AMEA-da “Milli təfəkkür və tarixi yaddaş şairi Məmməd Araz” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Oktyabrın 11-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Xalq şairi Məmməd Arazın 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli təfəkkür və tarixi yaddaş şairi Məmməd Araz” mövzusunda  elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə foyedə şairin əsərlərini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Məmməd Arazın zəngin yaradıcılığından bəhs edib. Azərbaycanın milli istiqlal şairi Məmməd Arazın yubileylərinin daima ölkəmizdə yüksək səviyyədə qeyd edildiyini deyən İsa Həbibbəyli şairin yaradıcılığına hər zaman Ulu Öndər tərəfindən yüksək qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb.
“Məmməd Araz milli müstəqillik uğrunda aparılan mübarizənin önündə gedən, əsərləri ilə ölkəmizdə istiqlal hərəkatına böyük dəstək verən qüdrətli Azərbaycan şairidir. Onun fəaliyyəti Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən “İstiqlal” ordeni ilə qiymətləndirilib. Şairin poeziyası, eyni zamanda, ölkəmizdə ötən əsrin 50-60-cı illərində, ideologiyanın öndə olduğu bir dövrdə xalqa, vətəninə, milli ideallara, ölkənin inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərin qiymətləndirilməsinə həsr olunmuş bir ədəbiyyat kimi də Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində əbədi yaşamaq haqqı qazanmışdır. Şairin yaradıcılığı bütövlükdə müstəqillik ideallarına, Azərbaycana, onun böyük gələcəyinin vəsf edilməsinə həsr olunub. O, sənəti, yaradıcılığı ilə əbədi yaşamaq haqqı qazanıb” - deyə AMEA rəhbəri bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, yaradıcılığında əsasən Vətən, torpağa bağlılıq, vətəndaşlıq, vətənpərvərlik mövzularına müraciət edən şairin bir çox şeirləri bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır, dillər əzbəridir. Azərbaycan ədəbiyyatının böyük ustadlarından olan Məmməd Arazın sənəti, yaradıcılığı, əsərləri hər zaman yaşayacaq və müstəqil dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Məmməd Arazla dostluq münasibətlərindən, unudulmaz görüşlərindən söz açan İsa Həbibbəyli şairlə bağlı xatirələrini də bölüşüb.
Konfransda AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, professor İlham Məmmədli “Məmməd Arazın fəlsəfi dünyagörüşü barədə bir neçə söz”, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı “Vətən daşlarının vətən nəğməsi”, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Məmməd Araz poeziyasında milli təfəkkür, milli kimlik və tarixi yaddaş”, professor Şahin Fazil “Məmməd Araza nəzirə- şeir”, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Məmməd Arazın fəlsəfi lirikası”, professor Tahirə Məmməd “Məmməd Araz yaradıcılığı epik şeir kontekstində”, fəlsəfə elmləri doktoru Adil Əsədov “Üç dahinin üçüncüsü – Məmməd Araz”, dosent Günay Qarayeva “Məmməd Araz poeziyasında yaddaş intertekstuallığı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Məmməd Araz yaradıcılığından, şəxsiyyətindən, fəlsəfi lirikasından, şairin poeziyasında milli təfəkkür, milli yaddaş, Vətənə, torpağa bağlılıq və digər mövzulardan söz açılıb, şairin Azərbaycan ədəbiyyatındakı möhtəşəm yeri və xidmətləri ən müxtəlif səviyyələrdə elmi cəhətdən dəyərləndirilərək müzakirələr aparılıb. Qeyd edilib ki, Məmməd Arazın başlıca ilham mənbəyi tarixi minilliklərə söykənən və tarix səhnəsində həmişə öz sözü, mövqeyi olan Azərbaycandır.
Tədbirdə professor Rəfiqə Əzizova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Qaragözova, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işçisi Aypara Abbasova və digər çıxış edənlər Məmməd Arazın poeziyasından söz açıb, şeirlərini şərh ediblər.

11-го октября при совместной организации Отделения гуманитарных наук и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная конференция на тему «Поэт национального мышления и исторической памяти Мамед Араз», посвященная 90-летнему юбилею народного поэта Мамеда Араза.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой произведений поэта, организованной в фойе.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о богатом творчестве Мамеда Араза. Сказав, что юбилеи поэта национальной независимости Мамеда Араза всегда отмечались в республике на должном уровне, академик добавил, что творчество поэта высоко ценил и великий лидер Гейдар Алиев.
Руководитель НАНА продолжил: «Мамед Араз – поэт, который своими произведениями внес огромный вклад в национально-освободительное движение азербайджанского народа. Его деятельность была оценена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым орденом «Истиглал». В то же время, в 50-60-х гг. прошлого века, то есть в годы советской идеологии, творчество поэта было посвящено народу, Родине, национальным идеалам, развитию страны, популяризации национально-духовных ценностей, и тем самым вошло в историю азербайджанской литературы. Творчество поэта полностью посвящено идеалам независимости, Азербайджану, его великому будущему. Своим творчеством Мамед Араз завоевал себе бессмертие».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что многие стихи поэта, который в основном обращался к теме Родины, привязанности к земле, гражданственности и патриотизма, и сегодня сохраняют свою актуальность и очень популярны среди народа. Академик подчеркнул, что творчество Мамеда Араза, который является одним из великих представителей азербайджанской литературы, всегда будет жить и служить укреплению нашей независимой государственности.
Говоря о дружбе и незабываемых встречах с Мамедом Аразом, академик Иса Габиббейли поделился своими воспоминаниями о поэте.
Затем на конференции выступили генеральный директор Института философии и социологии НАНА, профессор Ильхам Мамедзаде, народный поэт Сабир Рустамханлы, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, профессор Шахин Фазиль, доктор филологических наук Вагиф Юсифли, профессор Тахира Мамед и другие. Их доклады освещали такие темы, как философское мировоззрение Мамеда Араза, образцы патриотичной лирики поэта, национальное мышление, национальная идентичность и историческая память в поэзии Мамеда Араза, философская лирика поэта, творчество Мамеда Араза в контексте эпической поэзии и т.д.
В докладах также говорилось о месте поэта в азербайджанской литературе и его заслугах в развитии поэтического искусства. Отмечалось, что главным источником вдохновения для Мамеда Араза служил Азербайджан с его многовековой историей и позицией на исторической арене.
Далее на мероприятии выступили профессор Рафига Азизова, доктор философии по филологии Эльнара Гарагезова, научный сотрудник Института философии и социологии Айпара Аббасова и другие, которые говорили о поэзии Мамеда Араза и созданных им произведениях.