Sentyabrın 23-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə akademik Arif Həşimov ölkə başçısı tərəfindən Azərbaycan musiqişünaslığının inkişafında uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunan AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovaya mükafatını təqdim edib.
Akademik Zemfira Səfərova mükafata və təqdimata görə, Prezident İlham Əliyevə, AMEA-nın və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra akademik Arif Həşimov iclasın gündəliyi barədə Rəyasət Heyətinin üzvlərinə məlumat verib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın yeni Nizamnamə layihəsi haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizamnamə Komissiyasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərman imzaladığını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən sənədin icrasından irəli gələrək və Azərbaycan Respublikasının maraqları, milli prioritetləri və inkişaf strategiyası, dünya elminə inteqrasiya, elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi əsas götürülərək yeni çağırışlara cavab verən, AMEA-nın digər qurumlarla münasibətlərini tənzimləyən 14 maddə və 228 bənddən ibarət olan Akademiyanın yeni Nizamnaməsinin layihəsi hazırlanıb. Onun sözlərinə görə, yeni Nizamnamə layihəsində Akademiyanın strukturu, vəzifələri və hüquqları, Akademiyanın Ümumi yığıncağının, Rəyasət Heyətinin, elmi bölmələrin, regional elmi mərkəzlərin, elmi müəssisələrin fəaliyyət istiqamətləri, Akademiyaya seçkilər, elmi fəaliyyətin istiqamətləndirilməsi və s. kimi məsələlər əksini tapıb.
Həmçinin Humanitar və İctimai Elmləri əhatə etməklə dövlət ideologiyasının elmi əsaslarını müəyyən edən və cəmiyyətdə azərbaycançılıq düşüncəsinin, milli-mənəvi dəyərlərin inkişaf etdirilməsinə xidmət edən maddələrin də Nizamnamə layihəsində öz əksini tapdığı vurğulanıb.
İ.Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, Akademiya ölkəmizin dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş milli prioritetlərinə və inkişaf strategiyasına xidmət etməlidir və AMEA-nın bu əsasda yenidən qurulması zəruridir.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinə əsasən Akademiya Azərbaycan elminin dayanıqlılığı, dünya nailiyyətlərinə uyğun inkişafı, dövlətin elmi və elmi-texniki inkişafına uyğunlaşdırılması, elm sahəsində normativ hüquqi aktlara və dövlətin tərəfdaş çıxdığı sənədlərə rəylərin verilməsi, dövlət orqanlarının elmi müəssisələrinin istiqamətləndirilməsi üzrə məsləhət verən dövlətin akademik elmi təşkilatıdır. Akademik Arif Həşimov yeni Nizamnamənin AMEA-nın müasir dövrün çağırışlarına uyğun fəaliyyətini yenidən təşkil etməsində və ölkəmizdə aparılan tədqiqatların respublikamızın milli maraqlarına uyğunlaşmasında başlıca hüquqi sənədlərdən olacağını deyib və yeni Nizamnamənin layihəsinin baxılması üçün müvafiq dövlət orqanlarına göndəriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademiklər Rasim Əliquliyev, Tofiq Nağıyev, Adil Qəribov və Fikrət Əliyev çıxış edərək AMEA-nın yeni Nizamnamə layihəsi ilə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və Nizamnamə Komissiyasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli səsləndirilən təkliflərə öz münasibətlərini bildiriblər.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın yeni Nizamnaməsinin layihəsi Akademiyanın Ümumi yığıncağına tövsiyə edilib.
Sonra akademik Arif Həşimov “Azərbaycan və Özbəkistan arasında elmi əlaqələr: əsas yekunları və qarşıda duran vəzifələr” barədə çıxış edib.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 19 avqust 2022-ci il tarixli 15/1 nömrəli qərarının 5-ci bəndinin icrası ilə bağlı yaradılmış Komissiyanın sədri, akademik Fikrət Əliyev sözügedən Komissiyanın məlumatını təqdim edib və müvafiq qərar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasında, həmçinin AMEA və Fransanın Monpelye Universitetinin müştərək doktorantura hazırlığı səviyyəsində ilk PhD dərəcəsi almış Səbinə Fərhadovanın AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi barədə qərar qəbul edilib. Xatırladaq ki, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Monpelye Molekulyar Genetika İnstitutunun doktorantı Səbinə Fərhadova cari ilin iyun ayında “Siçanın embrion kök hüceyrə modelləri üzərində insanın imprintinq xəstəliklərinə səbəb olan epigenetik mexanizmlərin tədqiqi” mövzusunda tədqiqat işini müdafiə edib və AMEA və Monpelye Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında Saziş çərçivəsində həyata keçirilən doktorantura səviyyəsində ikili diplom proqramı üzrə ilk PhD dərəcəsini alıb.
