Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası üzrə Akademiyada fəaliyyət göstərən Komissiya ilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin oktyabrın 18-də birgə iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq bildirib ki, xalqımızın Ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 30 sentyabr 2022-ci il tarixli qərar qəbul edilib. Akademik Arif Həşimov qeyd edib ki, qərara əsasən, nüfuzlu Azərbaycan alimlərindən ibarət Komissiya yaradılıb, eyni zamanda, Akademiya tərəfindən icra edilmək üçün əhatəli Tədbirlər Planının hazırlanmasına başlanılıb.
Qısa müddət ərzində Tədbirlər Planı ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, müşavirləri, elmi bölmələri və institutlarından 163 təklifin verildiyini diqqətə çatdıran akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, təklif olunan Tədbirlər Planında Ümummilli lider Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə, zəngin həyat təcrübəsinə, ictimai-siyasi fəaliyyətinə həsr olunmuş çoxsaylı tədbirlər – Heydər Əliyev irsinin daha əhatəli öyrənilməsi üçün Əliyevşünaslıq istiqamətində xüsusi araşdırmaların aparılması, məqalələrin, kitabların, monoqrafiyaların, albomların, broşürlərin, Akademiyada nəşr olunan qəzet və jurnalların xüsusi buraxılışlarının nəşri, beynəlxalq və respublika səviyyəli simpoziumların, konfransların, seminarların və digər tədbirlərin keçirilməsi, müxtəlif filmlərin, videoroliklərin hazırlanması, alimlərin kütləvi informasiya vasitələrində çıxışlarının təşkil edilməsi və s. əksini tapıb.
O, Akademiyanın Tədbirlər Planında - Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçirilməsinin, “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” filminin hazırlanmasının, Ulu Öndərin 100 illiyi Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə eyni vaxta düşdüyü üçün Şuşada Türkiyə alimlərinin iştirakı ilə “Bir millət, iki dövlət” mövzusunda, həmçinin “Heydər Əliyev və neft strategiyası”, “Heydər Əliyev: dahilik, zaman və müasirlik” və digər mövzularda beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların, simpoziumların, seminarların təşkilinin təklif olunduğunu söyləyib. Bundan əlavə, akademik İsa Həbibbəylinin “Müstəqillik yollarında: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” kitabının, o cümlədən “Heydər Əliyev və tarix problemləri”, “Heydər Əliyev və İlham Əliyev: sabitlik, qüdrətli dövlət və qələbənin fəlsəfəsi”, “Təsviri sənətdə Heydər Əliyev obrazı” monoqrafiyalarının çapı nəzərdə tutulur. Bundan başqa, işğaldan azad edilmiş ərazilərdən birində nadir və itmək təhlükəsində olan bitkilərindən və Şərq çinarından ibarət meşə parkının salınması, ali təhsil müəssisələrinin tələbələri və ümumtəhsil müəssisələrinin şagirdləri üçün “Açıq qapı” günlərinin keçirilməsi və digər təkliflər iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Akademik “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Akademiyada yaradılmış Komissiyanın öz fəaliyyətini 2023-cü il ərzində də davam etdirməsinin nəzərdə tutulduğunu və bundan irəli gələrək sözügedən Tədbirlər Planının icrası zamanı təqdim ediləcək sanballı təkliflərin də həyata keçiriləcəyini bildirib.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda AMEA-nın geniş Tədbirlər Planının təsdiqləndikdən sonra xüsusi dövlət əhəmiyyətli olan bir neçə nəşrin və tədbirin respublika miqyasında qeyd olunması üçün müvafiq dövlət orqanına göndəriləcəyini söyləyib.
Daha sonra akademiklər – İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Tofiq Nağıyev, Gövhər Baxşəliyeva, Adil Qəribov, Fikrət Əliyev, Akif Əlizadə, Yaqub Mahmudov, Nailə Vəlixanlı, Əhliman Əmiraslanov, Qərib Məmmədov və başqaları çıxış edərək qeyd olunan təkliflərlə bağlı fikirlərini səsləndiriblər.
