AMEA-da “Heydər Əliyev dərsləri: elm, gender və müasir reallıqlar” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Dekabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında “Heydər Əliyev dərsləri: elm, gender və müasir reallıqlar” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfrans AMEA-nın Rəyasət Heyəti və AMEA-nın Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak edən əsas mərkəzlərdən biri kimi AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarında Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu Yeni Azərbaycan Partiyasının ərazi təşkilatlarının fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Azərbaycanın müstəqil dövlətçilik ideologiyasının tarixi qaynaqlarından, inkişaf mərhələlərindən danışan AMEA prezidenti əlavə edib ki, bu baxımdan Akademiyanın alimlərinin əsas vəzifəsi müstəqil Azərbaycan dövlətinin müəyyən etdiyi siyasi xəttin, formalaşdırdığı ideologiyanın və seçdiyi hədəflərin inkişaf etdirilməsinə elmin dəstəyini təmin etməkdən ibarətdir.
Akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndərin Azərbaycançılıq ideologiyasını hələ Sovet dövründə Azərbaycana rəhbərlik edərkən müəyyən etdiyini, dahi şəxsiyyətin sarsılmaz iradəsi və ciddi səyləri ilə 1978-ci il Azərbaycan SSR-nin Konstitusiyasına “Azərbaycan SSR-nin dövlət dili Azərbaycan dilidir” maddəsinin daxil edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, həmin illərdə Azərbaycanın bir çox şair və yazıçılarının dünyada və keçmiş ittifaqda tanıdılmasına nail olmaq üçün onlara fəxri adlar verilmiş, həmçinin Nizaminin, Nəsiminin, M.F.Axundzadə və başqa görkəmli şəxsiyyətlərin yubileyləri geniş miqyasda qeyd olunmuşdur.
“Azərbaycan xalqı və dili anlayışları Ulu Öndərin ölkədə sabitlik və birlik yaratmaq üçün kəşf etdiyi dəyərlərdəndir”, - deyə qeyd edən AMEA rəhbəri bildirib ki, bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev dünyanın yeni reallıqlarına, ölkədə gedən mövcud proseslərə uyğun olaraq azərbaycançılıq ideyalarını yeni keyfiyyətdə daha da zənginləşdirir və möhkəmləndirir. Bu baxımdan Heydər Əliyev epoxası İlham Əliyev erası ilə uğurla davam etdirilir.
AMEA prezidenti əlavə edib ki, möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağda qazanılmış Qələbə tariximizin ən böyük zəfərlərindəndir. Alim vurğulayıb ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da Qarabağa səfərlərinin böyük əksəriyyətində ölkə Prezidenti ilə çiyin-çiyinə iştirak edərək Qarabağın yeni tarixinin yazılmasında öz imzasını atmışdır.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən ictimai-elmi konfransın önəminə toxunan akademik İsa Həbibbəyli cari ayda Akademiyada Ulu Öndərin çoxsaylı anım tədbirlərinin keçiriləcəyini də diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, regionda və dünyada təbiətin, canlı həyatın xilası, qorunması və gələcək nəsillərə daha yaxşı vəziyyətdə ötürülməsində elmli, uzaqgörən, qətiyyətli, cəsur, siyasi və mənəvi liderə hər zaman ehtiyac duyulduğunu bildirib. Bu baxımdan Heydər Əliyev kimi Ümummilli Liderə malik olmuş Azərbaycan xalqının xoşbəxt xalq olduğunu vurğulayıb.
Vitse-prezident Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinin, o cümlədən qadın alimlərimizin ətraf mühitin qorunması, ekoloji və bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi də daxil olmaqla bütün istiqamətlərdə Ümummilli Liderin əsasını qoyduğu və cənab Prezidentin uğurla davam və inkişaf etdirdiyi siyasi kursu tam dəstəklədiklərini qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva “Heydər Əliyev və elm” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev istər sovetlər dönəmində, istərsə də müstəqillik dövründə elmimizin inkişafı məqsədilə bir sıra mühüm Fərman və sərəncamlar imzalayıb, Azərbaycan elmi daim onun diqqət mərkəzində olub.
