Lahıcdakı Bədöyün məscidində arxeoloji tədqiqatlar davam edir
Dövlət Turizm Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Lahıc arxeoloji ekspedisiyası Lahıc qoruğu ərazisində, Bədöyün məscidində tədqiqat işlərinə başlayıb. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Lahıca səfəri zamanı əhali ilə görüşərkən qəsəbənin ağbirçək sakini Püstə Əliyeva Bədöyün məscidinin acınacaqlı vəziyyətdə olması haqqında məlumat verib. Məscidi ziyarət edən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva abidənin dərhal təmir edilməsi haqqında tapşırıq verib.
Dövlət Turizm Agentliyi ilə bu elm müəssisəsi arasında imzalanmış memoranduma əsasən abidədə təmirdən əvvəl arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması qərarlaşdırılıb.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Lahıc arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Akif Quliyevin sözlərinə görə, Bədöyün məscidində aparılan araşdırmalar abidənin tikilmə tarixi, ilkin memarlığı və s. məsələlərə aydınlıq gətirəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət Turizm Agentliyinin reyestrinin qeydiyyat nömrəsinə əsasən abidə 1791-ci ildə inşa edilib. Abidənin üzərində 8 kitabə mövcuddur. Bunların yeddisi ərəb dilində, biri isə ərəb qrafikası ilə Azərbaycan dilindədir. İki kitabədə əks olunmuş dini hədis mətnlərindən sonra, hicri 1295-ci il (1878-ci il) və hicri 1323-cü il (1905-ci il) tarixləri qeyd edilib.

Archaeological investigations are underway at Badoyun Mosque in Lahij
Archaeological expedition of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS with the financial support of the State Tourism Agency has started research works in Badoyun mosque in Lahij reserve. First vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, during a visit to Lahij, spoke to Pusta Aliyeva, a resident of the village, who gave information about the poor condition of Badoyun mosque. First vice President Mehriban Aliyeva, instructed to immediately repair the monument.
According to the memorandum signed between the State Tourism Agency and this scientific institution, the archeological research works are planned to be carried out before the renovation.
According to head of the Lahij Archaeological Expedition of the Institute of Archeology and Ethnography, Ph.D. Akif Guliyev, the investigations in Badouny mosque have revealed the history of the monument, its initial architecture.
The monument was built in 1791 according to the registration number of the State Tourism Agency. There are 8 books on the monument. Seven of them are in Arabic and one in Azerbaijani with Arabic graphics. Following the religious hadith texts shown in the two books, dates of the Hijri 1295 (1878) and the Hijri 1323 (1905) are mentioned.