Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının fəxri doktoru seçilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Hidrogeologiya və mineral sular laboratoriyasının müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fizzə Məmmədova Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının Fəxri doktoru diplomunu alıb.
Belə ki, Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının 25 illiyinə həsr olunan 8 mərhələli yubiley sessiyasının vəsatəti ilə akademiyanın nəşrlərində, konfrans, sərgi və müsabiqələrində fəal iştirak edən 10 alimə Fəxri doktor adı verilib.
Ölkə üzrə əldə olunan elmi nailiyyətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rolu olan Fizzə Məmmədova elm sahəsindəki xidmətlərinə, sözügedən elmi qurum ilə əlaqələrin inkişafındakı fəaliyyətinə görə bu ada layiq görülüb.
Qeyd edək ki, F.Məmmədova "Fiziki kimya" ixtisası üzrə 216 elmi əsərin, 100-dən artıq elmi publisistik məqalənin, o cümlədən 8 şəhadətnamə, 1 patent, 3 monoqrafiya və 2 qrant layihəsinin müəllifidir. Alimin çoxsaylı elmi əsərləri rus və ingilis dillərində nüfuzlu impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub.

Заведующая лабораторией гидрогеологии и минеральных вод Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА, доктор философии по химии, доцент Физза Мамедова удостоена звания почетного доктора Российской академии естествознания.
Так, по ходатайству 8-этапной юбилейной сессии, посвященной 25-летию Российской академии естествознания, 10 ученых, принимавших активное участие в публикациях, конференциях, выставках и конкурсах академии, удостоены звания Почетного доктора.
Физза Мамедова, сыгравшая важную роль в доведении научных достижений страны до мирового сообщества, была удостоена этого звания за заслуги в области науки и за работу по развитию связей с научным учреждением.
Отметим, что Ф.Мамедова является автором 216 научных работ по «Физической химии», более 100 научных статей, в том числе 8 свидетельств, 1 патента, 3 монографий и 2 грантовых проектов. Многочисленные научные работы ученого опубликованы в авторитетных журналах на русском и английском языках.