Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə cari ilin oktyabr ayında keçiriləcək “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, çətinliklər, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfransın Təşkilat Komitəsinin ilk iclası keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, konfransın keçirilməsində başlıca məqsəd ölkəmizdə Nobel mükafatı haqqında maarifləndirmə işlərinin aparılması, Akademiya cəmiyyətinə Nobel mükafatının hərtərəfli tanıdılması, Azərbaycan elminin bu mükafatı qazanmış dünyanın aparıcı alimlərinin apardıqları tədqiqat istiqamətlərinə doğru yönləndirilməsi, eləcə də Azərbaycandan da gələcəkdə Nobel mükafatına namizədlərin təşviq edilməsi, bu yöndə mövcud miflərin və süni baryerlərin sındırılmasına, psixoloji eyforiyanın aradan qaldırılmasına kömək etməkdən ibarətdir.
Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin 3 iyun 1996-cı il tarixli qərarı ilə “AMEA nəzdində Nobel İnformasiya Mərkəzi”nin yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli tarix elmləri doktoru Bəybala Ələsgərovun uzun illər həmin mərkəzə rəhbərlik etdiyini, sonralar Ümumdünya Nobel Mükafatları Komitəsinin Beynəlxalq Nobel İnformasiya Mərkəzinin Qafqaz və Orta Asiya ölkələri üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi vəzifəsində çalışdığını, həmin mərkəzin vitse-prezidenti seçildiyini söyləyib. Bildirib ki, Bəybala Ələsgərovun təcrübəsindən yararlanmaq Akademiyanın Nobel mükafatı üzrə hədəflərinə çatmasında mühüm rol oynaya bilər. Akademik İsa Həbibbəyli Nazirlər Kabinetinin sözügedən qərarının arxivdən tapılaraq ondan irəli gələn məsələlərin araşdırılması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
İlk Nobel mükafatının 1901-ci ildə təqdim edildiyini diqqətə çatdıran AMEA prezidenti ötən 122 ildə Azərbaycandan bu mükafata məşhur fizik Lev Landaunun layiq görüldüyünü, həmçinin Cənubi Azərbaycandan Şirin Ebadinin Nobel Sülh Mükafatı aldığını, həmçinin Nobel Sülh Mükafatına layiq görülən Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyində (MAQATE) çalışanların siyahısında Azərbaycan vətəndaşı Bəxtiyar Siracovun da adının olduğunu qeyd edib. Həmçinin dünya şöhrətli görkəmli elm xadimi, akademik Yusif Məmmədəliyevin və məşhur cərrah akademik Mustafa bəy Topçubaşovun da Nobel mükafatına namizədlər kimi təqdim edilməsinə dair məlumatlar məlumdur. Bundan başqa, nəzərə çatdırılıb ki, Nobel mükafatlarının təsis edilməsindən keçən 122 il ərzində Azərbaycandan həmin mükafatı almaq üçün hələlik azsaylı müraciətlərin olmasına dair məlumatlar vardır. Əldə olunan məlumatlara görə, bunlardan Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullanın, həkim professor Sona Rəhimova-Vəlixanın və BDU-nun professoru Nemət Qasımovun namizədlikləri qeydə alınmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, beynəlxalq konfransda Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli türkiyəli alim Əziz Səncər və banqladeşli Nobel Sülh Mükafatı laureatı Məhəmməd Yunusun şəxsən və ya onlayn formatda iştirak etmələri üçün iş aparılır. Müxtəlif illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qayğısı sayəsində ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə Nobel mükafatçılarının Azərbaycana gəldiklərini, ölkəmizdə keçirilən tədbirlərdə iştirak etdiklərini, öz təcrübələrini bölüşdüklərini söyləyən AMEA rəhbəri onların beynəlxalq konfransa qoşulmalarının ölkəmizin elmi nailiyyətlərinin dünyada təbliğinə mühüm töhfə olacağını, eləcə də Azərbaycandan gələcək Nobel mükafatına iddia edənlərin təşviq edilməsinə stimul verəcəyini vurğulayıb.
Həmçinin konfransda Milli Məclisin deputatlarının, ölkənin aparıcı alimlərinin məruzələrinin dinləniləcəyini bildirib, tədbirin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Mirzəyev AMEA-nın təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, çətinliklər, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfransın ölkəmiz, cəmiyyətimiz və elmimiz üçün olduqca faydalı olacağını bildirib. Sədri olduğu Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun 1992-ci ildən fəaliyyət göstərdiyini və başda BMT-nin qurumları olmaqla, dünyanın aparıcı təşkilatları ilə əməkdaşlıq etdiklərini deyən Umud Mirzəyev Nobel mükafatı almaq üçün namizəd qismində təşəbbüs göstərilməsinə inam yaradılmasının, çəkinmə mifinin aradan qaldırılmasının əhəmiyyətli addım olduğunu vurğulayıb.
O, həmçinin Nobel Sülh Mükafatı laureatı Məhəmməd Yunusla tanışlığı barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib, AMEA-nın təşkilatçılığı ilə keçiriləcək beynəlxalq konfransa Nobel mükafatçılarının iştirakı üçün Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun zəruri dəstəyi verəcəyini bildirib.
