AMEA-nın tabeliyində olan və əhatə etdiyi müəssisələrin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri ilə görüş keçirilib
Yanvarın 26-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Akademiyanın tabeliyində olan və əhatə etdiyi müəssisələrin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri və təhsilə məsul şəxslərlə görüş keçirilib.
Tədbirdə Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının baş direktoru, professor Məmməd Əliyev, Elm və təhsil şöbəsinin müdir müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüsal Zülfüqarov, şöbənin əməkdaşları və elmi müəssisələrin təhsilə məsul şəxsləri iştirak edib.
Görüşdə vurğulanıb ki, ölkə başçısı tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərman imzalanıb. Fərmana əsasən, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatları Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilib. Tədbirdə həmin müəssisələrdə, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisələrində tədris prosesi ilə əlaqədar işlər, tədris planları, qış imtahan sessiyasının gedişatı, növbəti semestr üçün dərs cədvəlləri, Təhsil tələbə kredit fonduna olan müraciətlər və digər cari məsələlər barədə müzakirələr aparılaraq çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

Состоялась встреча с руководителями отделов образования, которые функционируют в институтах НАНА и в учреждениях, которые она охватывает
26-го января в Центральной научной библиотеке НАНА при организационной поддержке Отдела науки и образования аппарата Президиума Академии наук прошла встреча с руководителями отделов образования и с ответственными за образование сотрудниками институтов НАНА и учреждений, которые она охватывает.
На мероприятии приняли участие заведующий Отделом науки и образования, доктор философии по техническим наукам, доцент Гусейн Гусейнов, генеральный директор Центральной научной библиотеки НАНА, профессор Мамед Алиев, заместитель заведующего Отделом науки и образования, доктор философии по философии Вусал Зульфугаров, сотрудники отдела и ответственные за образование сотрудники научных учреждений.
В ходе встречи говорилось о задачах, поставленных в Указе главы государства «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года, согласно которому ряд научных учреждений и организаций НАНА перешел под ведомство Министерства науки и образования. На мероприятии обсуждались текущие вопросы, связанные с организованным в этих учреждениях, а также в институтах НАНА образовательным процессом, учебными планами, ходом зимней экзаменационной сессии, расписаниями  учебных занятий на следующий семестр, обращениями в Образовательный студенческий кредитный фонд и т.д., а также были озвучены ответы на многочисленные вопросы.