AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunan silsilə tədbirlər çərçivəsində AMEA şəhərciyi ərazisində salınmış Nadir ağaclar parkına baxış keçirib.
Tədbir zamanı AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə parkda əkilmiş nadir ağaclar, ərazidə görülmüş yaşıllaşdırma və abadlıq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Nadir ağaclar parkının salınmasında məqsəd ölkəmizdə ekologiyanın qorunması, təbiətə qayğı hissinin təbliği və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına hər zaman böyük önəm vermiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini uca tutmaq və onun adı ilə bağlı olan yaşıllaşdırma ənənəsini inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Qeyd olunub ki, 2023-cü ilin aprel ayında keçirilən ağacəkmə aksiyası zamanı parka Azərbaycan florasının nadir və nəsli kəsilməkdə olan və “Qırmızı kitab”a düşmüş Gözəl ağcaqayın, Hirkan ağcaqayını, Adəm ağacı, dəmirağac, Qafqaz xurması, Lənkəran akasiyası, Naxçıvan florasına aid olan nalbənd, daş palıd, eləcə də vələsyarpaq azat, Şərq çinarı, qovaq kimi 100-ə yaxın ağac və kol bitkisi əkilib.
Həmçinin vurğulanıb ki, ağaclara mütəmadi olaraq aqrotexniki qulluq göstərilir. Eyni zamanda, ərazidə suvarma sistemi qurulub və bitkilərin zərərvericilərdən qorunması üçün tədbirlər görülür.
Akademik İsa Həbibbəyli Akademiya şəhərciyinin rəhbərliyinə Nadir ağaclar parkının nadir və dekorativ ağac və kol bitkiləri ilə daha da zənginləşdirilməsinə dair tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Президент НАНА провел осмотр Парка редких деревьев, заложенного в Академии наук с целью увековечения памяти Великого лидера
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли провел осмотр Парка редких деревьев, заложенного на территории Академического городка в рамках мероприятий, реализуемых в НАНА в честь 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
В ходе мероприятия академику Исе Габиббейли была предоставлена подробная информация о высаженных в парке редких деревьях, а также проведенных на участке работах по озеленению и благоустройству.
Сообщалось, что целью закладки Парка редких деревьев является увековечение светлой памяти великого лидера Гейдара Алиева, который всегда придавал большое значение защите экологии в стране, пропаганде заботливого отношения к природе и оздоровлению окружающей среды, и развитие традиции озеленения, связанной с его именем.
Отмечалось, что в ходе акции, которая прошла в марте 2023 года, в парке были высажены около 100 редких деревьев и кустарников, занесенных в «Красную книгу» Азербайджанской Республики, среди которых есть такие виды, как клен красивый, клен гирканский, хурма кавказская, железное дерево, лянкяранская акация, дуб каменный, платан восточный, дзельква граболистная и т.д.
Помимо этого, подчеркивалось, что в парке осуществляется постоянный агротехнический уход, на участке налажена оросительная система, реализуются мероприятия для защиты растений от вредителей.
Академик Иса Габиббейли дал руководству Академического городка поручения и рекомендации по обогащению Парка редких деревьев новыми видами редких и декоративных деревьев и кустарников.