Bundan əlavə, tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi, akademik Telman Əliyevin “Noise technology and control systems” kitabının nəşrə tövsiyə edilməsi, eləcə də Fizika İnstitutuna 2020 və 2021-ci illərdə məqsədli qəbul olunmuş fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların Biofizika İnstitutuna keçirilməsi haqqında qərarlar verilib.

23-го сентября состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
На мероприятии приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов и другие члены Президиума.
Вначале академик Ариф Гашимов преподнес заведующей отделом Института архитектуры и искусств НАНА, академику Земфире Сафаровой орден «Шохрат», которого ученый была удостоена по распоряжению главы государства за многолетнюю плодотворную деятельность в развитии азербайджанского музыковедения.
В свою очередь, академик Земфира Сафарова выразила свою благодарность Президенту Ильхаму Алиеву, руководству НАНА и Союза композиторов Азербайджана.
Затем академик Ариф Гашимов ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о проекте нового Устава НАНА. В своем выступлении вице-президент НАНА, председатель Уставной комиссии, академик Иса Габиббейли напомнил, что 28 июля 2022 года глава государства подписал Указ «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике». Академик сообщил, что для выполнения соответствующих пунктов вышеназванного документа был разработан проект нового Устава НАНА, состоящий из 14 статей и 228 параграфов, отвечающих вызовам современности и регулирующих связи Академии наук с другими структурами; при этом за основу были взяты интересы, национальные приоритеты и стратегия развития Азербайджанской Республики, а также стремление к интеграции в мировую науку и расширению связей между наукой и образованием. По его словам, в проекте нового Устава нашли свое отражение такие вопросы, как структура, обязанности и права НАНА, сферы деятельности Общего собрания и Президиума, научных отделений, региональных научных центров, научных учреждений Академии наук, выборы в НАНА, организация и направление научной деятельности в необходимое русло и т.д.
Помимо этого, было подчеркнуто, что в проекте нового Устава также нашли свое отражение статьи, охватывающие гуманитарные и общественные науки, определяющие научные основы государственной идеологии и нацеленные на дальнейшее развитие идеологии азербайджанства и национально-нравственных ценностей.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА должна служить национальным приоритетам и стратегии развития республики, и подчеркнул, что реорганизация Академии наук необходима.
Говоря о проекте нового Устава НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что, согласно документу, будучи академической научной структурой государства, НАНА должна осуществлять свою деятельность в таких сферах, как обеспечение устойчивости отечественной науки, ее развитие в соответствии с мировыми достижениями, рецензирование нормативно-правовых актов и государственных документов в области науки, а также определение сфер деятельности научных учреждений, функционирующих при государственных структурах. Сказав, что новый Устав станет одним из главных правовых документов, направленных на реорганизацию деятельности НАНА в соответствии с призывами современности и приведение ведущихся в стране исследований в соответствие с национальными интересами республики, академик Ариф Гашимов отметил, что проект нового Устава НАНА будет направлен в соответствующие государственные органы для рассмотрения.
Далее выступили академики Расим Алигулиев, Тофик Нагиев, Адиль Гарибов и Фикрет Алиев, которые озвучили свои мысли и предложения в связи с проектом нового Устава НАНА.
И.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов и председатель Уставной комиссии, академик Иса Габиббейли выразили свое отношение к выдвинутым предложениям.
После дискуссий было принято постановление Президиума, согласно которому проект нового Устава НАНА был рекомендован на рассмотрение Общего собрания Академии наук.
Затем академик Ариф Гашимов рассказал о научных связях между Азербайджаном и Узбекистаном, основных итогах прошедших встреч и предстоящих задачах.
Далее выступил председатель Комиссии, созданной для выполнения 5-го пункта постановления Президиума НАНА № 15/1 от 19 августа 2022 года, академик Фикрет Алиев, который представил информацию указанной Комиссии. Было принято соответствующее постановление.
Также на заседании Президиума было принято постановление о награждении Сабины Фархадовой Почетной грамотой НАНА. Она является первой из докторантов, обучающихся по совместной программе НАНА и Университета Монпелье (Франция), получившей ученую степень доктора философии (PhD). Отметим, что в июне текущего года докторант Института генетических ресурсов и Института молекулярной генетики Университета Монпелье Сабина Фархадова защитила диссертационную работу на тему «Исследование эпигенетических механизмов, приводящих к болезни импринтинга у человека, на моделях эмбриональных стволовых клеток мыши» и первой получила степень PhD по программе двойного диплома на уровне докторантуры, которая реализуется в рамках Соглашения о сотрудничестве, подписанного между НАНА и Университетом Монпелье.
Помимо этого, на мероприятии были приняты постановления о внесении частичных изменений в структуру Института геологии и геофизики, рекомендации к печати книги академика Тельмана Алиева «Noise technology and control systems», а также переводе докторантов и диссертантов, принятых в Институт физики в 2020 и 2021 гг. на целевое обучение по программе подготовки докторов философии и докторов наук, в Институт биофизики.