Akademik Ramiz Mehdiyev müharibə iştirakçıları və şəhid ailələri ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Akademiyanın Rəyasət Heyəti aparatında və İşlər idarəsində çalışan şəhid ailələri, Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları və onların ailə üzvləri ilə görüşüb.
44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın işğaldan azad edilməsinin xalqımızın misilsiz tarixi nailiyyəti olduğunu xüsusi vurğulayan AMEA prezidenti şəhid ailələrini 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni İl bayramı münasibətilə təbrik edib. Akademik Ramiz Mehdiyev daha sonra Akademiyanın Rəyasət Heyəti aparatında və İşlər idarəsində çalışan şəhid ailələri və Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları və onların ailə üzvlərinə xatirə hədiyyələri və mükafatlar təqdim edib.
AMEA-nın əməkdaşları – şəhid ailəsi Yeganə Məmmədova, şəhid qardaşı Hüseyn Hüseynov, şəhid ataları Bayram Bayramov və Yunus Bağırov, Birinci Qarabağ müharibəsi veteranları Kamal Əliyev, Ariz Məmmədov, Azad Rzayev, İntiqam Abdullayev və Sərvər İbrahimov, müharibə veteranına bərabər tutulan şəxs Natiq Mehdiyev, İkinci Qarabağ müharibəsi veteranı Bəhruz Əzizli, müharibə iştirakçısı Rahib Əliyev və İkinci Qarabağ müharibəsi veteranının anası Nəzakət Əliyeva mükafatlandırılıblar.
Tədbirdə çıxış edən müharibə iştirakçıları və şəhid ailələrinin üzvləri AMEA-da son vaxtlar əməkdaşların sosial şəraitinin yaxşılaşdırılmasına görə, eləcə də elmi-tədqiqat müəssisələrində aparılan islahatları yüksək dəyərləndirərək Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bundan sonra da Akademiya əməkdaşlarının sosial müdafiəsinin daim diqqətdə saxlanılacağını qeyd edərək onların iş şəraitinin daha da yaxşılaşdırılması, elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətində davamlı və əhəmiyyətli tədbirlərin görüləcəyini diqqətə çatdırıb.

Академик Рамиз Мехтиев встретился с участниками войны и семьями шехидов
Президент Национальной Академии Наук Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев встретился с семьями шехидов, работающими в аппарате Президиума и Управлении делами Академии, участниками Карабахской войны и членами их семей.
Особо подчеркнув, что освобождение Карабаха от оккупации под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44 - дневной Отечественной войне является уникальным историческим достижением нашего народа, президент НАНА поздравил семьи шехидов с 31 декабря-Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом. Затем академик Рамиз Мехтиев вручил памятные подарки и награды семьям шехидов, работающим в аппарате Президиума и Управлении делами Академии, участникам Карабахской войны и членам их семей.
Сотрудники НАНА: Егана Мамедова, Гусейн Гусейнов, Байрам Байрамов и Юнус Багиров, ветераны Первой Карабахской войны Кямал Алиев, Ариз Мамедов, Азад Рзаев, Интигам Абдуллаев и Сарвар Ибрагимов, Натиг Мехтиев, ветеран Второй Карабахской войны Бахруз Азизли, участник войны Рахиб Алиев, а также мать ветерана Второй Карабахской войны, Назакет Алиева получили награды от руководства Академии.
Выступившие на мероприятии участники войны и члены семей шехидов выразили благодарность руководству Академии за улучшение социальных условий сотрудников НАНА, а также высоко оценили реформы, проводимые в научно-исследовательских учреждениях.
В заключение президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что и впредь социальная защита сотрудников Академии будет постоянно находиться в центре внимания и будут приняты важные и устойчивые меры по дальнейшему улучшению условий их работы, а также повышению эффективности их научно-исследовательских работ.