Fevralın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın müşavirləri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə qardaş Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələ zamanı həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Türkiyədə baş vermiş zəlzələdən dərhal sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edərək başsağlığı verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının göstərişi ilə dövlət qurumlarının operativ iş rejiminə keçdiyini, qardaş ölkəyə xilasedici dəstələr, tibb personalı və yardım üçün lazım olan tibbi ləvazimatların, humanitar yardımların göndərildiyini söyləyib. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın göstərişi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən qardaş ölkəyə zəruri olan dərman və tibbi ləvazimatların göndərildiyini, yardım kampaniyasına sadə vətəndaşlar, dövlət qurumları və ayrı-ayrı təşkilatlarla yanaşı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisələrinin əməkdaşlarının da dəstək verdiklərini deyib.
Qardaş Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələ ilə əlaqədar Akademiyada operativ müşavirənin keçirildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli AMEA əməkdaşlarının zəlzələ və onun səbəbləri, dağıdıcı zəlzələlərin yaratdığı fəsadlar, Azərbaycandakı hazırki seysmik vəziyyətlə bağlı ölkə mediasında davamlı olaraq açıqlamalarla çıxışlar etdiklərini və əhalinin maarifləndirilməsi istiqamətində təbliğat işi apardıqlarını söyləyib.
Sonra AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişlinin “Türkiyədə baş vermiş zəlzələlərin ilkin nəticələri və seysmologiya elminin vəzifələri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, Türkiyədəki zəlzələlərin dağıntılarının miqyasının böyük olmasının ilk növbədə yeraltı təkanların ardıcıl iki dəfə təkrar olması və uzun müddətli olması ilə əlaqədar olduğunu bildirib.
Eyni zamanda Qurban Yetirmişli rəhbərlik etdiyi mərkəzin ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən seysmik stansiyaları, kompleks seysmoloji, geofiziki və geodinamik tədqiqatlar zamanı istifadə olunan elmi metodikalar barədə məlumat verib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Seysmik aktiv bölgələrdə yerləşən dövlətlərdə zəlzələyə dayanıqlılıq məsələsinin başlıca problemlərdən biri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə aparılacaq elmi tədqiqatların problemin həllinə öz töhfəsini verə biləcəyini söyləyib. Həmçinin qeyd edib ki, ölkəmizdə “Seysmologiya” ixtisası üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı işinə diqqət daha da gücləndirilməlidir və bu istiqamətdə doktorantura təhsilinin yaradılmasına da ehtiyac vardır.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən kompleks seysmoloji-geofiziki-geodinamik tədqiqatların daha da genişləndirilməsi və keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi ilə respublika ərazisinin seysmik rayonlaşdırma xəritəsinin hazırlanması, mərkəzin maddi-texniki bazasının və proqram təminatının yenilənməsi və s. haqqında qərarlar qəbul edilib.
Sonra AMEA-nın Ümumi yığıncağına hazırlıq barədə məsələ müzakirə edilib. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasından qalan Ümumi yığıncaqların aprel ayında keçirilməsi ənənəsi ləğv olunub və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Akademiyanın bu il Ümumi yığıncağının mart ayının 16-da keçirilməsinə qərar verilib.
AMEA prezidenti bildirib ki, Azərbaycan elminin və alimlərinin nailiyyətlərini cəmiyyətə daha dolğun çatdırmaq üçün Akademiyanın cari Ümumi yığıncağının formatında dəyişiklik edilib və bir çox yeniliklər nəzərdə tutulub. Ümumi yığıncaqda “AMEA-nın 2022-ci ildə əsas elmi yekunları və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda əsas məruzədən başqa ilk dəfə olaraq müasir texnologiyaların imkanları ilə dəstəklənən “AMEA-da elmi kadrların hazırlanması: mövcud vəziyyət və vəzifələr”, “AMEA-da elektron elmin inkişafı problemləri: gələcəyə baxış”, “AMEA-nın beynəlxalq elmi əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyəti”, “AMEA-nın nəşriyyat fəaliyyəti və nəşrləri” mövzularında məruzəyə əlavələrin də müzakirəyə çıxarılacağı nəzərə çatdırılıb. Həmçinin ilk dəfə olaraq AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının reytinq göstəriciləri ictimaiyyətə çatdırılacaq.
