İyunun 3-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin xüsusi iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov 2022-ci ilin 26-29 may tarixlərində paytaxt Bakının Türkiyə və Azərbaycan dostluğu və qardaşlığının parlaq təzahürü olan “TEKNOFEST Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalına ev sahibliyi etdiyini xatırladıb, festivalın ölkəmiz üçün əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, bu mötəbər tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın nitqlərində ifadə olunan dostluq, qardaşlıq və strateji tərəftaşlıq mesajları bütün türk dünyası üçün yeni bir inkişaf mərhələsinin başlanmasından xəbər verir.
Akademik Arif Həşimov müasir zamanın çağırışlarına uyğun olaraq elm, texnologiya və innovasiyaların təşviq edilməsi, ölkədə texnoloji suverenliyin təmin olunmasının vacibliyinə diqqətin yönəldilməsi məqsədi daşıyan festival çərçivəsində keçirilən sərgidə AMEA-nın xüsusi pavilyonla iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Alim qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində Türkiyə və Azərbaycanın nüfuzlu dövlət və hökumət nümayəndələri, hər iki ölkənin elm və təhsil ictimaiyyətini təmsil edən şəxslər, çoxsaylı şagird və tələbələr, sadə vətəndaşlar AMEA-nın pavilyonunu ziyarət etmiş, burada nümayiş olunan məhsulları böyük maraqla qarşılamışlar.
“TEKNOFEST Azərbaycan” ölkədə elmi-innovativ fəaliyyətin təşkili, türk dünyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, elmin populyarlaşdırılması, texnoloji transfer və s. istiqamətlərdə Azərbaycan elmi qarşısında bir sıra yeni vəzifələr müəyyənləşdirmişdir”, - deyə bildirən akademik Arif Həşimov bugünkü tədbirin də məhz “TEKNOFEST”də Akademiyanın iştirakının nəticələrinə və qarşıda duran vəzifələrin müəyyənləşdirilməsinə həsr olunduğunu bildirib.
O, çıxışının sonunda AMEA-nın “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupa, eləcə də AMEA-nın sərgidə yüksək səviyyədə təmsil olunmasında zəhməti keçən hər kəsə Akademiya Rəyasət Heyəti adından təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra akademik Arif Həşimov AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevə 75 illik yubileyi və Azərbaycan elminin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Akademiyanın “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev festivalda AMEA-nın iştirakının nəticələri və qarşıda duran vəzifələr haqqında hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Bu mötəbər tədbirin Türkiyədən kənarda, ilk dəfə olaraq məhz Azərbaycanda təşkilinin önəminə toxunan vitse-prezident festivalın Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Gününə həsr olunmasının xüsusi məna kəsb etdiyini bildirib. O, müstəqil Azərbaycan dövlətinin son 30 il ərzində işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsində, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusunun qazandığı nailiyyətlərdə qardaş Türkiyənin ölkəmizə siyasi və mənəvi dəstək verdiyini vurğulayıb.
Akademik Rasim Əliquliyev IV Sənaye inqilabı və qlobal texnoloji çağırışlara cavab verən festivalda AMEA-nın iştirakı üçün AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun rəhbərliyi və dəstəyi ilə İşçi qrupun təşkil edildiyini, qısa zaman ərzində AMEA institutlarının festivalda iştirakının təmin olunduğunu, inzibati, maliyyə və digər resursların cəlb olunduğunu, eləcə də iştirakla bağlı bütün təşkilati məsələlərin həll edildiyini vurğulayıb.
AMEA-nın festivalda yüksək səviyyədə təmsil olunduğunu bildirən məruzəçi Akademiya pavilyonuna festivalın Təşkilat Komitəsi, ayrı-ayrı dövlət qurumları, xarici şirkətlərin təmsilçiləri tərəfindən böyük maraq göstərildiyini vurğulayıb, festival çərçivəsində əməkdaşlıq üçün yeni imkanların yarandığını diqqətə çatdırıb.
O, AMEA-da bir çox istiqamətlərdə aparılan gərgin intellektual əməyin məhsulu olan nailiyyətlərə imza atıldığını qeyd edərək, bu elm məbədinin öz fəaliyyətini müasir dövrün çağırışlarına uyğun qurmasının zəruri məsələlərdən olduğunu bildirib.