Konfransa hazırlıq iclasında Təşkilat komitəsinin üzvlərindən akademiklər – Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, professor Kərim Şükürov, tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndirib, elmin maddi texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, laboratoriyaların fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsinin Nobelə gedən yolda mühüm faktor olduğunu söyləyib, tədbirin Azərbaycan cəmiyyətində Nobel mükafatına dair maarifləndirmə işində faydalı olacağına diqqəti cəlb ediblər.

Состоялось заседание Организационного комитета научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, трудности, успехи и вызовы»
Состоялось заседание Организационного комитета научной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, трудности, успехи и вызовы», которая пройдет в октябре текущего года при организации Национальной академии наук Азербайджана.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что основной целью проведения конференции является реализация просветительских мероприятий в связи с Нобелевской премией, всестороннее ознакомление академической общественности с этой премией, призыв к проведению научных исследований, соответствующих высоким критериям Нобелевской премии, агитация выдвижения кандидатур из Азербайджана на получение премии, содействие развенчанию мифов и искусственных барьеров в данной сфере, а также устранению психологической эйфории.
Напомнив, что постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 3 июня 1996 года при НАНА был создан Информационный Нобелевский центр, академик Иса Габиббейли добавил, что долгие годы этим центром руководил доктор исторических наук Бейбала Алескеров, который впоследствии был полномочным представителем Международного информационного Нобелевского центра по странам Кавказа и Средней Азии, а также был избран вице-президентом этой структуры. Руководитель НАНА отметил, что большую роль в достижении целей Академии наук  в связи с Нобелевской премией может сыграть применение опыта Бейбалы Алескерова. Академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения, связанные с указанным постановлением Кабинета министров.
Президент НАНА сообщил, что впервые Нобелевская премия была вручена в 1901 году, за истекшие 122 года этой премии был удостоен родившийся в Азербайджане выдающийся физик Лев Ландау, Нобелевскую премию мира получила Ширин Эбади из Южного Азербайджана, а среди сотрудников Международного агентства по атомной энергетике (МАГАТЭ), удостоившихся Нобелевской премии мира, есть и имя гражданина Азербайджана Бахтияра Сираджева. Также есть сведения, что на получение Нобелевской премии были представлены кандидатуры всемирно известного ученого, академика Юсифа Мамедалиева и выдающегося хирурга, академика Мустафы бека Топчубашева. Помимо этого, отмечалось, что за истекшие со дня учреждения Нобелевской премии 122 года из Азербайджана на получение этой премии было направлено малое число обращений. Согласно полученным сведениям, из них были зарегистрированы кандидатуры Народного писателя, академика Камала Абдуллы, профессора и врача Соны Рагимовой-Велихан и профессора БГУ Немата Гасымова.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что ведется работа для обеспечения личного или онлайн-участия на международной конференции лауреата Нобелевской премии по химии, всемирно известного турецкого ученого Азиза Санджара и лауреата Нобелевской премии мира из Бангладеша Мухаммада Юнуса. Сказав, что в различные годы по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева лауреаты Нобелевской премии по отдельным отраслям приезжали в Азербайджан, принимали участие на проводимых в стране мероприятиях и делились своим опытом, руководитель НАНА подчеркнул, что их участие на международной конференции внесет весомый вклад в пропаганду научных достижений нашей страны в мире, а также станет стимулом для отечественных ученых.
Академик Иса Габиббейли также добавил, что на конференции будут заслушаны доклады депутатов Милли Меджлиса и ведущих ученых республики, и дал соответствующие поручения, нацеленные на организацию мероприятия на высшем уровне.
Затем выступил председатель Международного евразийского фонда печати Умуд Мирзоев, отметивший, что научная конференция «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, трудности, успехи и вызовы», которая пройдет при организации НАНА, принесет большую пользу нашей стране, обществу и науке. Сказав, что руководимый им фонд функционирует с 1992 года и сотрудничает с ведущими структурами мира во главе с подразделениями ООН, Умуд Мирзоев подчеркнул, что важным шагом является вселение уверенности в отечественных ученых для выдвижения своих кандидатур на получение Нобелевской премии и развенчание существующих мифов.
Также он рассказал участникам мероприятия о своем знакомстве с лауреатом Нобелевской премии мира Мухаммадом Юнусом и сообщил, что Международный евразийский фонд печати окажет необходимое содействие для участия лауреатов Нобелевской премии на международной конференции.
На заседании свои мысли и предложения озвучили академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, профессор Керим Шукюров, доктор исторических наук Земфира Гаджиева, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие. В выступлениях отмечалось, что важным фактором на пути к Нобелевской премии является реализация мероприятий, направленных на усиление материально-технической базы науки, еще большее совершенствование деятельности лабораторий, расширение международных связей и т.д., и подчеркивалось, что конференция внесет свою лепту в проведение в стране просветительских мероприятий в связи с Нобелевской премией.