Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi münasibətilə keçirilən “Türk dünyasında milli kimlik və mədəni irs” mövzusunda III Beynəlxalq Türkoloji Konqresin bağlanış mərasimi olub.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutan tədbirdə əvvəlcə Çankırı Karatekin Universitetinin rektoru professor Harun Çiftçinin videoçıxışı konqres iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. O, ortaq mədəni dəyərlərin qorunması, türk xalqları arasında əməkdaşlığın daha da inkişafı, eləcə də Türk dünyasının ortaq elmi mövzularının müzakirəsi baxımından konqresin önəmini qeyd edib, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.
Daha sonra tanınmış türkoloq, tarix elmləri doktoru Süleyman Kayıpov, türkmənistanlı türkoloq alim Narbibiş Şammayeva, AMEA Folklor İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanova, türkiyəli akademik Sacide Çobanoğlu və digərləri çıxış edərək konqresin Türk dünyasının öz məfkurəsini, ideologiyasını, əməkdaşlıq imkanlarını yüksəltməsi istiqamətində faydalı olacağını bildiriblər.
Tədbirə yekun vuran AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konqresin bir çox cəhətdən əhəmiyyətli olduğunu söyləyib. O, Türk dünyasının indiki inkişaf mərhələsində Türkiyə ilə Azərbaycan elmi əlaqələrinin daha da inkişaf edərək Türk dünyasının bütün coğrafiyasını əhatə etdiyini vurğulayıb, III Beynəlxalq Türkoloji Konqresi Türk dünyasının bütövlüyünün, tamlığının və daha da möhkəmlənməsinin ən mühüm nəticələrindən biri kimi yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, bundan sonrakı dövrdə də Türk dünyasının elmi-mədəni inteqrasiyasının genişlənməsinin, dərinləşməsinin təmin edilməsi istiqamətində bütün səylər səfərbər olunacaqdır.
Akademik İsa Həbibbəyli iki günlük konqres çərçivəsində səslənən məruzələrin ortaq tarix, ortaq dil, ortaq ədəbiyyat, ortaq mədəniyyət kimi mövzuları əhatə etməklə Türk dünyası birliyinin zənginliyini, çoxçeşidliyini göstərdiyini bildirib.
Konqresin həm də Türk dünyasının möhtəşəmliyini təqdim etdiyini söyləyən AMEA rəhbəri Türk ölkələrinin müxtəlif elmi qurumları arasında əlaqələrin qurulması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi baxımından da tədbirin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, konqres çərçivəsində formalaşan dostluq, yenidən qurulan əməkdaşlıq indiyə qədərki tarixi ənənələrin əsasında Türk dünyasının bugününü və sabahını möhkəmləndirməyə xidmət edir.
Akademik İsa Həbibbəyli III Beynəlxalq Türkoloji Konqresin açılış mərasiminin I Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ərəfəsində məhz AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini qeyd edib, tədbirin I Tükoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq kimi də mühüm rol oynadığını bildirib.
Akademiya rəhbəri həmçinin III Beynəlxalq Türkoloji Konqresin AMEA-nın 80 illik yubileyi ərəfəsində keçirilməsinin də xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
“XXI əsrin “Türk əsri” olacağı haqqında əfsanənin gerçəyə çevrilməsinin mümkünlüyünü meydana qoyduq”, - deyə bildirib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” kitabının AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə çapdan çıxmış I, II və III cildlərini qonaqlara hədiyyə edib.
Sonda konqresdə fəal iştirak edən gənc tədqiqatçılar və tədbirin iştirakçıları təşəkkürnamələrlə təltif ediliblər.
Tədbir Türk dünyası ölkələrinin Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, III Beynəlxalq Türkoloji Konqresi Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), AMEA, Çankırı Karatekin Universitetinin Türkologiya İnstitutu və Mukimi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.

Состоялась церемония закрытия III Международного тюркологического конгресса на тему «Национальная идентичность и культурное наследие в тюркском мире», который проходил в Национальной академии наук Азербайджана в рамках мероприятий, связанных с объявлением города Шуша культурной столицей исламского мира на 2024-й год.
На мероприятии, которое проходило в Центральной научной библиотеке НАНА, вначале было продемонстрировано видео-выступление ректора Университета Чанкыры Каратекин профессора Харуна Чифтчи. Он подчеркнул значение конгресса с точки зрения сохранения общих культурных ценностей, ещё большего развития сотрудничества между тюркскими народами, а также обсуждения общих для тюркского мира научных тем, и поблагодарил организаторов и участников мероприятия.
Затем выступили видный тюрколог, доктор исторических наук Сулайман Кайыпов (Кыргызстан), учёный-тюрколог Нарбибиш Шаммаева (Туркменистан), и.о. директора Института фольклора доктор философии по филологии, доцент Афаг Рамазанова, академик Саджиде Чобаноглу (Турция) и другие, которые выразили уверенность в том, что конгресс внесёт свой вклад в укрепление и продвижение идеологии тюркского мира, а также в расширение возможностей для сотрудничества.
Подводя итоги, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что конгресс имеет большое историческое значение во многих аспектах. Академик подчеркнул, что на современном этапе развития тюркского мира научные связи между Турцией и Азербайджаном получили ещё большее развитие и охватывают всю географию тюркского мира, и высоко оценил III Международный тюркологический конгресс с точки зрения укрепления единства и солидарности тюркских государств. Академик добавил, что и в дальнейшем все усилия будут направлены на расширение и углубление интеграции тюркского мира в сфере науки и культуры.
Представленные в ходе конгресса доклады, продолжил академик Иса Габиббейли, охватывали вопросы, связанные с общей историей, общим языком, общей литературой и общей культурой, и продемонстрировали разнообразие и многогранность единства тюркского мира.
Сказав, что конгресс также продемонстрировал великолепие тюркского мира, руководитель НАНА подчеркнул значение мероприятия с точки зрения налаживания связей между различными научными организациями тюркских стран и реализации совместных проектов. Академик отметил, что сформировавшиеся в рамках конгресса дружеские взаимоотношения и вновь налаженное сотрудничество служит укреплению настоящего и будущего тюркского мира, опираясь на исторические традиции.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул историческое значение проведения церемонии открытия III Международного тюркологического конгресса накануне 100-летия Первого тюркологического съезда именно в Президиуме НАНА и добавил, что мероприятие является своего рода подготовкой к празднованию юбилея съезда.
Руководитель НАНА отметил также особое значение проведения III Международного тюркологического съезда накануне 80-летнего юбилея НАНА: «Мы продемонстрировали, что мысль о том, что «XXI век будет веком процветания тюркского мира», может стать реальностью».
Далее академик Иса Габиббейли подарил гостям изданный по постановлению Президиума НАНА в нескольких томах труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», который является одной из ценных книг тюркского мира.
Молодым исследователям, которые приняли активное участие на конгрессе, и участникам мероприятия были вручены благодарственные грамоты.
В заключение прозвучали Государственные гимны стран тюркского мира.
Отметим, что III Международный тюркологический конгресс проходил при совместной организации Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA), НАНА, Института тюркологии Университета Чанкыры Каратекин и Кокандского государственного педагогического университета имени Мукими (Узбекистан).