Martın 3-də Ədəbiyyat İnstitutunda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) elmi müəssisələrinin baş direktorları, icraçı direktorları və elmi katibləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli açaraq qeyd edib ki, ötən il HEB-in müəssisələrində çalışan əməkdaşların fəaliyyəti yüksək olub və onların tədqiqatlarının nəticəsi 2 mindən çox məqalə və tezisdə (20-si impakt faktorlu jurnallarda), 200-dən artıq kitab, monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitində əksini tapıb.
Akademikin sözlərinə görə, bölmədə Azərbaycanın ədəbiyyatı, folkloru, incəsənəti, maddi mədəniyyət abidələri və s. istiqamətlərdə mühüm tədqiqatlar aparılsa da, əldə edilən nəticələr humanitar sahədə beynəlxalq impakt faktorlu jurnallar tərəfindən ikili standartlara məruz qalır və bu da öz növbəsində impakt faktorlu nəşrlərdə Humanitar Elmlər Bölməsinin alimlərinin göstəricisinə mənfi təsir edir. Akademik İsa Həbibbəyli bu problemdən qaynaqlanaraq Humanitar Elmlər Bölməsinin əməkdaşlarının əsərlərinə xarici həmkarları tərəfindən az istinad edildiyini bildirib.
Qeyd olunan problemlərin həlli ilə bağlı təkliflərini səsləndirən AMEA-nın vitse-prezidenti alimlərimizin respublika daxilində çap edilən məqalələrinin istinad indeksini hesablamaq məqsədilə mərkəzin yaradılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin AMEA-da ingilis və rus dillərində Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrini əhatə edən jurnalın çap olunmasını təklif edib.
Bölmənin beynəlxalq əlaqələrinə toxunan natiq Türkiyə, Çin, Pakistan, Mərkəzi Asiya ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu, tezliklə isə Ədəbiyyat İnstitutunda Məhməd Akif Ərsoy Mərkəzinin açılmasının planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlarda Azərbaycanın qədim və zəngin mədəniyyətinin, ədəbi-bədii düşüncəsinin, maddi və qeyri-maddi abidələrinin, dilinin, folklorunun, görkəmli mədəniyyət xadimlərinin zəngin irsinin müasir nəzəri-metodoloji baxışlara uyğun tədqiqi və təbliği istiqamətində mühüm tədqiqatlar həyata keçirilir. Akademik Arif Həşimovun sözlərinə görə, milli dövlətçiliyə xidmət baxımından humanitar elm sahələrində çalışan alimlərin fəaliyyətinin mühüm strateji istiqamətini əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş azərbaycançılıq ideologiyası təşkil etməlidir.
O bildirib ki, son dövr istər dünyanın müasir çağırışları, istərsə də ölkənin yeni reallıqlara uyğun sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı Azərbaycanda humanitar elm sahələri qarşısında yeni vəzifələr müəyyənləşdirib: “Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm görüşlərinin elmi-nəzəri əsaslarının müasir tələblər səviyyəsində işlənib hazırlanması, informasiya müharibəsi şəraitində Azərbaycan mədəniyyəti ilə bağlı həqiqətlərin daha konseptual və dəqiq tarixi mənbələrə əsaslanmaqla tədqiqi və təbliği, eləcə də milli kimliyin qorunması baxımından humanitar elmi tədqiqatların aparılması vacibdir. Eyni zamanda işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında mədəni resurslardan optimal istifadə edilməsi, qloballaşma şəraitində Azərbaycan dilinin funksionallaşma imkanlarının artırılması, qədim əlyazmaların transliterasiyası, tərcüməsi və tədqiqi, milli dəyərlərin qorunması baxımından folklorşünaslığın inkişafı, internet mühitində gedən yeni texnokulturoloji proseslərin öyrənilməsi, kulturoloji, antropoloji, psixoloji və sosioloji tədqiqatlar arasında multidissiplinar əlaqələrin genişləndirilməsi və s. belə vəzifələrdəndir”.
Akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, qeyd edilən hədəflərə nail olmaq üçün bu elm sahələri üzrə çalışan alimlərin əldə etdiyi elmi nəticələr və həyata keçirdiyi mədəni proqramlar ilk növbədə dövlətçilk düşüncəsinin milli təfəkkürdə sabitləşməsinin, milli-mənəvi dəyərlərin müasir inkişafımız üçün səfərbər edilməsinin daha optimal yollarının araşdırılmasına sərf edilməlidir. O qeyd edib ki, bütün bu sadalanan məqsədlərə nail olmaq üçün əsas vəzifələrdən biri ictimai-humanitar elmlər üzrə müxtəlif tədqiqat sahələrində çalışan alim və mütəxəssislərin elmi fəaliyyətinin əlaqələndirilməsinə, həmçinin elmi tədqiqatların kompleks problem mövzular üzrə aparılmasına nail olmaqdır.
Daha sonra akademik Arif Həşimov müasir dövrün qlobal çağırışları və milli-mənəvi, milli-mədəni tələblərə uyğun olaraq ayrı-ayrı elm sahələrinin qarşısında dayanan problemləri diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, ədəbiyyatşünaslıq sahəsində, xüsusən dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin müasir nəzəri-metodoloji tələblər səviyyəsində öyrənilməsi daha da genişləndirilməli, bəşəri və milli dəyərləri ehtiva edən yanaşmalar təbliğ edilməlidir: “Bununla yanaşı, Azərbaycan folklorunun toplanılması, tərtibi, kataloqlaşdırılması, xüsusən sosial-antropoloji folklorşünaslığın inkişafı istiqamətində konkret addımlar atılmalıdır. Yeni innovativ modellərin və yeni İKT texnologiyaların tətbiqi ilə muzeyşünaslığın inkişafı, memarlıq və incəsənət sahəsində tədqiqatların təkmilləşdirilməsi həyata keçirilməlidir”.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda bildirib ki, AMEA-nın humanitar profilli elmi müəssisə və təşkilatlarının kifayət qədər elmi potensialı mövcuddur və bu potensialın daha da aktuallaşdırılması, humanitar elm sahələrində müasir tələblər səviyyəsində tədqiqatların aparılması üçün birgə səylər daha da artırılmalıdır.
Görüşdə, o cümlədən AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov, Folklor İnstitutunun baş direktoru, akademik Muxtar İmanov, Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin baş direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı çıxış edərək bölmə əməkdaşlarının layihələrdə iştirakının genişləndirilməsi, əlyazmaların elektronlaşdırılması məqsədilə Əlyazmalar İnstitutunun müvafiq avadanlıqla təchiz olunması, milli elmimetrik bazanın yaradılması, ixtisaslı kadrların hazırlanması və s. istiqamətlərdə təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndirilən təkliflərin 2022-2030-cu illər “Azərbaycan elminin inkişaf Strategiyası”nın layihəsinə salınacağını deyib, bölmənin əməkdaşlarını qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb.

Академик Ариф Гашимов: «Современные вызовы новейшего времени и социально-экономическое развитие республики в соответствии с новыми реалиями ставят перед сферой гуманитарных наук новые задачи»
3-го марта в Институте литературы имени Низами Гянджеви и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с генеральными директорами, исполнительными директорами и учеными секретарями научных учреждений Отделения гуманитарных наук (ОГН) НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Иса Габиббейли сообщил, что в прошлом году деятельность сотрудников учреждений ОГН охватывала различные области гуманитарных наук, полученные ими результаты нашли свое отражение в более чем 2000 статьей и тезисов (20 – в журналах с импакт-фактором), а также в более чем 200 книг, монографий, учебников и учебных пособий.
По словам академика, хотя в отделении ведутся важные исследования в сфере литературы, фольклора, искусства, памятников материальной культуры Азербайджана и т.д., полученные результаты подвергаются двойным стандартам со стороны международных журналов с импакт-фактором, что негативно сказывается на показателях ученых Отделения гуманитарных наук, отражающих количество публикаций в авторитетных научных изданиях. Академик Иса Габиббейли отметил, что из-за этой проблемы на труды сотрудников ОГН мало ссылаются за рубежом.
Озвучив свои предложения по решению указанных проблем, вице-президент НАНА подчеркнул необходимость в создании центра для вычисления индекса цитирования статей отечественных ученых, опубликованных внутри страны. Также академик Иса Габиббейли предложил издавать в НАНА журнал на английском и русском языках, который будет охватывать отделения гуманитарных и общественных наук.
