Martın 13-də ölkəmizdə yarımkeçiricilər fizikası sahəsində tanınmış alim, Dövlət Mükafatı laureatı, "Şöhrət" ordenli, Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) Ümumi və tətbiqi fizika kafedrasının müdiri, akademik Bahadır Tağıyevin 85 yaşı tamam olur.
Bahadır Hüseyn oğlu Tağıyev 1934-cü il martın 13-də Masallı rayonunun Türkoba kəndində anadan olub. 1956-cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu "Fizika" ixtisası üzrə bitirib.
1959-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlayan alim bu elmi müəssisədə aspirant, elmi işçi, laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışıb. 1996-2009-cu illərdə Milli Aviasiya Akademiyasında əvəzçi professor olub, 2009-cu ildən bu günədək isə bu qurumun Ümumi və tətbiqi fizika kafedrasının müdiridir.
O, 1965-ci ildə fizika üzrə fəlsəfə, 1978-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1984-cü ildə professor elmi adını alıb. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Fizik alim tərəfindən müxtəlif kristal quruluşu olan (zəncirvari, laylı, kubik və s.) elementar (selen) və mürəkkəb yarımkeçiricilərdə 77-300K temperatur intervalında, qüvvətli elektrik sahəsində (10-105 V/sm) elektrik keçirmə mexanizminin yüksək daşıyıcıların injeksiyası və termoelektron ionlaşma ilə əlaqədar olması müəyyənləşdirilib. Yüksək müqavimətli və enli zolaqlı yarımkeçiricilərdə injeksiya olunmuş yükdaşıyıcıların dərin tələlər tərəfindən tutulmaları ilə bağlı olan elektret və fotoelektret effekti aşkar edilib, bu effektlər əsasında müxtəlif çeviricilər hazırlanıb. Nadir torpaq elementləri ilə aktivləşdirilmiş CaGa2S4 tipli birləşmələr əsasında mexanizmi atomdaxili elektron keçidləri ilə bağlı olan sarı, mavi, yaşıl və qırmızı rəngli effektiv şüalanma alınıb, Bakı “Azərelektrik işıq” İstehsalat Birliyində həmin rənglərdə lümenessent lampaları istehsal olunub.
B.Tağıyev 350 elmi məqalə, o cümlədən 40-a yaxın müəllif şəhadətnaməsi və patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 30 fəlsəfə və 10 elmlər doktoru yetişdirilib.
Akademik elm sahəsindəki fəaliyyətinə görə, “Şərəf nişanı”, "Şərəfli əməyə görə” medalı, Dövlət Mükafatı laureatı və "Şöhrət" ordeninə layiq görülüb.
Görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmin və təhsilin inkişafı istiqamətindəki fəaliyyətlərində uğurlar arzu edirik!

Academician Tagiev Bahadir is 85
Academician Tagiev Bahadir, a famous scientist in the area of semiconductors, State Prize Laureate, owner of the “Shohrat” Order, chief of the Department of General and Applied Physics of the National Aviation Academy is 85th on March 13.
Tagiev Bahadir Husein oglu was born on March 13, 1934 in Masalli district, Azerbaijan Republic. In 1956 he graduated from the Azerbaijan State Pedagogical Institute with a degree in Physics.
The scientist began his career at the Institute of Physics of the Azerbaijan Academy of Sciences, worked as a PhD student, researcher, and head of a laboratory.
In 1996-2009 he was Acting Professor at the National Aviation Academy. From 2009 to the present he is the chief of the Department of General and Applied Physics.
In 1965, he received a Ph.D. in Physics, in 1978 - a doctoral degree, in 1984 -Professor. In 2001 he was elected as corresponding member of ANAS, and in 2014 - active member.
The connection between the injection mechanism and thermoelectronic ionization for elementary (selenium) and complex (GaSe, Ga2 Se3, EuGa2Se4, CaGa2 S4 və s), having different crystal structure (chain , layered, cubic) have been determined at the temperature interval 77-300 K , in high electric field.
Electrets photoelectric effect has been absorbed, caused by capturing the injected captives from the deep lying traps and wide band gap semiconductors. On the basis of these effects different type of transformers have been constructed. Effective green, yellow, blue and red emission were abserved on the basis of inner-atomic transition at CaGa2S4 doped with rare earth elements. The luminescent lamps were fabricated at “Azelectrosvet”by using these materials. Together with Japanese scientists for the first time in the world – the basics have been created by using CaGa2S4: Eu2 +.
Academician Tagiev Bahadir is the author of 350 scientific articles, 40 copyright certificates and patents. Under his leadership were trained 30 PhDs and 10 Doctors of science.
He was awarded the medals "Badge of Honor" for his activity in the scientific area, "For valiant service", he was awarded the State Prize and the owner of the Order "Shohrat".
We congratulat outstanding scientist academician Bahadir Tagiev on his 85th jubilee, wish him good health and success in his life!