Daha sonra geniş müzakirələr aparılıb və AMEA-nın 16 mart 2023-cü il tarixində keçiriləcək Ümumi yığıncağının gündəliyi təsdiqlənib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələlər AMEA-nın elmi müəssisələrində aparılan struktur islahatları haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, paralel qurumların aradan qaldırılması, elmi istiqamətlər üzrə mütəxəssislərin vahid mərkəzdə cəmləşdirilməsi məqsədilə struktur islahatları aparılır.
İclasda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Erkən yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin ləğv edilməsi, Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin bazasında Erkən realizm və yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.
Həmçinin AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Kitabxana və elmi informasiya və Biblioqrafiyaşünaslıq şöbələrinin bazasında Kitabxana və biblioqrafiyaşünaslıq şöbəsi yaradılıb, Şərq ölkələri türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsi isə Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsi adlandırılıb.
Bundan əlavə, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 16 yanvar 2023-cü il tarixli qərarına əsasən Folklor İnstitutunun Musiqi folkloru şöbəsi ləğv edildiyi üçün institutun Elmi şurasının qərarı ilə “Qorqud” ansamblının da fəaliyyətinə xitam verilib.
Eyni zamanda müvafiq elmi-tədqiqat institutlarının təqdimatları nəzərə alınaraq AMEA-nın Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Atropatena-Albaniya (Qafqaz) tarixi şöbəsinin Azərbaycanın e.ə. IV – e. VII əsrinin ortaları tarixi şöbəsi, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda isə Son Neolit və Xalkolit (Eneolit) dövrü arxeologiyası şöbəsinin isə Neolit-Eneolit dövrü arxeologiyası adlandırılması barədə qərar qəbul olunub.
Sonra Akademiyanın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib, akademik Arif Həşimov AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatının verilməsi haqqında Əsasnaməni Rəyasət Heyəti üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Müzakirələrdən sonra təkliflər nəzərə alınmaqla əsasnamə təsdiq edilib.
İclasda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 90 illik və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq və folklorşünaslıq elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan AMEA-nın müxbir üzvü Kamran Əliyevin 70 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov rəhbərlik etdiyi şöbənin prioritetləri və vəzifələri haqqında çıxış edib. Bildirib ki, “Elektron Akademiya” şöbəsi Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə həyata keçirdiyi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olan elektron idarəetmənin formalaşdırılması, rəqəmsal transformasiyalar, yeni idarəetmə texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi sahəsində fəaliyyət göstərəcəkdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasındakı müzakirələrdə akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Telman Əliyev, Əli Abbasov, Adil Qəribov, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mərdanov, İslam Mustafayev, Ərtegin Salamzadə və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

14-го февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, советники НАНА, генеральные директора научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Вначале минутой молчания была почтена память людей, погибших в результате произошедшего в Турции землетрясения.
Сказав, что сразу после землетрясения Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану и выразил соболезнования в связи с произошедшей трагедией, академик Иса Габиббейли сообщил, что по указанию главы государства государственные структуры перешли на оперативный режим работы, в братскую страну были направлены спасательные бригады, медицинский персонал и необходимое медицинское оборудование, а также гуманитарная помощь. Руководитель НАНА также отметил, что по указанию Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой Фонд Гейдара Алиева направил в братскую Турцию необходимые лекарственные препараты и медицинское оборудование, а в начатой кампании по оказанию помощи принимают участие простые граждане, сотрудники государственных структур и отдельных организаций, в том числе и научных учреждений Национальной академии наук Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что после произошедшего в Турции страшного землетрясения в НАНА прошло оперативное совещание, сотрудники Академии наук периодически выступают в СМИ с заявлениями, связанными с этим стихийным бедствием и его причинами, осложнениями, возникающими при разрушительных землетрясениях, и сейсмической ситуацией, которая наблюдается сегодня в Азербайджане, то есть проводят просветительскую работу.
Затем с докладом «Предварительные результаты произошедших в Турции землетрясений и задачи сейсмологии» выступил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли. Он отметил, что широкий масштаб разрушений связан прежде всего с тем, что подземные толчки произошли дважды друг за другом и были продолжительными.
В то же время, Гурбан Етирмишли рассказал о сейсмических станциях руководимого им центра, функционирующих на территории страны, и научных методах, применяемых в ходе комплексных сейсмологических, геофизических и геодинамических исследований.
После прослушивания доклада прошли дискуссии и были озвучены ответы на вопросы.