Sonda “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Tədbirlər Planının müvafiq düzəlişlərdən sonra yekun variantının yaxın günlərdə təsdiqlənməsi qərara alınıb.

В НАНА обсужден План мероприятий, разработанный в рамках «Года Гейдара Алиева»
18-го октября состоялось совместное заседание Президиума НАНА и Комиссии, созданной в Академии наук в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 29 сентября 2022 года «Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева».
Открыв мероприятие, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что 30-го сентября текущего года Президиум НАНА принял постановление в связи с исполнением Распоряжения Президента Ильхама Алиева «Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева». Отметив, что в 2023 году исполняется 100 лет со дня рождения общенационального лидера, строителя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева, академик Ариф Гашимов добавил, что, согласно постановлению, была создана Комиссия, в состав которой вошли видные ученые Азербайджана, и была начата работа по разработке обширного Плана мероприятий Академии наук.
Сказав, что за короткий срок в связи с Планом мероприятий от членов Президиума, советников, научных отделений и институтов Академии наук поступили 163 предложения, и.о. президента НАНА подчеркнул, что в представленном Плане мероприятий нашли свое отражение такие вопросы, как реализация многочисленных мероприятий, посвященных личности, богатому жизненному опыту и многогранной общественно-политической деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, среди которых – проведение специальных исследований в области Алиевоведения, нацеленных на более глубокое изучение наследия Гейдара Алиева, издание статей, книг, монографий, альбомов, брошюр, специальных выпусков газет и журналов, издаваемых в Академии наук, организация международных и республиканских симпозиумов, конференций, семинаров и т.д., подготовка различных фильмов, видеороликов, организация выступлений ученых в средствах массовой информации и многое другое.
Академик Ариф Гашимов сообщил, что среди предложений для включения в План мероприятий НАНА есть также проведение Общего собрания Академии наук, посвященного 100-летнему юбилею Гейдара Алиева, подготовка фильма «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана», проведение в Шуше конференции «Одна нация – два государства» с участием турецких ученых (так как 100-летие Великого лидера совпадает со 100-летием Турецкой Республики), а также других международных и республиканских конференций, симпозиумов, семинаров на такие темы, как «Гейдар Алиев и нефтяная стратегия», «Гейдар Алиев: гениальность, время и современность» и т.д. Помимо этого, предусмотрено издание книги академика Исы Габиббейли «На пути к независимости: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву»,  монографий «Гейдар Алиев и проблемы истории», «Гейдар Алиев и Ильхам Алиев: стабильность, могущественное государство и философия победы», «Образ Гейдара Алиева в изобразительном искусстве» и других. Среди предложений были также перечислены такие, как разбивка на одной из освобожденных от оккупации территорий лесопарка, в котором будут высажены редкие и находящие на грани исчезновения растения и восточные чинары (платаны), проведение для студентов высших учебных заведений и учащихся общеобразовательных учреждений дней «Открытых дверей» и т.д.
Академик Ариф Гашимов отметил, что Комиссия, созданная в НАНА в связи с «Годом Гейдара Алиева», продолжит свою работу в течение всего 2023 года, поэтому все значимые предложения, которые будут вноситься в ходе выполнения указанного Плана мероприятий, также будут претворены в жизнь.
В заключение своего выступления и.о. президента НАНА подчеркнул, что после утверждения обширного Плана мероприятий Академии наук документ будет направлен в соответствующую государственную структуру для реализации нескольких мероприятий особого государственного значения на республиканском уровне.
Затем выступили академики Иса Габиббейли, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Тофик Нагиев, Говхар Бахшалиева, Адиль Гарибов, Фикрет Алиев, Акиф Ализаде, Ягуб Махмудов, Наиля Велиханлы, Ахлиман Амирасланов, Гариб Мамедов и другие, которые высказали свое мнение в связи с выдвинутыми предложениями.
В заключение было принято постановление об утверждении итогового варианта Плана мероприятий НАНА, разработанного в рамках «Года Гейдара Алиева», в ближайшие дни после внесения соответствующих изменений.