AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının nümayəndəsi ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının (IAP) nümayəndəsi Dr. Robin Fears ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın COP29 kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsinin tarixi hadisə olduğunu deyib və Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin COP29-a hazırlıq üçün mühüm mərhələlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu konfrans vasitəsilə Akademiya ölkəmizə səfər edən dünyanın tanınmış və nüfuzlu alimləri ilə geniş əlaqələr qurmaq, əməkdaşlıq etmək imkanı əldə edir.
Qonağa Akademiyanın yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının müvafiq Fərmanı ilə ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirildiyini, AMEA-nın artıq öz tərkibində humanitar və ictimai elmləri, eləcə də seysmologiyanı cəmləşdirdiyini söyləyib. Bundan əlavə, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri, Kimya Elmləri, Yer Elmləri, Biologiya və Tibb Elmləri kimi bölmələrinin də fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi bölmələrinin fəaliyyət istiqamətləri çərçivəsində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-a həsr olunmuş konfranslar keçirilib, iqlim dəyişmələrinə dair geniş müzakirələr keçirilib.
AMEA rəhbəri yaxın günlərdə isə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin təşkilatçılığı ilə növbəti konfransın keçiriləcəyini, “yaşıl dünya” və iqlim dəyişmələri ilə bağlı tarixçi, filosof, ədəbiyyatşünas, folklorşünas alimlərimizin baxışlarının müzakirə olunacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qonağa, həmçinin AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri barədə geniş məlumat verib və bildirib ki, Akademiya son 2 ildə tarixində ilk dəfə olaraq nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara üzv seçilib. Qeyd edib ki, AMEA Beynəlxalq Elmi Şuranın, eləcə də Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının, son olaraq da Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının səsvermə hüququna malik tamhüquqlu üzvü seçilməklə dünya elmində gedən proseslərdə yaxından iştirak edir.
AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasının humanitar və ictimai elmlər sahəsində IAP-la əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu söyləyib.
Görüşdə çıxış edən IAP nümayəndəsi Dr. Robin Fears AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin dünyadakı nüfuzunu daha da artırdığını deyib. AMEA-da keçirilən “Yaşıl dünya” və COP29-a həsr olunmuş konfransları təqdir edən IAP rəsmisi, xüsusilə bu istiqamətdə humanitar və ictimai elmlər sahələrini təmsil edən alimlərin iqlim dəyişmələrinə baxışının fərqli yanaşma olduğunu bildirib.
Dr. Robin Fears Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının 4 regional bölməsinin fəaliyyət göstərdiyini, öz tərkibində 150-yə yaxın milli, regional və qlobal akademiyaları, 30 mindən artıq alim, mühəndis və tibb mütəxəssisini bir araya gətirdiyini, elm, təhsil, sağlamlıq, enerji və digər sahələrdə qlobal problemlərin həllinə dair dövlətlərə, ictimaiyyətə elmi məsləhətlər təqdim etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, IAP dünyanın aparıcı elmi mütəxəssislərinin təcrübəsini birləşdirərək elmdə, təhsildə mükəmməlliyin təbliğini və digər mühüm inkişaf məqsədlərinə nail olmağı hədəfləyir.
Qonaq, həmçinin bioelmlər sahəsində apardığı tədqiqatlar barədə danışıb.
Görüş zamanı birgə layihələrdə iştirak məsələsi də geniş müzakirə olunub.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli qonağa hədiyyələr təqdim edib.
Dr. Robin Fears AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdirilib.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

The president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with Dr. Robin Fears, a representative of the InterAcademy Partnership (IAP), who is on a visit to our country within the Baku Climate Action Week.
In his speech during the meeting, Academician Isa Habibbeyli said that Azerbaijan’s hosting COP29 is a historic event and the Baku Climate Action Week is one of the significant stages in preparation for COP29. He noted that through this conference, the Academy has the opportunity to establish extensive relations and cooperate with renowned and influential scientists visiting our country.
During the meeting, Academician Isa Habibbayli informed the guest about the history of the Academy and its areas of activity. He noted that the management in the filed of science and education has been improved in our country through a relevant decree of the head of state and ANAS now encompasses humanitarian and social sciences, as well as seismology. Additionally, he pointed out that ANAS has active divisions as Physical, Mathematical and Technical Sciences, Chemical Sciences, Earth Sciences, and Biological and Medical Sciences. The Academician also mentioned that the conferences dedicated to the “Green World Solidary Year” and COP29 and extensive discussions on climate change were held within the scope of activities of scientific divisions of ANAS.
The head of ANAS emphasized that next conference will be held soon, with the organization of Division of Humanitarian Sciences and Division of Social Sciences and perspectives of our historians, philosophers, literary scholars and folklorists regarding the “green world” and climate change will be discussed.
Academician Isa Habibbeyli also informed the guest about international relations of ANAS and noted that, for the first time in its history, the Academy has been elected as a member of prestigious international organizations over the past two years. He pointed out that ANAS is actively participating in global scientific processes as a full-fledged member of the the International Science Council (ISC), the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), and InterAcademy Partnership (IAP).
The head of ANAS noted that the National Academy of Sciences is interested in coopeartion with the InterAcademy Partnership in the humanitarian and social sciences fields.
Dr. Robin Fears, a representative of IAP, expressed his satisfaction with visiting ANAS and mentioned that hosting COP29 in Azerbaijan would further enhance the country’s global reputation. The IAP official commended the conferences held at ANAS dedicated to “Green World” and COP29. Dr. Robin Fears noted that 4 regional divisions are functioning within the InterAcademy Partnership, comprising around 150 national, regional, and global academies. The IAP brings together more than 30,000 scientists, engineers, and medical professionals, provides scientific advice to states and the public on science, education, healthcare, energy, and other areas to address global challenges. The guest emphasized that in its activities, the IAP relies on the expertise of the world's leading scientists and specialists to improve scientific and educational practices.
The guest also spoke about his research in the field of biological sciences.
During the meeting, the issue of participation in joint projects was also extensively discussed.
Afterward, Academician Isa Habibbayli presented gifts to the guest.
Dr. Robin Fears toured the building of the Presidium of ANAS, and commemorative photos were taken.
It should be noted that the meeting was also attended by vice-president of ANAS, Academician Irada Huseynova and head of the Department of Foreign Relations and International Organizations at the administartion of the Presidium of ANAS, PhD in biology, docent Esmira Alirzayeva.