Alim festivalda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin, Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin çıxışlarında hər iki ölkə üçün əhəmiyyətli məsələlərə toxunulduğunu qeyd edib. Bildirib ki, “TEKNOFEST Azərbaycan”ın əsas məqsədlərindən biri də ölkəmizin texnoloji suverenliyinin təmini, müasir dövrün inkişaf tempinə uyğunlaşdırılması, qlobal çağırışlara uyğun olaraq mövcud imkanların Azərbaycanda tətbiqinə dəstək verməkdən ibarətdir.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalı bir sıra digər müsbət tərəfləri ilə yanaşı, həm də AMEA-nı gələcək fəaliyyətini daha yaxşı qurmağa istiqamətləndirmişdir. O, AMEA-nın innovativ potensialının artırılması, tətbiqi istiqamətdə əldə olunan nailiyyətlərlə daxili və xarici bazara çıxarılması, milli intellektual məhsulların hazırlanması, elmi fəaliyyətin kommersiyalaşdırılması istiqamətində vacib addımların atılmasının, Akademiyanın cəmiyyətdə nüfuzunun artırılmasının əhəmiyyətinə toxunub.
AMEA-nın öz fəaliyyətini müasir dövrün çağırışlarına uyğun qurmasının zəruriliyindən danışan Rasim Əliquliyev AMEA-da bir çox istiqamətlərdə aparılan innovativ tədqiqatlar nəticəsində böyük nailiyyətlərə imza atıldığını da qeyd edib.
Alim hazırda ölkəmizdə müvafiq dövlət qurumları tərəfindən süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı milli strategiyanın hazırlandığını deyərək, bu proseslərin Azərbaycan alimləri qarşısında da mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirib: “Azərbaycan elminin flaqmanı olan AMEA bu işlərdə yaxından iştirak edərək beynəlxalq çağırışlara uyğun tədqiqatlara üstünlük verməlidir”.
Son illər texnologiyaların cəmiyyətin bütün istiqamətlərinə nüfuz etdiyini vurğulayan məruzəçi süni intellekt, Əşyaların İnterneti texnologiyaları əsrində, informasiya partlayışı erasında müxtəlif təhlükəsizlik tədbirlərini, hüquqi, fəlsəfi və etik məsələləri təmin etmək, texnoloji mədəniyyətin həyata keçirilməsi istiqamətində müvafiq tədqiqatlar aparmaq, eyni zamanda, dövlət başçısının qarşıya qoyduğu vəzifələrə dəstək verməyin önəmindən danışıb, cəmiyyətimizə elmi töhfə vermək üçün bu istiqamətdə görülən işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxışının sonunda Türkiyənin Samsun şəhərində keçiriləcək növbəti “TEKNOFEST”ə hazırlıq üçün yaxın günlərdə hazırlıq işlərinin görülməsinə başlanılmasının nəzərdə tutulduğunu, Azərbaycanın elminin gələn il keçiriləcək festivalda uğurla təmsil olunması üçün bütün imkanların səfərbər ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, AMEA-nın akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, Biofizika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov və Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov çıxış edərək AMEA-nın “TEKNOFEST Azərbaycan”da iştirakı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər sərgidə Akademiyanın elmi müəssisələrinin sərgidə yüksək səviyyədə təmsil olunduğunu qeyd edib, institut və təşkilatların alim və mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış yüksək texniki göstəricilərə və geniş imkanlara malik innovativ həllərin nümayiş olunduğunu vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Türkiyənin sarsılmaz qardaşlığının bariz nümunəsi, tariximizin şanlı səhifəsi olan bu festivalı iki qardaş dövlətin daha da yaxınlaşmasına, inteqrasiyasına, texniki potensialının, müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət göstərir.
Sonda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin “TEKNOFEST Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya Festivalında AMEA-nın iştirakının nəticələri haqqında” qərarı səsləndirilib.