Сказав, что одной из главных проблем государств, расположенных в сейсмически активных зонах, является повышение сейсмоустойчивости, академик Иса Габиббейли сообщил, что научные исследования, которые будут проводиться в данной сфере, внесут свой вклад в решение этой проблемы. Руководитель НАНА также отметил, что нужно уделять больше внимания подготовке высококвалифицированных кадров по специальности «Сейсмология», есть необходимость в создании ступени докторантуры в данном направлении.
После дискуссий Президиум принял постановления, согласно которым будет составлена карта сейсмического районирования территории республики с целью еще большего расширения и повышения качества комплексных сейсмологических, геофизических и геодинамических исследований, обновлены материально-техническая база и программное обеспечение центра и т.д.
Далее был обсужден вопрос о подготовке к Общему собранию НАНА. В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые в истории НАНА была упразднена оставшаяся со времен Академии наук бывшего СССР традиция проведения общих собраний в апреле, и постановлением Президиума было решено провести в этом году Общее собрание Академии наук 16 марта.
Руководитель НАНА отметил, что для донесения до общественности достижений отечественной науки и ученых в развернутой форме, в формат Общего собрания НАНА были внесены изменения и предусмотрен ряд нововведений. На Общем собрании, наряду с основным докладом «Основные итоги научной деятельности НАНА в 2022 году и предстоящие задачи», впервые на обсуждение будут вынесены дополнения к докладу, выполненные при поддержке современных технологий и охватывающие такие темы, как «Подготовка научных кадров в НАНА: современное состояние и задачи», «Проблемы развития электронной науки в НАНА: взгляд в будущее», «Деятельность НАНА в сфере международного научного сотрудничества», «Издательская деятельность и издания НАНА». Также впервые до сведения общественности будут доведены рейтинговые показатели научно-исследовательских учреждений Академии наук.
После дискуссий была утверждена повестка дня Общего собрания НАНА, которое состоится 16 марта 2023 года.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о проводимых в научных учреждениях НАНА структурных реформах. Академик Иса Габиббейли сообщил, что целью структурных реформ является совершенствование управления, упразднение параллельных структур и централизация деятельности специалистов, занятых в соответствующих сферах.
На заседании было принято постановление об упразднении Отдела азербайджанской литературы раннего нового периода Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и создании на базе Отдела азербайджанской литературы нового периода Отдела раннего реализма и азербайджанской литературы нового периода.
Также на базе отделов «Библиотека и научная информация» и «Библиографоведение» Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА был создан отдел «Библиотека и библиографоведение», а Отдел исследования тюркоязычных рукописей стран Востока был переименован в Отдел исследования тюркоязычных рукописей.
Помимо этого, так как, согласно постановлению Президиума НАНА от 16 января 2023 года, был упразднен Отдел музыкального фольклора Института фольклора, решением Ученого совета института была упразднена и деятельность ансамбля «Горгуд».
В то же время, учитывая поступившие из соответствующих научно-исследовательских институтов обращения, были приняты постановления о переименовании Отдела истории Атропатены-Албании (Кавказ) Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА в Отдел истории Азербайджана IV в. до н.э. – середины VII в. н.э., а Отдела археологии периода позднего неолита и халколита (энеолита) Института археологии, этнографии и антропологии – в Отдел археологии периода неолита-энеолита.
Далее и.о. первого вице-президента НАНА, академик-секретарь, академик Ариф Гашимов рассказал о Положении о присуждении премии НАНА «Молодой ученый года». После обсуждения документ был утвержден с учетом выдвинутых предложений.
На заседании были приняты постановления о праздновании 90-летнего юбилея Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и 70-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Кямрана Алиева, имеющего большие заслуги в развитии азербайджанского литературоведения и фольклористики.
Затем о приоритетах и задачах, стоящих перед отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, рассказал заведующий отделом, доктор философии по математике Фариз Имранов. Он сообщил, что отдел «Электронная Академия» будет осуществлять свою деятельность в сфере реализации мероприятий, нацеленных на формирование электронного управления, осуществление цифровых трансформаций, применение новых технологий и систем управления, что составляет одно из важных направлений государственной политики, претворяемой в жизнь Президентом Ильхамом Алиевым.
В дискуссиях принимали участие академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Тельман Алиев, Али Аббасов, Адиль Гарибов, Мухтар Иманов, члены-корреспонденты НАНА Мисир Марданов, Ислам Мустафаев, Эртегин Саламзаде и другие, которые озвучили свои мысли и предложения.