Lahıcdakı Bədöyün məscidində arxeoloji tədqiqatlar davam edir
Dövlət Turizm Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Lahıc arxeoloji ekspedisiyası Lahıc qoruğu ərazisində, Bədöyün məscidində tədqiqat işlərinə başlayıb. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Lahıca səfəri zamanı əhali ilə görüşərkən qəsəbənin ağbirçək sakini Püstə Əliyeva Bədöyün məscidinin acınacaqlı vəziyyətdə olması haqqında məlumat verib. Məscidi ziyarət edən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva abidənin dərhal təmir edilməsi haqqında tapşırıq verib.
Dövlət Turizm Agentliyi ilə bu elm müəssisəsi arasında imzalanmış memoranduma əsasən abidədə təmirdən əvvəl arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması qərarlaşdırılıb.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Lahıc arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Akif Quliyevin sözlərinə görə, Bədöyün məscidində aparılan araşdırmalar abidənin tikilmə tarixi, ilkin memarlığı və s. məsələlərə aydınlıq gətirəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət Turizm Agentliyinin reyestrinin qeydiyyat nömrəsinə əsasən abidə 1791-ci ildə inşa edilib. Abidənin üzərində 8 kitabə mövcuddur. Bunların yeddisi ərəb dilində, biri isə ərəb qrafikası ilə Azərbaycan dilindədir. İki kitabədə əks olunmuş dini hədis mətnlərindən sonra, hicri 1295-ci il (1878-ci il) və hicri 1323-cü il (1905-ci il) tarixləri qeyd edilib.

Лахиджская археологическая экспедиция Института археологии и этнографии НАНА при финансовой поддержке Государственного агентства по туризму начала исследовательские работы в мечети Бадоюн на территории заповедника Лахидж. Во время визита Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в Лахидж, жительница села Пюста Алиева рассказала о плачевном состоянии мечети Бадоюн. Посетив мечеть, Первый вице-президент Азербайджана распорядилась срочно отреставрировать памятник.
Согласно меморандуму, подписанному между Государственным Агентством по туризму и Институтом археологии и этнографии, было решено провести в мечети археологические исследования до того как она будет отремонтирована.
По словам руководителя Лахиджской археологической экспедиции Института археологии и этнографии доктора философии по истории Акифа Гулиева, исследования в мечети Бадоюн позволят установить дату строительства, первичную архитектуру и другие вопросы.
Согласно реестру Агентства, памятник построен в 1791 году. На нем восемь надписей – семь на арабском, а одна на азербайджанском - арабской графикой. После религиозных хадисов на двух надписях указаны 1295 и 1323 годы по исламскому календарю (1878 и 1905 года по григорианскому).