Qərara əsasən, AMEA-nın “TEKNOFEST Azərbaycan” 5-ci Aviasiya, Kosmos və Texnologiya Festivalında iştirakı yüksək qiymətləndirilib. Sənəddə, həmçinin elmi müəssisə və təşkilatlarda innovativ tədqiqatların aparılması, rəqabətədözümlü, yüksək elmi tutumlu texnologiya, məhsul və layihələrin işlənib hazırlanması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, 2022-ci ildə Türkiyədə keçiriləcək 6-cı “TEKNOFEST” festivalında AMEA-nın fəal iştirakı və orada elm və texnologiya sahəsində məhsullarının nümayişi ilə bağlı Tədbirlər planının hazırlanması, Türkiyənin elm və təhsil qurumları ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, birgə elmi araşdırmaların aparılması, qarşılıqlı kadr mübadiləsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və s. məsələlər əksini tapıb.
Bundan başqa, iclasda AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda Eksperimental arxeologiya laboratoriyasının yaradılması, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, aqrar elmlər doktoru Fərman Quliyevin 85 illik yubileyinin qeyd edilməsi, o cümlədən akademik Hüseyn Həsənovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevin 100, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayevin isə 75 illik yubileyləri haqqında müvafiq qərarlar verilib. Həmçinin AMEA-nın Qafqazşünaslıq və İqtisadiyyat institutlarının strukturunda qismən, eləcə də AMEA-nın “Sosial elmlər” jurnalının redaksiya heyətinin tərkibində qismən dəyişikliklər edilib.

A special meeting of the Presidium of ANAS was held dedicated to the results of the participation of the Academy in the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival
On June 3, a special meeting of the Presidium of ANAS dedicated to the results of the participation of the Academy in the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival was held in the Round Hall of the Main building of ANAS.
Opening the event, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov recalled that on May 2022, 26-29, Baku hosted the Aviation, Space and Technology festival “TEKNOFEST Azerbaijan”, which is a vivid manifestation of the friendship and brotherhood of Turkey and Azerbaijan and stressed the importance of the festival for our country. He said that the messages of friendship, brotherhood and strategic partnership expressed in the speeches of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan in this prestigious event indicate the beginning of a new stage of development for the entire turkic world.
Academician Arif Hashimov brought to the attention that in accordance with the challenges of modern times, ANAS took part in the exhibition held within the framework of the festival, which is aimed at promoting science, technology and innovations, paying attention to the importance of ensuring technological sovereignty in the country. The scientist noted that within the framework of the event, influential state and government representatives of Turkey and Azerbaijan, representatives of the science and education community of both countries, numerous students and students, ordinary citizens visited the pavilion of ANAS, met with great interest the products displayed here.
“TEKNOFEST Azerbaijan” is the organization of scientific and innovative activities in the country, development of cooperation relations with the turkic world, popularization of science, technological transfer, etc. a number of new tasks have been identified before the Azerbaijani Science in the directions,” said academician Arif Hashimov, noting that today's event is dedicated to the results of participation of the Academy in “TEKNOFEST” and determination of the upcoming tasks.
At the end of his speech, he expressed his gratitude to the Working Group on participation of ANAS in the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival, as well as to everyone who has worked hard to represent ANAS at the exhibition at a high level on behalf of the Presidium of the Academy.
Then, academician Arif Hashimov presented the vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev the 75th anniversary and the Honorary Decree of ANAS for his services in the development of Azerbaijani science.
At the event, vice-president of ANAS, chairman of the Working Group for the participation of the Academy in the festival “TEKNOFEST Azerbaijan”, academician Rasim Alguliyev made a report on the results of the participation of ANAS and the upcoming tasks. Touching upon the importance of organizing this prestigious event outside Turkey, for the first time in Azerbaijan, the vice-president said that the festival's dedication to the Independence Day of the Republic of Azerbaijan is of special importance. He stressed that the independent Azerbaijani state has provided political and moral support to our country in the liberation of the occupied lands over the past 30 years, the achievements of Victorious Azerbaijani Army under the leadership of Supreme Commander Ilham Aliyev.
Academician Rasim Alguliev for the participation of ANAS in the festival, which meets the IV Industrial Revolution and global technological challenges, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov, under the leadership and support of the Working Group was organized, the participation of ANAS institutes in the festival was ensured in a short time, administrative, financial and other resources were involved, as well as all organizational issues related to participation were resolved.
Noting that ANAS was represented at the festival at a high level, the reporter emphasized that the Academy pavilion was shown great interest by the Organizing Committee of the festival, representatives of various state agencies and foreign companies and noted that new opportunities for cooperation were created within the festival.
