AMEA Rəyasət Heyəti adından 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Akademiyanın qadın əməkdaşlarının təbriki
08.03.2022 09:37
Əziz xanımlar!
Sizi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qadın əməkdaşlarını 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə möhkəm can­­­sağlığı, səadət dolu günlər və Azərbaycan elminin inkişafına yönəlmiş elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayırıq!
Tarixən Azərbaycan cəmiyyətində həmişə qadının xüsusi yeri və rolu olmuşdur. Azərbaycan qadınları əsrlər boyu milli-mənəvi dəyərləri, mental xü­susiy­yətləri qo­ru­yub saxlayaraq ləyaqət və müdriklik etalonuna çevrilmişlər. Möhkəm əqidəyə malik Azər­baycan xanımları özlərinin dərin zəkası və erudisiyası, vətənə məhəbbəti, tü­kən­məz istedadı ilə bu gün Azərbaycan xalqının ictimai-mədəni həyatında fəal iş­ti­rak edir, xalqa və cəmiyyətə fədakarcasına xidmət göstərirlər. İndi Azər­bay­can qa­dını elm, təhsil, səhiyyə, mə­də­niy­yət, dövlət idarəçiliyi sahəsində öz uğur­ları ilə müstəqil Azər­bay­ca­nın inkişafına qiy­mətli töhfələr verir.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın simasında Azərbaycan qadınının ictimai-siyasi, elmi-mədəni və humanitar sahədəki aktiv fəaliyyəti, mədəniyyətlərarası dialoq, tolerantlıq, humanizm kimi dəyərlərin təbliği istiqamətində gördüyü işlər Azərbaycan xanımlarının malik olduğu milli və ümumbəşəri dəyərlərin parlaq təzahürüdür.
Bütün digər sahələrdə olduğu kimi, elmi fəaliyyət sahəsində də Azərbaycan qadınları olduqca fəaldırlar. Demək olar ki, elmin bütün sahələrində Azərbaycanın qadın alimləri dünya elminin nailiyyətləri səviyyəsində mühüm uğurlara imza atmışlar. Onlar eyni zamanda, ölkə miqyasında elmi-intellektual biliklərin tədirisi-təbliği işində yaxından iştirak edir, ictimai-siyasi həyatda fəal vətəndaş mövqeləri ilə öndə gedirlər. AMEA-nın qadın alimləri, o cümlədən yüksəkixtisaslı elmi kadrların yetişdirilməsində, elmi idarəçiliyin təşkil olnmasında da fəal iştirak etməklə Akademiyanın həyatında müstəsna rola malikdirlər.
Heç şübhəsiz, Siz xanımlar, bundan sonra da elmimizin inkişafı, gənc alimlər nəslinin formalaşdırılması, mövcud elmi məktəblərin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi, yeni elmi biliklərin yaradılması işində yaxından iştirak edərək, Azərbaycan elminin inkişafına öz töhfələrinizi verəcəksiniz.
Əziz xanımlar,
Bir daha Sizi 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, dünyaya Sülh, ölkəmizə inkişaf və Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, firavan həyat diləyir,  gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayırıq.

Congratulation of female employees of the Academy on behalf of the Presidium of ANAS on the International Women's Day on March 8
08.03.2022 09:37
Dear ladies!
We cordially congratulate you, women employees of the National Academy of Sciences of Azerbaijan on the International Women's Day on March 8, we wish you good health, happy days and success in scientific and organizational activities aimed at the development of Azerbaijani science!
Historically, there has always been a special place and role of women in Azerbaijani society. Azerbaijani women for centuries, preserving national and spiritual values, mental characteristics, have become the standard of dignity and wisdom. Azerbaijani women with a firm conviction, with their deep intelligence and erudition, love for the Motherland, inexhaustible talent, are actively participating in the social and cultural life of the Azerbaijani people today, selflessly serve the people and society. Now Azerbaijani women are making a valuable contribution to the development of independent Azerbaijan with their achievements in the fields of science, education, health, culture and public administration.
Today, in the person of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, the active activity of Azerbaijani women in the socio-political, scientific, cultural and humanitarian spheres, work to promote values such as intercultural dialogue, tolerance, humanism and are a vivid manifestation of the national and universal values that Azerbaijani women possess.
It can be said that in all fields of science, Azerbaijani women scientists have achieved significant success at the level of world science achievements. At the same time, they actively participate in the dissemination of scientific and intellectual knowledge across the country, take an active civic position in public and political life. Women scientists of ANAS, including those who take an active part in the training of highly qualified scientific personnel, the organization of scientific management, play an exceptional role in the life of the Academy.
Undoubtedly, ladies, you will continue to contribute to the development of Azerbaijani science by taking an active part in the development of our science, the formation of a generation of young scientists, the preservation and development of existing scientific schools, the creation of new scientific knowledge.
We once again cordially congratulate you on March 8 - International Women's Day, wish peace to the whole world, the development of our country and good health, happiness, a prosperous life and wish you success in your future activities.