlük Vətən müharibəsində baş tutdu və qələbəmizin əldə olunmasına misilsiz töhfə verdi. Akademik Arif Həşimov bildirib ki, dünya hərb tarixində ilk dəfə olaraq, yüksək texnologiyalardan istifadə etməklə belə bir müharibə aparılırdı və bütün dünya əldə edilmiş nəticələrin şahidi oldu.
AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasının TÜBİTAK-la elmi-texnoloji sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməyinin əhəmiyyətini qeyd edib, birgə fəaliyyət proqramının hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən TÜBİTAK-ın vitse-prezidenti, professor Dr. Əhməd Yozgatlıgil ölkəmizə səfəri çərçivəsində Şuşanı ziyarət etdiyini və Azərbaycan ordusunun çətin relyefə malik qədim şəhərimizi düşmən işğalından azad edərkən göstərdiyi şücaətdən duyğulandığını bildirib. Bu gün müasir texnologiyaların inkişaf etdirilməsinin dövlətlərin müstəqilliyinin vacib faktorlarından biri olduğunu deyən TÜBİTAK rəsmisi Türkiyənin bu istiqamətdə məruz qaldığı embarqolardan sonra Milli Texnologiya Həmləsi çərçivəsində özünün yeni texnologiyalarını yaratdığını söyləyib. Qeyd edib ki, əldə edilən uğurların kökündə ilk növbədə elmdə qazanılan nailiyyətlər, fizika, kimya, riyaziyyat və digər sahələrdəki tədqiqatlar dayanır.
Rəhbəri olduğu Marmara Araşdırma Mərkəzi haqqında məlumat verən Əhməd Yozgatlıgil bildirib ki, mərkəzin əsası 1972-ci ildə qoyulub və başlıca olaraq, həyat elmləri, iqlim dəyişikliyi və davamlılıq, enerji texnologiyaları, həmçinin materialşünaslıq istiqamətlərində tədqiqatlar aparılır. Qeyd edib ki, qurumun tərkibində Ətraf Mühit və Təmiz İstehsalat İnstitutu, Enerji İnstitutu, Gen Mühəndisliyi və Biotexnologiya İnstitutu, Qida İnstitutu, Kimya Texnologiyası İnstitutu, Qütb Araşdırmaları İnstitutu, Materialşünaslıq İnstitutu, eləcə də Yer və Dəniz Elmləri İnstitutu və ümumilikdə 81 laboratoriya fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, Marmara Araşdırma Mərkəzinin bir çox sahələrdə Mükəmməllik mərkəzlərinin olduğunu, Türkiyənin ali təhsil müəssisələri və sənaye obyektləri ilə birgə tədqiqatların aparıldığını, nəticədə bu günə kimi 144 patentin əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.
TÜBİTAK-ın vitse-prezidenti yeni texnologiyaların yaradılması, quraqlığa davamlı ərzaqlıq buğda sortlarının yetişdirilməsi, həyat elmləri və s. ilə bağlı Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını söyləyib, AMEA rəhbərliyini Marmara Araşdırma Mərkəzinin 50 illiyi münasibətilə Türkiyəyə dəvət edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova isə çıxışında TÜBİTAK-la əməkdaşlıq əlaqələrinin 2016-cı ildən başladığını, baş direktoru olduğu Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun həmin il AMEA ilə TÜBİTAK tərəfindən birgə elan edilmiş layihə müsabiqəsinin qalibi olduğunu bildirib. Həmçinin rəhbərlik etdiyi Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) müəssisələrində quraqlığa davamlı ərzaqlıq buğda sortlarının yetişdirilməsi, respublikanın qida təhlükəsizliyinin təmin olunması, insan sağlamlığı, virus xəstəlikləri və digər sahələrdə önəmli tədqiqatların aparıldığını vurğulayıb. O cümlədən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun Türkiyədə koronavirusa qarşı vaksinlərin hazırlanmasında yaxından iştirak etdiyini, onun tərəfindən hazırlanan vaksinin ÜST-ün siyahısına salındığını deyib. Akademik İradə Hüseynova qida texnologiyaları, neyrobiologiya, bioloji aktivlik, vaksinlərin hazırlanması, həyat elmləri və s. sahələrdə Marmara Araşdırma Mərkəzi ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını söyləyib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədrinin müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov ölkəmizdə yer elmlərinin güclü inkişaf etdiyini və neft ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanda