Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli əvvəlcə ölkə başçısının 27 aprel 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə təltif edilmiş  akademik Urxan Ələkbərova “Şərəf” ordenini və AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan birinci məsələ “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyünün təsdiq edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısı tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 28 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncam imzalanıb və Tədbirlər Planının “Ulu Öndərin irsinə həsr olunmuş əsərlərin, kitabların və monoqrafiyaların nəşri” haqqında 10-cu bəndinin əsas icraçılarından biri kimi AMEA müəyyən edilib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Akademiyada sözügedən bəndin icrasını təmin etmək məqsədi ilə çoxsaylı əsərlərin nəşri ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub. “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən operativ şəkildə “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın 824 maddəlik sözlüyü hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, sözlüyün müzakirəsini təmin etmək və yekun variantını hazırlamaq məqsədi ilə Komissiya yaradılıb və ötən müddət ərzində sözlüyə müvafiq istiqamətlər üzrə əlavə və düzəlişlər edilərək AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli sözügedən nəşrdə Ulu Öndərin şəxsiyyətinin miqyası və fəaliyyətinin bütün sahələrinin əks olunacağını deyib və “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və nəşrinin alimlərimizin Ümummili Lider qarşısında mənəvi və vətəndaşlıq borcu olduğunu bildirib.
Təklif edilən əlavə və düzəlişlər nəzərə alınaraq “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü təsdiq edilib və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinə sözlüyə uyğun olaraq ensiklopediyanın hazırlanması tapşırılıb.
İclasda, həmçinin Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi haqqında məsələyə baxılıb. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin AMEA-da da yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə elmi müəssisə və təşkilatların AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinə verdikləri təkliflər əsasında Tədbirlər planı hazırlanıb. AMEA rəhbəri Tədbirlər planında “Əhməd bəy Ağaoğlu və türk dünyası”, “Məhəmməd Akif Ərsoy və Azərbaycan ədəbi-elmi fikri”, “Ortaq keçmişdən bugünə və gələcəyə doğru: türk və Azərbaycan dil əlaqələri”, “Əlyazma kitabı Azərbaycan və Türkiyə elmi-mədəni əlaqələr kontekstində”, “Türk dünyasının ortaq mədəni mirası”, “Türkoloji sənətşünaslıq: problemlər və perspektivlər”, “Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin tarixi”, “Müsəlman Şərqinin çoxəsrlik tarixində dönüş nöqtəsi - Türkiyə Cümhuriyyəti”, “Türkiyə Cümhuriyyəti - 100: Türkiyə Azərbaycan arxeoloji və antropoloji araşdırmaları” mövzusunda elmi konfransların, “Azərbaycan və Türkiyənin XX-XXI əsrin liderlik modellərinin müqayisəli təhlili”, “Türkiyə Cümhuriyyəti və Qafqaz: tarix və müasirlik” adlı dəyirmi masaların keçirilməsi, Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ersoy Mərkəzinin açılması və s. məsələlərin əksini tapdığını bildirib.
Müzakirələrdən sonra “Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı” təsdiqlənib.
İclasda, o cümlədən müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun və Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi məsələsinə baxılıb. Vurğulanıb ki, hazırda AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun elmi istiqamətlərindən birini etnoqrafik tədqiqatlar təşkil edir, lakin etnoqrafiya elm sahəsi kimi əsasən etnosların adət və ənənələrini, mədəniyyətini, tarixini, etnoqrafiyasını öyrənir. Qeyd olunub ki, institutda etnoqrafik tədqiqatlar Türk xalqlarının etnoqrafiyası, Tarixi etnoqrafiya və Müasir dövr etnoqrafiyası şöbələri tərəfindən həyata keçirilir və təhlillər göstərir ki, müəssisədə aparılan etnoqrafik tədqiqatlar daha çox tarixi istiqaməti əhatə edir. Buna görə də etnoqrafik tədqiqatların Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri ilə daha da sıx əlaqələndirilməsinə böyük ehtiyac yaranıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun strukturuna daxil olan Türk xalqlarının etnoqrafiyası, Tarixi etnoqrafiya və Müasir dövr etnoqrafiyası şöbələri öz ştat vahidləri ilə birlikdə AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutuna keçiriliblər.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu qərar müasir dövrün çağırışları işığında etnoqrafiya elmini daha da inkişaf etdirəcək, onu etnologiya elmi səviyyəsinə qaldıracaq və yeni mərhələdə aparılan tədqiqatların gələcəkdə Tarix İnstitutunda nəşri planlaşdırılan “Etnologiya” jurnalında çap olunması təmin ediləcəkdir.
İclasda, o cümlədən professor Abbas Seyidovun ərizəsi əsasında Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru vəzifəsindən azad olunması qərara alınıb. Həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmudova isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Həmkarlar Təşkilatının sədri vəzifəsinə təsdiqlənib.
Eyni zamanda, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının bir sıra şöbələrinin adlarına əhatə etdikləri funksiyalara müvafiq olaraq yenidən baxılıb.
Bundan əlavə, akademik Akif Əzizovun 80, akademik Cahangir Kərimovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Hacı Qadir Qədirzadənin isə 75 illik yubileyi haqqında qərar verilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası “Qırmızı kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında yaxından iştirak edən alimlərin rəğbətləndirilməsi haqqında da qərar qəbul edilib.
Tədbirdə qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər - Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, professorlar - Kərim Şükürov, Abbas Seyidov, Məmməd Əliyev, tarix elmləri doktorları - İlhamə Məmmədova, Güllü Yoloğlu və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Akademiya əməkdaşlarını 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib, ölkə başçısının AMEA və alimlərimiz qarşısında yeni dövrün çağırışlarına uyğun olaraq qoyduğu tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün daha məsuliyyətlə çalışacaqlarını bildirib.

Состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций и другие соответствующие лица.
Вначале академик Иса Габиббейли вручил академику Урхану Алекперову орден «Шараф», которого ученый был удостоен по Распоряжению главы государства от 27 апреля 2023 года, и Почетную грамоту НАНА.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении словника «Энциклопедии Гейдара Алиева». Академик Иса Габиббейли сообщил, что 28 ноября 2022 года Президент страны подписал Распоряжение об утверждении «Плана мероприятий в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике “Годом Гейдара Алиева”», и одним из основных исполнителей 10-го пункта этого Плана мероприятий, связанного с изданием произведений, книг и монографий, посвященных наследию Великого лидера, была указана Академия наук.
Руководитель НАНА отметил, что для обеспечения исполнения вышеназванного пункта в Академии наук, наряду с изданием многочисленных трудов, в течение 2023-2025 гг. предусмотрена подготовка «Энциклопедии Гейдара Алиева», которая станет одним из фундаментальных изданий, и в связи с этим Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» был оперативно разработан и представлен Президиуму НАНА словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», состоящий из 824 слов. Академик Иса Габиббейли сообщил, что для обсуждения и подготовки итогового варианта словника была создана Комиссия, которая за истекший период внесла соответствующие дополнения и поправки и представила их Президиуму НАНА.
Сказав, что в указанном издании будут отражены масштаб личности и все сферы деятельности Общенационального лидера, академик Иса Габиббейли добавил, что подготовка и издание «Энциклопедии Гейдара Алиева» является моральным и гражданским долгом наших ученых перед Великим лидером.
Словник «Энциклопедии Гейдара Алиева» был утвержден с учетом внесенных дополнений и поправок, Научному центру «Азербайджанская национальная энциклопедия» было поручено подготовить энциклопедию в соответствии со словником.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА, связанного со 100-летним юбилеем Турецкой Республики. Академик Иса Габиббейли отметил, что для обеспечения празднования в НАНА 100-летнего юбилея Турецкой Республики на высоком уровне на основе предложений, представленных научными учреждениями и организациями отделениям гуманитарных и общественных наук НАНА, был подготовлен План мероприятий. Президент НАНА сообщил, что в Плане мероприятий нашли свое отражение такие вопросы, как проведение научных конференций на темы «Ахмед бек Агаоглу и Тюркский мир», «Мехмет Акиф Эрсой и литературно-научная мысль Азербайджана», «От общего прошлого к настоящему и будущему: турецко-азербайджанские языковые связи», «Рукописная книга в контексте научно-культурных связей между Азербайджаном и Турцией», «Общее культурное наследие Тюркского мира», «Тюркологическое искусствоведение: проблемы и перспективы», «История турецко-азербайджанских отношений», «Поворотная точка в многовековой истории мусульманского Востока – Турецкая Республика», «Турецкая Республика – 100: турецко-азербайджанские археологические и антропологические исследования», круглых столов под названием «Сравнительный анализ моделей лидерства Азербайджана и Турции в XX-XXI веках», «Турецкая Республика и Кавказ: история и современность», открытие в Институте литературы Центра Мехмета Акифа Эрсоя и т.д.
После дискуссий План мероприятий НАНА, связанный со 100-летним юбилеем Турецкой Республики, был утвержден.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о внесении изменений в структуры Института археологии, этнографии и антропологии и Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА в соответствии с призывами современности. Подчеркивалось, что в настоящее время одно из научных направлений Института археологии, этнографии и антропологии НАНА охватывает этнографические исследования, однако этнография как область науки изучает в основном обычаи и традиции, культуру, происхождение и историю этносов. Отмечалось, что этнографические исследования в институте проводятся отделами этнографии тюркских народов, исторической этнографии и этнографии современного периода, и в большинстве своем эти исследования носят исторический характер, поэтому есть необходимость в более тесной координации этнографических исследований со сферами деятельности Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова.
Постановлением Президиума отделы этнографии тюркских народов, исторической этнографии и этнографии современного периода, входящие в структуру Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, были переведены вместе со своими штатными единицами в структуру Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА.
Академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что это постановление приведет к еще большему развитию этнографии в свете призывов современного периода, поднимет ее на уровень этнологии, а результаты исследований, которые будут проводиться на новом этапе, найдут свое отражение в журнале «Этнология», который планируется издавать в Институте истории.
Далее на заседании было принято постановление об освобождении профессора Аббаса Сеидова от должности генерального директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА по собственному желанию. Также заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Айнур Махмудова была утверждена на должность председателя Профсоюзной организации аппарата Президиума НАНА.
В то же время, были пересмотрены названия ряда отделов аппарата Президиума НАНА в соответствии с функциями, которые они охватывают.
Помимо этого, были приняты постановления о 80-летнем юбилее академика Акифа Азизова, 100-летнем юбилее академика Джахангира Керимова и 75-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Гаджи Гадира Гадирзаде.
На заседании также было принято постановление о поощрении ученых, принимавших непосредственное участие в подготовке третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики.
На мероприятии по вышеназванным вопросам свои мысли и предложения озвучили академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, профессора Керим Шукюров, Аббас Сеидов, Мамед Алиев, доктора исторических наук Ильхама Мамедова, Гюллю Йологлу и другие.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который поздравил сотрудников НАНА с 28 Мая – Днем независимости и подчеркнул, что НАНА и наши ученые приложат все усилия, чтобы на должном уровне выполнить все задачи, поставленные перед ними главой государства в соответствии с призывами современного периода.