Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasəti və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə iştirakçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsi önünə gül dəstəsi qoyub, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət edən qonaqlar Ümummilli Liderin həyatının və siyasi fəaliyyətinin əsas məqamlarının əksini tapdığı eksponatlarla tanış olublar.
Daha sonra AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə bağlı təşkil olunmuş sərgiyə baxış olub.
Konfransı giriş sözü ilə Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq bildirib ki, 2023-cü il Azərbaycanda cənab Prezident İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Heydər Əliyev İli” elan olunub, AMEA-da noyabr ayının 28-də bununla əlaqədar olaraq Tədbirlər Planı təsdiq edilib. “Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasəti və müasirlik” elmi konfransının “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirildiyinə diqqət çəkən İsmayıl Hacıyev Ulu Öndərin ölkəyə rəhbərliyinin hər iki dövründə həyatın bütün sahələrində qeydə alınan inkişafdan söz açıb. İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Ulu Öndərin ölkəyə rəhbərliyinin birinci dövründə Azərbaycan geridə qalmış aqrar ölkədən inkişaf etmiş sənaye ölkəsinə çevrilmiş, rəhbərliyinin ikinci dövrü isə ölkəmizin çətin ictimai-siyasi dövrünə təsadüf etmişdir. Heydər Əliyev vətəndaş müharibəsi və parçalanmaq təhlükəsi qarşısında qalan Azərbaycanı bu təhlükədən xilas etmiş, adını tariximizə əsl xilaskar kimi həkk etmişdir. Ulu Öndərin ölkəyə rəhbərliyi zamanı onun göstərişi və təşəbbüsü ilə reallaşan çoxsaylı uzaqgörən addımlar ölkənin inkişafına töhfə olmuş, xalqın işıqlı sabahına istiqamət vermişdir.
Akademik çıxışı zamanı Ulu Öndərin ölkəyə rəhbərliyi dövründə həyatın müxtəlif sahələri üzrə əldə olunan uğurları konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik təlimi və müasir dövr” adlı məruzə edib. Akademik məruzəsində bildirib ki, Heydər Əliyev dünyanın ən görkəmli siyasi liderləri arasında özünəməxsus yeri olan, dünya səviyyəli siyasi liderdir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ardıcıl olaraq Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş elmi konfransların, tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdıran akademik qeyd edib ki, bu silsilə tədbirlər Heydər Əliyev şəxsiyyətinin, həyatı və siyasi irsinin elmi əsaslarla tədqiq olunaraq araşdırılması məqsədi daşıyır. Akademik İsa Həbibbəyli bugünədək AMEA-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində nəşr olunan kitabları, elmi əsərləri diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri məruzəsində Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərliyinin birinci dövründə Azərbaycanın gələcək müstəqilliyinə istiqamətlənmiş uzaqgörən siyasətindən, neft emalı sənayesinin inkişafına diqqətindən, müəyyənləşdirdiyi neft strategiyasının bugünkü bəhrələrindən söz açıb. Onun fəaliyyətinin Naxçıvan dövründə xalqın və ölkənin gələcəyi üçün qəbul etdiyi qərarlardan, təşəbbüskarı olduğu mühüm işlərdən bəhs edib.
AMEA-nın prezidenti 44 günlük müharibənin nəticələrindən, Qarabağda həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işlərindən, Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü qətiyyətli siyasətdən söz açıb. Vurğulanıb ki, Heydər Əliyev ideyaları bu gün bəhrəsini verir, ölkə başçısı cənab İlham Əliyev Ulu Öndərin ideyaları işığında Azərbaycanı daha da irəli aparır. Heydər Əliyevin ölkənin gələcəyinə hesablanmış ideyaları onun layiqli davamçısı tərəfindən müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə, uğurla davam etdirilir.
İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda yeni çapdan çıxmış Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nı AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinə hədiyyə edib.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov “Heydər Əliyev və Azərbaycan elmi” mövzusunda məruzə edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın milli elm sisteminin yaradılmasından, kadrların milliləşdirilməsi məsələsinin vacibliyindən, habelə alim və ziyalıların qorunması istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edib.
Hələ ölkəyə rəhbərliyinin birinci dövründə elmimizin, eləcə də ölkənin əsas elm məbədi olan AMEA-nın inkişafına verdiyi töhfələrdən danışan akademik məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə təsis olunan elmi-tədqiqat müəssisələrinin bugünkü fəaliyyətinə nəzər salıb. Müstəqillik dövründə də Ulu Öndərin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunan Azərbaycan elminin uğurlardan bəhs edib.
“Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda məruzə edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Ulu Öndər Heydər Əliyevin ekoloji problemlərin həllinə yönəlik həyata keçirdiyi işlərdən, təşəbbüskarı olduğu təkliflərdən və təbii sərvətlərimizin qorunmasına qayğısından danışıb. Xüsusilə ölkəyə rəhbərliyinin müstəqillik dövründə keçirilən torpaq islahatından, biomüxtəlifliyin və başqa mühüm amillərin mühafizəsi ilə bağlı Azərbaycanın üzv olduğu beynəlxalq konvensiyaları diqqətə çatdırıb.
Akademik bununla bağlı Təbii Ehtiyatlar və Bioresurslar İnstitutlarının fəaliyyətindən söz açıb, yeni çapdan çıxmış Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın hazırlanmasında Naxçıvandan olan alimlərin əməyini yüksək qiymətləndirib.
Konfransda, həmçinin AMEA Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Hacıfəxrəddin Səfərli “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin fəaliyyətində xilaskarlıq missiyası”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Heydər Əliyev irsində bütöv Azərbaycan ideyası məsələləri”, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru, dosent Emin Şıxəliyev “Heydər Əliyev və Türk dünyası” mövzulu məruzələrində Ulu Öndərin xalqın mənafeyi, mədəni dəyərlərimizin qorunması, Azərbaycanın bütövlüyü və Türk dünyasının birliyi istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs ediblər.