“Heydər Əliyev müasir və müstəqil Azərbaycanın banisi, yaradıcısı, qurucusudur”, - deyə bildirən Gövhər Baxşəliyeva Ulu Öndərin müdrikliklə müəyyən etdiyi və həyata keçirdiyi elm siyasətinin bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə “Heydər Əliyev və Yeni Azərbaycan Partiyasının gender meyarları” və Dilçilik İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri, fil.ü.f.d., dosent Şəbnəm Həsənli “Heydər Əliyev və ana dili” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА состоялась научная конференция на тему «Уроки Гейдара Алиева: наука, гендер и современные реалии»
5 декабря в главном здании НАНА была проведена научная конференция на тему «Уроки Гейдара Алиева: наука, гендер и современные реалии».
Конференция была организована совместно с Президиумом и Советом женщин НАНА.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что территориальные организации партии «Ени Азербайджан», основанной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, действуют во всех институтах и организациях НАНА как одного из основных центров, непосредственно вовлеченных в реализацию государственной политики.
Говоря об исторических истоках и этапах развития азербайджанской идеологии независимой государственности, президент НАНА добавил, что основной задачей ученых Академии в этой связи является обеспечение поддержки науки в развитии политической линии, сформулированной независимым Азербайджанским государством, идеологии и выбранных целей.
Академик Иса Габиббейли отметил, что общенациональный лидер определил идеологию азербайджанства еще в советское время, когда руководил Азербайджаном, а также непоколебимой волей и серьезными усилиями гениальной личности в Конституцию Азербайджанской ССР 1978–го года была включена статья «государственный язык Азербайджанской ССР – азербайджанский». Он отметил, что в те годы многим поэтам и писателям Азербайджана были присвоены почетные звания, а юбилеи Низами, Насими, М.Ф.Ахундзаде и других выдающихся личностей отмечались с большим размахом.
«Концепции азербайджанского народа и языка входят в число ценностей, открытых Великим Лидером для создания стабильности и единства в стране», - сказал глава НАНА, отметив, что сегодня Президент страны господин Ильхам Алиев, в соответствии с новыми реалиями мира и текущими процессами в стране, еще больше обогащает и укрепляет идеи азербайджанства. В связи с этим эпоха Гейдара Алиева успешно продолжается эпохой Ильхама Алиева.
Президент НАНА добавил, что Победа, одержанная в Карабахе под руководством нашего уважаемого Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, является одной из величайших побед в нашей истории. Ученый подчеркнул, что первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева участвовала плечом к плечу с президентом страны в большинстве своих визитов в Карабах и оставила свою подпись в написании новой истории Карабаха.
Затронув важность общественно-научной конференции,  организованной совместно с Президиумом и Советом женщин НАНА, академик Иса Габиббейли также отметил, что в текущем месяце в Академии пройдут многочисленные памятные мероприятия Великого лидера.
Затем вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова выступила с докладом «Гейдар Алиев и природа Азербайджана». Она отметила, что всегда нужен  научный, дальновидный, решительный, смелый, политический и духовный лидер, чтобы спасти, защитить и передать природу и живую жизнь будущим поколениям в лучшем состоянии. Академик отметила, что азербайджанский народ – счастливый народ, у которого есть такой общенациональный лидер, как Гейдар Алиев.
Вице-президент отметила, что научная общественность Азербайджана, в том числе наши женщины-ученые, полностью поддерживают политический курс, заложенный общенациональным лидером и успешно продолженный и развиваемый господином Президентом по всем направлениям, включая охрану окружающей среды, обеспечение экологической и биологической безопасности.
И.о. вице-президента НАНА, генеральный директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева  выступила  с докладом на тему «Гейдар Алиев и наука». Ученый отметила, что Великий лидер Гейдар Алиев подписал ряд важных указов и распоряжений в целях развития нашей науки как в советское время, так и в период независимости, и Азербайджанская наука всегда находилась в центре его внимания.
«Гейдар Алиев является созидателем, основателем современного и независимого Азербайджана», - сказала Говхар Бахшалиева, подчеркнув, что мудро определенная и претворяемая в жизнь Великим лидером научная политика сегодня успешно продолжается Президентом страны Ильхамом Алиевым.
На мероприятии также выступили председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде с докладом «Гейдар Алиев и гендерные критерии партии Ени Азербайджана» и председатель Женской организации Института языкознания,  доктор философии по филологии, доцент Шабнам Гасанлы  с докладом на тему «Гейдар Алиев и родной язык».