Noyabrın 9-da İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən 16-cı Zirvə toplantısı çərçivəsində Təşkilatın müxtəlif elm sahələri üzrə mükafatları təqdim olunub.
Elm və texnologiya sahəsi üzrə təşkilata üzv ölkələrin namizədləri sırasından AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qalib seçilib.
Zirvə toplantısına ev sahibliyi edən ölkənin Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən elan olunan mükafat (sertifikat, medal, eləcə də pul vəsaiti) Zirvə toplantısında iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı yanında daimi nümayəndəsi Əli Əlizadə tərəfindən təhvil alınıb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində həmin mükafatın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli akademik İradə Hüseynovaya verilən bu mükafatın, həmçinin bütün Azərbaycan alimlərinin, eləcə də Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin uğuru olduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova ölkə rəhbərliyinə, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə və AMEA-ya dərin minnətdarlığını bildirib.
Sonra İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən 2023-cü ildə elm və texnologiya nominasiyası üzrə yüksək elmi nailiyyətlərinə görə təltif olunmuş AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovaya medal, sertifikat və pul mükafatı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının müxtəlif sahələr üzrə təsis etdiyi mükafatlar hər nominasiya üzrə Təşkilata üzv ölkələrdən təqdim edilmiş namizədlər sırasından seçilmiş bir nəfərə verilir.

9-го ноября в столице Узбекистана городе Ташкент состоялся 16-й Саммит Организации экономического сотрудничества (ОЭС), в рамках которого были вручены премии Организации по различным номинациям.
Победителем среди кандидатов на получение премии в области науки и технологий стала вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова.
О результатах конкурса объявил Президент страны, в которой проходил Саммит, Шавкат Мирзиёев. Премия (сертификат, медаль, а также денежное вознаграждение) была передана принимавшему участие на Саммите ОЭС чрезвычайному и полномочному послу Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран, постоянному представителю нашей страны при Организации экономического сотрудничества Али Ализаде.
В Президиуме НАНА состоялась церемония вручения указанной награды.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что награда, которая вручается академику Ираде Гусейновой, является и успехом всех азербайджанских ученых, а также Отделения биологических и медицинских наук Академии.
Академик Ирада Гусейнова выразила глубокую благодарность руководству страны, посольству Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран и НАНА.
Затем вице-президенту НАНА, академику Ираде Гусейновой были вручены медаль, сертификат и денежное вознаграждение, которых ученый была удостоена в номинации «Наука и технологии» за высокие научные достижения.
Отметим, что премии, учрежденные Организацией экономического сотрудничества по различным сферам, вручаются по каждой из номинаций соискателям, отобранным среди кандидатов, представленных на получение премии из стран-членов ОЭС.