Говоря о международных связях отделения, оратор сообщил, что тесное сотрудничество налажено с научными центрами Турции, Китая, Пакистана, стран Центральной Азии, а также подчеркнул, что в скором времени в Институте литературы будет открыт Центр Мехмета Акифа Эрсоя.
Затем выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который сообщил, что в научных учреждениях и организациях Отделения гуманитарных наук НАНА осуществляются важные мероприятия, нацеленные на изучение и пропаганду древней и богатой культуры, литературно-художественной мысли, памятников материальной и нематериальной культуры, языка и фольклора Азербайджана, а также богатого наследия видных деятелей культуры, и эти исследования опираются на современные теоретико-методологические подходы. По словам академика Арифа Гашимова, с точки зрения служения национальной государственности
важную стратегическую сферу деятельности ученых, занятых в области гуманитарных наук, должна составлять идеология азербайджанства, основу которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев.
Академик сообщил, что современные вызовы новейшего времени и социально-экономическое и культурно-нравственное развитие республики в соответствии с новыми реалиями определили перед сферой гуманитарных наук новые задачи: «В области гуманитарных наук необходимо осуществлять мероприятия, нацеленные на разработку научно-теоретических основ идеологии азербайджанства и аспектов мультикультурализма на уровне современных требований, более концептуальное исследование, опирающееся на точные научные источники, и пропаганду связанных с культурой Азербайджана реалий в условиях информационной войны, а также на сохранение национальной идентичности. В то же время, важными задачами являются оптимальное использование культурных ресурсов при восстановлении освобожденных от оккупации территорий, увеличение возможностей функционализации азербайджанского языка в условиях глобализации, транслитерация, перевод и изучение древних рукописей, защита национальных ценностей, развитие фольклористики, изучение новых техно-культурологических процессов в интернет-среде, расширение мультидисциплинарных связей между культурологическими, антропологическими, психологическими и социологическими исследованиями и т.д.».
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что для достижения указанных целей результаты, полученные учеными, занятыми в этих отраслях науки, и претворяемые ими в жизнь культурные программы должны, в первую очередь, быть направлены на поиск более оптимальных путей стабилизации традиций государственности в национальном мышлении и мобилизации национально-нравственных ценностей для нашего современного развития. И.о. президента НАНА отметил, что для этого необходимо координировать научную деятельность ученых и специалистов, занятых в гуманитарной и общественной сферах, и проводить научные исследования, нацеленные на решение комплексных проблем.
Далее академик Ариф Гашимов рассказал о проблемах, стоящих перед отдельными отраслями науки в связи с глобальными вызовами современности, а также национально-нравственными и национально-культурными требованиями. По его словам, необходимо расширить исследования в области литературоведения, в особенности в сфере изучения богатого наследия гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви на уровне современных теоретико-методологических требований, и пропагандировать подходы, содержащие в себе общечеловеческие и национальные ценности: «Наряду с этим, должны реализовываться конкретные мероприятия по сбору, систематизации и каталогизации азербайджанского фольклора, особенно по развитию социально-антропологической фольклористики. Также необходимо развивать музееведение посредством применения новых инновационных моделей и ИКТ и совершенствовать исследования в области архитектуры и искусств».
В заключение своего выступления академик Ариф Гашимов сообщил, что в научных учреждениях и организациях гуманитарного профиля НАНА имеется достаточно богатый научный потенциал, который нужно еще более расширить; необходимо направить все усилия на проведение исследований в области гуманитарных наук на уровне современных требований.
В ходе встречи также выступили председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, профессор Габиль Гурбанов, генеральный директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов, генеральный директор Института рукописей, академик Теймур Керимли, генеральный директор Института архитектуры и искусств, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, генеральный директор Института языкознания, профессор Надир Мамедли и генеральный директор Дома-музея Гусейна Джавида, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы. Они озвучили свои предложения по таким вопросам, как расширение участия сотрудников отделения в проектах, оснащение Института рукописей оборудованием для электронизации рукописей, создание национальной наукометрической базы, подготовка специализированных кадров и т.д.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который отметил, что выдвинутые на мероприятии предложения будут внесены в проект «Стратегии развития азербайджанской науки в 2022-2030 гг.», поздравил сотрудников отделения с наступающим праздником Новруз байрамы и пожелал им успехов.