He noted that the achievements of ANAS, which are the product of intense intellectual labor carried out in many directions and noted that it is necessary to build this science temple in accordance with the challenges of modern times.
The scientist noted that important issues were touched upon in the speeches of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Nobel Prize winner in Chemistry Aziz Sanjar. He said that one of the main goals of “TEKNOFEST Azerbaijan” is to ensure the technological sovereignty of our country, to adapt to the pace of modern development, to support the application of existing opportunities in Azerbaijan in line with global challenges.
According to the vice-president, “TEKNOFEST Azerbaijan” festival, along with a number of other positive aspects, has also directed ANAS to better establish its future activities. He touched upon the importance of taking important steps in the direction of increasing the innovative potential of ANAS, introducing it to the domestic and foreign markets with achievements in the field of application, preparation of national intellectual products, commercialization of scientific activity, increasing the reputation of the Academy in society.
Speaking about the necessity of ANAS to establish its activities in accordance with the challenges of the modern era, Rasim Alguliyev noted that, as a result of innovative research carried out in many areas at ANAS, great achievements were achieved.
The scientist said that the national strategy on the application of artificial intelligence technologies is being developed by the relevant government agencies in our country and said that these processes also set important tasks for Azerbaijani scientists: “ANAS, the flagship of Azerbaijani science, should take an active part in these studies and give preference to research in line with international challenges”.
Stressing that in recent years technologies have penetrated into all spheres of society, the speaker noted the importance of ensuring various security measures, legal, philosophical and ethical issues in the era of artificial intelligence technologies, the Internet of Things, the information explosion, conducting relevant research in the field of technological culture, as well as supporting the tasks set by the head of state, noted the importance of accelerating the work carried out in this direction to make a scientific contribution to our society.
Academician Rasim Alguliev noted that at the end of his speech, it is planned to start preparatory work in the coming days to prepare for the next “TEKNOFEST” to be held in Samsun, Turkey and all opportunities will be mobilized for the successful representation of Azerbaijani science at the festival to be held next year.
General director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician Ali Abbasov, general director of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, general director of the Institute of Additive Chemistry named after academician Ali Guliyev of ANAS, academician Vagif Farzaliyev, general director of the Institute of Petrochemical Processes named after academician Yusif Mammadaliyev, academician Vagif Abbasov, general director, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov and general director of High Technologies Park, PhD in economics Vasif Abbasov shared their views on the participation of ANAS in “TEKNOFEST Azerbaijan”.
Speakers noted that scientific institutions of the Academy are represented at the exhibition at a high level and emphasized that innovative solutions with high technical indicators and wide opportunities developed by scientists and specialists of institutions and organizations are demonstrated. It was noted that this festival, which is a vivid example of the unshakable brotherhood of Azerbaijan and Turkey, is a glorious page of our history, serves the rapprochement, integration of the two brotherly states, increasing their technical potential and defense power.
At the end, the decision of the Presidium of ANAS on the results of participation of ANAS in the “TEKNOFEST Azerbaijan” Aviation, Space and Technology Festival” was made.
According to the decision, the participation of ANAS in the 5th Aviation, Space and Technology Festival “TEKNOFEST Azerbaijan” was highly appreciated. In the document, as well as in scientific institutions and organizations, to carry out relevant activities in the field of innovative research, development of competitive, high-capacity technologies, products and projects, active participation of ANAS in 2023 at the 6th “TEKNOFEST” festival to be held in Turkey, preparation of an action plan on the demonstration of products in the field of science, implementation of appropriate measures in the direction of mutual personnel exchange, etc. issues are reflected.
In addition, the meeting discussed the approval of the Activity Plan of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, the creation of a laboratory of Experimental archaeology at the Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, the celebration of the 85th anniversary of the director of the Lankaran Regional Scientific Center, Doctor of Agrarian Sciences Farman Guliyev, including the 90th anniversary of academician Huseyn Hasanov, 100th anniversary of corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, 75th anniversary of corresponding member of ANAS Akif Musayev. appropriate decisions were made. Also, changes were made in the structure of the Institute of Caucasian Studies and Economics of ANAS, as well as in the composition of the editorial board of the journal “Social Sciences” of ANAS.