“Gəncliyimiz gələcəyimizdir” adlı respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
İyulun 5-də AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Xəzər Rayon İcra Hakimiyyəti, Xəzər Rayon Gənclər İdman İdarəsi, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi və Dendrologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Gəncliyimiz gələcəyimizdir” adlı rəsm və əl işlərindən ibarət respublika yaradıcılıq müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqənin təşkil edilməsində məqsəd Ulu Öndər Heydər Əliyev irsinin təbliği, milli-mənəvi dəyərlərimizin gələcək nəsillərə aşılanması, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşanın, Qarabağın çoxəsrlik mədəni-tarixi irsinin daha dərindən mənimsənilməsi, eləcə də Vətən müharibəsində ordumuzun nümayiş etdirdiyi şücaəti gənc rəssamların gözü ilə cəmiyyətə çatdırmaq olub.
Tədbirdə könüllü yeniyetmələr ən çox 3 əsər təqdim etməklə iştirak ediblər. Seçim zamanı əl işlərinə kənar müdaxilənin olmaması, həmçinin kompozisiyanın motivi və ideyası əsas götürülüb.
Müsabiqədən öncə rəsm əsərlərinə və əl işlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Mərdəkan Mədəniyyət Sarayında baş tutan tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müsabiqə haqqında məlumat verərək bildirib ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən müsabiqənin əsas məqsədi təməli Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətinin əsasında geniş dünyagörüşünə, milli düşüncəyə malik gənc nəslin yetişdirilməsini, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsini və azərbaycançılıq ideologiyasının təbliğini təmin etməkdir.
Akademik Arif Həşimov gənclərin inkişafında, bilik və bacarıqlarının artırılmasında mühüm rol oynayan belə müsabiqələrin təşkilinin ənənəyə çevrilməsini müsbət hal kimi dəyərləndirib. O, sərgidə nümayiş olunan əsərlərin gələcəkdə Azərbaycan mədəniyyəti xəzinəsində öz yerini tutacağına inamını ifadə edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqımızı zamanın mürəkkəb tarixi-siyasi sınaqlarından uğurla çıxartdığını və ardıcıl mübarizə apararaq onu müstəqilliyə qovuşdurmuş qüdrətli şəxsiyyət olduğunu bildirib. O, ölkəmizdə gənclərimizlə bağlı dövlət siyasətinin formalaşdırılması və həyata keçirilməsinin məhz Ümummilli Liderin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Heydər Əliyevin elm və təhsilin inkişafına böyük qayğı ilə yanaşdığını deyən akademik İradə Hüseynova bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımız işğaldan azad edilib, tarixi qələbə əldə olunub. Vitse-prezident hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin dirçəlişi istiqamətində geniş miqyaslı quruculuq, bərpa və yenidənqurma işlərinin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova artıq üçüncü dəfədir keçirilən yaradıcılıq müsabiqəsinin əsas təşəbbüskarının mərhum alim, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov olduğunu diqqətə çatdırıb. O, sərgidə təqdim olunan əsərlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevə, Azərbaycanın müstəqillik tarixinə, şanlı qələbəmizə, eləcə də qələbənin əldə olunmasında qəhrəmanlıqları, misilsiz xidmətləri ilə yaddaşlara həkk olunmuş şəhidlərimizə və qazilərimizə həsr olunduğunu söyləyib. Alim növbəti yaradıcılıq müsabiqəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə, həmin ərazilərdə Ermənistanın törətdiyi kütləvi ekoloji terror və fəlakətlərə, Azərbaycanın şanlı tarixinə həsr olunmasını məqsədəuyğun hesab edib.
Tədbirdə AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, Xəzər Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Vüqar  Əliyev, Xəzər Rayon Mərdəkan Mədəniyyət Sarayının direktoru Cavid Şahbazbəyli, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə, Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənova çıxış edərək sərgidə nümayiş olunan əsərlərin məzmun və xaraktercə düzgün seçildiyini, balaca rəssamların Ulu Öndərin əziz xatirəsinə  hədsiz hörmət və ehtiramının hər bir əsərdə ifadə olunduğunu vurğulayıblar.
Daha sonra məktəblilərin hazırladıqları şeir və rəqs nömrələrindən ibarət kompozisiyalar təqdim olunub.