ötən əsrdə neftin geoloji-kəşfiyyat işlərində bölmənin alimlərinin yaxından iştirak etdiyini bildirib. Həmçinin bölmədə seysmik tədqiqatların yüksək səviyyədə olduğunu, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin dünyanın bir çox aparıcı qurumları ilə əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, GPS ölçmələri sahəsində İstanbul Universiteti ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu vurğulayıb. F.Qədirov torpaq sürüşməsi, Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin sahəsi boyunca geodinamik hadisələrin öyrənilməsi və digər sahələrdə əməkdaşlığa hazır olduqlarını deyib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək AMEA ilə TÜBİTAK arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin 2013-cü ildən başladığını və birgə 3 müsabiqənin elan olunduğunu, ildən-ilə TÜBİTAK-ın müsabiqələrinə təqdim edilən layihələrin sayının artdığını söyləyib. O, hazırda TÜBİTAK-la müştərək icra edilən 3 layihənin bitdiyini, 3 layihənin davam etdiyini, 3 layihənin isə yeni seçildiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, TÜBİTAK-ın ekspertlər bazasının (PYS) AMEA-nın istifadəsinə açıldığını və PYS-dən istifadə üzrə ilkin təlimlərin keçirildiyini deyib. Qeyd edib ki, alimlərimiz bazada qeydiyyatdan keçməklə bir çox beynəlxalq layihələrin qiymətləndirilməsində ekspert qismində çıxış edə biləcəklər. Həmçinin türkiyəli alimlərin Avropa İttifaqının “Horizon” proqramlarının çoxsaylı layihələrində aktiv iştirak etdiyini, Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin bu proqrama birlikdə layihə müraciətlərinin hazırlanması imkanlarını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, o cümlədən Fizika İnstitutunun əməkdaşları Təranə Nurubəyli, Şəfəq Əhədzadə, Ülkər Səmədova, Polimer Materialları İnstitutunun əməkdaşları kimya elmləri doktoru Kazım Quliyev və professor Nəcəf Qəhrəmanov çıxış edərək apardıqları tədqiqatlardan danışıb, təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda akademik Arif Həşimov TÜBİTAK rəsmiləri ilə belə görüşlərin tez-tez keçirilməsinin vacibliyini bildirib və Bakının keçmişlə müasirliyini əks etdirən portretini qonağa hədiyyə edib.

On May 27, the Acting President of ANAS, ademician Arif Hashimov, who is on a visit to our country within the framework of the Aviation, Space and Technology festival “Teknofest Azerbaijan", met with the Vice-President of the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK), director of the Marmara Research Center at the Council, prof. Dr. Ahmet Yozgatligil.
During the meeting, also deputy director of Marmara Research Center, Dr. Osman Okur and vice-presidents of ANAS, academicians Ibrahim Guliyev, Irada Huseynova, head of the Scientific-Organizational Departmen of the Presidium of ANAS, PhD in Physics, associate professor Rustam Rustamov, head of the Department of International Scientific Cooperation, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva, head of the Information Department, PhD in philology Aghahuseyn Shukurov, directors and scientists of a number of scientific institutions attended the event.
Opening the event, academician Arif Hashimov said that “Teknofest” festival was held in our country for the first time outside Turkey and the technological achievements of the fraternal state in recent years were welcomed by our people. He noted that the first practical application of the latest scientific and technological innovations of the XXI century of fraternal Turkey unmanned aerial vehicles took place in the 44-day Patriotic War and made an invaluable contribution to our victory. Academician Arif Hashimov said that for the first time in the history of World War, such a war was conducted using high technologies and the whole world witnessed the results.