В Нахчыванском отделении состоялась научная конференция «Политика государственности Гейдара Алиева и современность»
При совместной организации Президиума Национальной академии наук Азербайджана и Нахчыванского отделения НАНА состоялась научная конференция «Политика государственности Гейдара Алиева и современность».
До начала мероприятия участники конференции возложили цветы к памятнику общенационального лидера Гейдара Алиева и почтили память Великого лидера.
Посетив Музей Гейдара Алиева, гости ознакомились с экспонатами, в которых отражены основные моменты жизни и политической деятельности Общенационального лидера.
Затем участники мероприятия ознакомились с выставкой, организованной в Нахчыванском отделении НАНА в честь 100-летия со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.
Открыв конференцию вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сообщил, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 29 сентября 2022 года текущий год был объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева», а 28 ноября был утвержден соответствующий План мероприятий НАНА. Подчеркнув, что научная конференция «Политика государственности Гейдара Алиева и современность» проводится в рамках «Года Гейдара Алиева», академик Исмаил Гаджиев рассказал о развитии, которое наблюдалось во всех сферах в период руководства Великим лидером страной. Академик отметил, что в первый период руководства страной Общенациональный лидер превратил Азербайджан из отсталой аграрной страны в развитую индустриальную республику; второй период руководства Гейдара Алиева пришелся на сложные для нашей страны годы. Подчеркнув, что Гейдар Алиев спас Азербайджан от угрозы гражданской войны и раскола и вписал свое имя в историю в качестве настоящего спасителя, председатель отделения добавил, что в годы руководства Великим лидером республикой по его инициативе были реализованы многочисленные дальновидные мероприятия, которые внесли весомую лепту в развитие страны и определили светлое будущее народа.
В своем выступлении академик Исмаил Гаджиев также рассказал об успехах, достигнутых в республике в различных сферах в период руководства Гейдара Алиева.
На конференции с докладом «Учение Гейдара Алиева о независимой государственности и современный период» выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли. В своем докладе академик подчеркнул, что Гейдар Алиев является одним из выдающихся политических лидеров мира.
Сказав, что в связи со 100-летним юбилеем Гейдара Алиева в Национальной академии наук Азербайджана проводятся научные конференции и другие соответствующие мероприятия, руководитель НАНА добавил, что целью этих мероприятий является еще более глубокое изучение  фактов, связанных с личностью, жизнью и политическим наследием Гейдара Алиева. Академик также рассказал о книгах и научных трудах, изданных в НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева».
Далее президент НАНА рассказал о проводимой Гейдаром Алиевым в первый период руководства страной дальновидной политике, нацеленной на будущую независимость Азербайджана, внимании, которое он уделял развитию нефтеперерабатывающей промышленности, результатах, к которым привела заложенная им нефтяная стратегия, а также о постановлениях, принятых в Нахчыванский период деятельности Общенационального лидера, и важных мероприятиях, реализованных по его инициативе.
Говоря об итогах 44-дневной Отечественной войны, академик Иса Габиббейли рассказал о широкомасштабных созидательных работах, которые ведутся в Карабахе, и решительной политике, претворяемой в жизнь Президентом Ильхамом Алиевым в связи с открытием Зангезурского коридора. Подчеркивалось, что идеи Гейдара Алиева приносят свои плоды и сегодня, глава государства господин Ильхам Алиев ведет Азербайджан вперед в свете идей Великого лидера, нацеленных на светлое будущее страны, эти идеи успешно претворяются в жизнь его достойным преемником в соответствии с требованиями современности.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли преподнес в дар Нахчыванскому отделению НАНА третье издание «Красной книги» Азербайджанской Республики.
Затем с докладом «Гейдар Алиев и азербайджанская наука» выступил и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Академик рассказал о создании в Азербайджане по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева национальной системы науки, подготовке высокоспециализированных национальных кадров, мероприятиях, реализованных для обеспечения защиты ученых и представителей интеллигенции.
Говоря о вкладе Гейдара Алиева еще в первый период его руководства страной в развитие науки, а также главного храма науки в республике – Академии наук, академик Ариф Гашимов рассказал об успехах отечественной науки в период независимости и современной деятельности научно-исследовательских институтов, учрежденных по инициативе Общенационального лидера.
Далее вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова выступила с докладом «Гейдар Алиев и природа Азербайджана». Академик рассказала о реализованных великим лидером Гейдаром Алиевым мероприятиях, нацеленных на решение экологических проблем и сохранение природного богатства страны, особенно проведенной в период независимости земельной реформе и присоединении Азербайджана к международным конвенциям по защите биоразнообразия и окружающей среды.
Академик также говорила о деятельности институтов природных ресурсов и биоресурсов и высоко оценила труд ученых Нахчывана во время подготовки третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики.
Помимо этого, на конференции были прослушаны доклады генерального директора Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА, члена-корреспондента НАНА Гаджи Фахраддина Сафарли на тему «Миссия спасителя в деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева», генерального директора Института искусства, языка и литературы отделения, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева – на тему «Вопросы, связанные с идеей единого Азербайджана, в наследии Гейдара Алиева» и заведующего отделом Института истории, этнографии и археологии, доктора исторических наук, доцента Эмина Шихалиева – на тему «Гейдар Алиев и Тюркский мир». В докладах говорилось о реализованных Великим лидером мероприятиях, нацеленных на защиту интересов народа и культурных ценностей, обеспечение целостности Азербайджана и единства Тюркского мира.