Sonda müsabiqənin Təşkilat Komitəsi qaliblərin adlarını açıqlayıb. İlk üç yerin qalibi diplom və pul mükafatı, digər iştirakçılar isə Fəxri  fərman və təşəkkürnamələrlə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, “Gəncliyimiz gələcəyimizdir” adlı yaradıcılıq müsabiqəsinə Bakı, Gəncə, Qazax, Şəki, Qax, Xaçmaz və Lənkəranda yerləşən orta təhsil müəssisələri və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasından ümumilikdə 300-dək rəsm və əl işləri təqdim olunub.

5-го июля при совместной организационной поддержке Министерства науки и образования, Национальной академии наук Азербайджана, Исполнительной власти Хазарского района, Управления молодежи и спорта Хазарского района, Главного управления культуры города Баку и Института дендрологии в рамках «Года Гейдара Алиева» состоялся республиканский творческий конкурс живописи и изделий ручной работы «Молодежь – наше будущее».
Цель конкурса заключалась в пропаганде наследия общенационального лидера Гейдара Алиева, привитии наших национально-духовных ценностей следующим поколениям, более глубоком усвоении многовекового историко-культурного наследия Карабаха и культурной столицы Азербайджана – города Шуша, а также в доведении до общественности отваги, проявленной азербайджанской армией в ходе Отечественной войны, глазами молодых художников.
Желающие могли представить на конкурс не более трех работ. Во время отбора учитывались такие критерии, как отсутствие постороннего вмешательства при создании произведений, а также мотив и идея композиций.
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой произведений живописи и изделий ручной работы.
Мероприятие проходило во Дворце культуры в Мардакяне. Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
В своем выступлении и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов рассказал о конкурсе и сообщил, что мероприятие, которое проводится в рамках «Года Гейдара Алиева», нацелено на формирование молодого поколения, обладающего широким кругозором и национальным мышлением, усиление патриотического духа молодежи и пропаганду идеологии азербайджанства в свете государственной молодежной политики, основоположником которой является Великий лидер.
Академик Ариф Гашимов положительно оценил проведение подобных конкурсов, которые играют важную роль в расширении знаний и развитии навыков у молодого поколения. Академик выразил свою уверенность в том, что произведения, представленные на выставке, займут в будущем достойное место в сокровищнице азербайджанской культуры.
Затем выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая отметила, что общенациональный лидер Гейдар Алиев является выдающимся государственным деятелем, который вывел наш народ из сложной историко-политической ситуации, сложившейся в 90-х гг. ХХ века, и в ходе своей многогранной деятельности превратил Азербайджан в независимое цветущее государство. Академик подчеркнула, что формирование и претворение в жизнь государственной молодежной политики непосредственно связано с именем Общенационального лидера.
Сказав, что Гейдар Алиев с особой заботой относился к развитию науки и образования, вице-президент НАНА добавила, что эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Академик сообщила, что в ходе 44-дневной Отечественной войны под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева была одержана историческая победа, наши земли были освобождены от оккупации, и в настоящее время на освобожденных территориях ведутся широкомасштабные созидательные и восстановительные работы.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что главным инициатором творческого конкурса, который в этом году проводится уже в третий раз, является покойный ученый, член-корреспондент НАНА Тофиг Мамедов. Вице-президент НАНА сообщила, что произведения, представленные на выставке, посвящены великому лидеру Гейдару Алиеву, истории независимости Азербайджана, славной победе и героям этой победы – нашим шехидам и участникам войны, чей героизм и заслуги запечатлены в памяти азербайджанского народа. Ученый отметила, что следующий творческий конкурс целесообразно посвятить освобожденным от оккупации территориям, массовому экологическому террору, которому подверглись эти территории в период армянской оккупации, а также героической истории Азербайджана.
На мероприятии также выступили председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов, начальник Управления молодежи и спорта Хазарского района Вугар Алиев, директор Дворца культуры в Мардакяне Джавид Шахбазбеков, председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде, генеральный директор Института дендрологии, доктор философии по биологии, доцент Минара Гасанова, которые подчеркнули, что демонстрируемые на выставке произведения отобраны правильно с точки зрения содержания и идеи, в каждом из произведений выражено безграничное уважение и почтение участников к памяти Общенационального лидера.
Далее были представлены поэтические и музыкальные композиции, подготовленные школьниками.
В заключение Организационный комитет конкурса обнародовал имена победителей. Занявшим первые три места участникам были вручены дипломы и денежные призы, остальные участники получили почетные грамоты и благодарности.
Отметим, что на творческий конкурс «Молодежь – наше будущее» были представлены около 300 произведений живописи и изделий ручной работы из образовательных учреждений Баку, Гянджи, Газаха, Шеки, Гаха, Хачмаза и Лянкярана, а также из Азербайджанской государственной академии художеств.