AMEA Rəyasət Heyəti adından 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Akademiyanın qadın əməkdaşlarının təbriki
08.03.2022 09:37
Əziz xanımlar!
Sizi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qadın əməkdaşlarını 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə möhkəm can­­­sağlığı, səadət dolu günlər və Azərbaycan elminin inkişafına yönəlmiş elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayırıq!
Tarixən Azərbaycan cəmiyyətində həmişə qadının xüsusi yeri və rolu olmuşdur. Azərbaycan qadınları əsrlər boyu milli-mənəvi dəyərləri, mental xü­susiy­yətləri qo­ru­yub saxlayaraq ləyaqət və müdriklik etalonuna çevrilmişlər. Möhkəm əqidəyə malik Azər­baycan xanımları özlərinin dərin zəkası və erudisiyası, vətənə məhəbbəti, tü­kən­məz istedadı ilə bu gün Azərbaycan xalqının ictimai-mədəni həyatında fəal iş­ti­rak edir, xalqa və cəmiyyətə fədakarcasına xidmət göstərirlər. İndi Azər­bay­can qa­dını elm, təhsil, səhiyyə, mə­də­niy­yət, dövlət idarəçiliyi sahəsində öz uğur­ları ilə müstəqil Azər­bay­ca­nın inkişafına qiy­mətli töhfələr verir.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın simasında Azərbaycan qadınının ictimai-siyasi, elmi-mədəni və humanitar sahədəki aktiv fəaliyyəti, mədəniyyətlərarası dialoq, tolerantlıq, humanizm kimi dəyərlərin təbliği istiqamətində gördüyü işlər Azərbaycan xanımlarının malik olduğu milli və ümumbəşəri dəyərlərin parlaq təzahürüdür.
Bütün digər sahələrdə olduğu kimi, elmi fəaliyyət sahəsində də Azərbaycan qadınları olduqca fəaldırlar. Demək olar ki, elmin bütün sahələrində Azərbaycanın qadın alimləri dünya elminin nailiyyətləri səviyyəsində mühüm uğurlara imza atmışlar. Onlar eyni zamanda, ölkə miqyasında elmi-intellektual biliklərin tədirisi-təbliği işində yaxından iştirak edir, ictimai-siyasi həyatda fəal vətəndaş mövqeləri ilə öndə gedirlər. AMEA-nın qadın alimləri, o cümlədən yüksəkixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsində, elmi idarəçiliyin təşkil olnmasında da fəal iştirak etməklə Akademiyanın həyatında müstəsna rola malikdirlər.
Heç şübhəsiz, Siz xanımlar, bundan sonra da elmimizin inkişafı, gənc alimlər nəslinin formalaşdırılması, mövcud elmi məktəblərin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi, yeni elmi biliklərin yaradılması işində yaxından iştirak edərək, Azərbaycan elminin inkişafına öz töhfələrinizi verəcəksiniz.
Əziz xanımlar,
Bir daha Sizi 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, dünyaya Sülh, ölkəmizə inkişaf və Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, firavan həyat diləyir,  gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayırıq.

Поздравление женщин-сотрудников Академии от имени Президиума НАНА с Международным женским днем 8 Марта
08.03.2022 09:37
Дорогие дамы!
Сердечно поздравляем вас, женщин – сотрудников Национальной Академии Наук Азербайджана с Международным женским днем 8 марта, желаем крепкого здоровья, счастливых дней и успехов в научной, научно-организационной деятельности, направленной на развитие азербайджанской науки!
Исторически в азербайджанском обществе всегда было особое место и роль женщины. Азербайджанские женщины на протяжении веков, сохраняя национально-духовные ценности, ментальные особенности, стали эталоном достоинства и мудрости. Обладающие твердым убеждением азербайджанские женщины своим глубоким умом и эрудицией, любовью к Родине, неиссякаемым талантом сегодня активно участвуют в общественно-культурной жизни азербайджанского народа, самоотверженно служат народу и обществу. Сейчас азербайджанские женщины своими успехами в области науки, образования, здравоохранения, культуры, государственного управления вносят ценный вклад в развитие независимого Азербайджана.
Сегодня в лице Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой активная деятельность азербайджанской женщины в общественно-политической, научно-культурной и гуманитарной сферах, работа по пропаганде таких ценностей, как межкультурный диалог, толерантность, гуманизм, являются ярким проявлением национальных и общечеловеческих ценностей, которыми обладают азербайджанские женщины.
Как и во всех других сферах, азербайджанские женщины очень активны в научной деятельности. Можно сказать, что во всех областях науки женщины-ученые Азербайджана добились значительных успехов на уровне достижений мировой науки. В то же время они активно участвуют в деле распространения научно-интеллектуальных знаний в масштабах страны, занимают активную гражданскую позицию в общественно-политической жизни. Женщины-ученые НАНА, в том числе принимающие активное участие в подготовке высококвалифицированных научных кадров, организации научного управления, играют исключительную роль в жизни Академии.
Несомненно, вы, дамы, и впредь, принимая активное участие в развитии нашей науки, формировании поколения молодых ученых, сохранении и развитии существующих научных школ, создании новых научных знаний, внесете свой вклад в развитие азербайджанской науки.
Мы еще раз сердечно поздравляем Вас с 8 марта – Международным женским днем, желаем мира всему миру, развития нашей стране и крепкого здоровья, счастья, благополучной жизни, желаем успехов в дальнейшей деятельности.