The head of ANAS noted the importance of expanding cooperation with TUBITAK of the National Academy of Sciences in the scientific and technological sphere and stressed the importance of preparing a joint action program.
Then the vice-president of TUBITAK, professor Dr. Ahmet Yozgatligil said that he visited Shusha within the framework of his visit to our country and expressed his gratitude for the courage shown by the Azerbaijani army during the liberation of our ancient city with difficult relief from enemy occupation. Noting that the development of modern technologies is one of the important factors of the independence of the states, TUBITAK official said that Turkey has created its own new technologies within the framework of the National Technology attack after the embargo on this direction. He noted that, first of all, the achievements gained in science, research in physics, chemistry, mathematics and other fields are at the root of the successes achieved.
Ahmet Yozgatligil, who gave information about Marmara Research Center, said that the center was founded in 1972 and mainly researches are carried out in life sciences, climate change and sustainability, energy technologies, as well as materials science. The Institute of Environmental and clean production, the Institute of Energy, the Institute of Genetic Engineering and Biotechnology, the Institute of Food, the Institute of Chemical Technology, The Institute of Polar Research, the Institute of Materials Science, as well as the Institute of Earth and Marine Sciences and a total of 81 laboratories operate within the organization. In addition, Marmara Research Center is a center of Excellence in many areas, research is carried out jointly with Turkish Higher Education Institutions and industrial facilities, as a result of which 144 patents have been obtained.
TUBITAK vice-president said they are ready to cooperate with the National Academy of Sciences on the creation of new technologies, cultivation of wheat varieties in drought-resistant food, life sciences and invited the leadership of ANAS to Turkey on the occasion of the 50th anniversary of Marmara Research Center.
Vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that cooperation with TUBITAK began in 2016 and that the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the director of which is the winner of the project competition announced by ANAS and TUBITAK in the same year. Also, the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) institutions led by her carried out important research in the field of drought-resistant food wheat varieties, ensuring food safety of the Republic, human health, viral diseases and other fields. In particular, the head of the laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov took an active part in the preparation of vaccines against coronavirus in Turkey and the vaccine prepared by him was included in the WHO list. Academician Irada Huseynova said that they are ready to cooperate with Marmara Research Center in the fields of food technology, neurobiology, biological activity, preparation of vaccines, life sciences and etc.
Then, deputy chairman of the Scientific Council of the Division of Earth Sciences of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov noted that earth sciences developed strongly in our country and scientists of the division took an active part in geological exploration of oil in the last century in Azerbaijan, known as an oil country. He also noted that the division has a high level of seismic research and the Republican Seismic Survey Center cooperates with many leading organizations of the world. In addition, he stressed the cooperation with Istanbul University in the field of GPS measurements. F.Gadirov said they were ready to cooperate in landslides, study of geodynamic phenomena along the Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline and other fields.
At the meeting, head of the Department of International Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, PhD in biology, associate professor Esmira Alirzayeva said that cooperation between ANAS and TUBITAK has started since 2013 and 3 joint competitions have been announced and the number of projects submitted to TUBITAK competitions has increased from year to year. She noted that currently 3 projects implemented jointly with TUBITAK are completed, 3 projects are continuing and 3 projects are newly selected. In addition, the experts base of TUBITAK (PYS) was opened to the use of ANAS and preliminary trainings were held on the use of PYS, she said. She noted that by registering in the database, our scientists will be able to act as experts in the evaluation of many international projects. She also noted the active participation of Turkish scientists in numerous projects of the European Union's “Horizon” programs and the possibility of preparing joint project applications for this program by Azerbaijani and Turkish scientists.
At the event, employees of the Institute of Physics Tarana Nurubeyli, Shafag Ahadzade, Ulker Samedova, employees of the Institute of Polymer Materials Doctor of Chemical Sciences Kazim Guliyev and professor Najaf Gahramanov spoke about their research and made proposals.
In conclusion, academician Arif Hashimov noted the importance of holding such meetings with TUBITAK officials frequently and presented to the guest his portrait reflecting Baku's past and present.