Bu il Azərbaycanın mətbuat tarixində xüsusi yeri olan Milli Elmlər Akademiyasının www.science.az veb-saytının 20 yaşı tamam olur. Portal yarandığı ilk gündən səmərəli fəaliyyəti ilə ölkənin elmi-ictimai həyatının dəqiq və dolğun işıqlandırılmasında mühüm xidmətlər göstərib. Alim və mütəxəssislərin elmi nailiyyətlərinin dünya informasiya fəzasında tanınmasına geniş imkanlar yaradıb.
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda www.science.az veb-saytının 20 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbirdə dövlət rəsmiləri, tanınmış alimlər, İnternet-media üzrə mütəxəssislər, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Yubiley tədbirini giriş sözü ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açdı. A.Əlizadə 2015-ci ilin ölkəmizdə müxtəlif əlamətdar hadisələrin yubiley tarixi ilə yadda qaldığını söylədi. Bildirdi ki, bu tədbirlərdən biri də prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təntənəli şəkildə qeyd olunan Azərbaycan mətbuatının 140 illik yubileyidir. AMEA prezidenti “Əkinçi” qəzetinin nəşri ilə yaranan Azərbaycan mətbuatının bu müddət ərzində mürəkkəb və kəşməkeşli inkişaf yolu keçdiyini, sonralar Azərbaycan radiosu və televiziyasının fəaliyyətə başlaması ilə medianın inkişafında yeni mərhələlərin əsasının qoyulduğunu söylədi. 1995-ci ildə ölkədə ilk veb-saytın – AMEA-nın rəsmi saytının yaradılmasının daha bir tarixi mərhələnin əsasını qoyduğunu dedi. Həmin dövrdə akademiyanın rəsmi saytının www.ab.az adı altında fəaliyyət göstərdiyini, 2003-cü ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə saytın adının dəyişdirilərək science.az olduğunu qeyd etdi.
AMEA prezidenti bu il akademiyanın 70 illik yubileyi çərçivəsində portalın yeni versiyasının istifadəyə verildiyini bildirdi. Bundan əlavə, Azərbaycanda ilk elmi İnternet-televiziya olan Milli Elmlər Akademiyasının “ElmTV” veb-telekanalının yaradıldığını və portalda yayımlandığını vurğuladı.
Akif Əlizadə meqaportalın təkcə Milli Elmlər Akademiyasının rəsmi veb-resursu deyil, həm də Azərbaycanda ilk İnternet-jurnalistika məktəbi olduğunu söylədi: “Bu gün əminliklə demək olar ki, www.science.az-ın fəaliyyətə başlaması ölkədə İnternet-medianın, veb-jurnalistikanın əsasını qoyub. İnternet-media sahəsində ilk və əvəzsiz xidmətlərini, mətbuat tariximizə gətirdiyi yenilikləri nəzərə alaraq demək olar ki, www.science.az portalı müasir dövrün “elektron-Əkinçi”sidir”.
Çıxışının sonunda akademik Akif Əlizadə Azərbaycanın media məkanında böyük nüfuz qazanmış science.az saytının 20 yaşı münasibətilə yaradıcı heyəti təbrik etdi, fədakar əməyi ilə uzun illər burada çalışıb elmin populyarlaşdırılmasına öz töhfəsini verən kollektivə fəaliyyətlərində uğurlar dilədi.
Tədbirdə “www.science.az saytının meydana gəlməsi, inkişaf mərhələləri və perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış etdi. R.Əliquliyev Azərbaycanda İnternet-medianın bugünkü inkişaf səviyyəsində mühüm xidmətləri olan science.az veb-saytının 20 ildə keçdiyi yoldan danışdı, bu media orqanının ölkənin informasiya məkanında xüsusi yeri olduğunu bildirdi. Alim ulu öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra cəmiyyətin müxtəlif sferalarında olduğu kimi, AMEA-da da inkişafın əsasının qoyulduğunu bildirdi. İnternet-medianın ilk nümunələrinin XX əsrin sonlarına təsadüf etdiyini qeyd edən institut direktoru Türkiyənin Bilkənt Universiteti və “Britiş Petroleum” şirkətinin dəstəyi ilə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq AMEA-da İnternetin Azərbaycan qovşaqları və onların daxili şəbəkə infrastrukturunun yaradıldığını söylədi. Azərbaycanda ilk dəfə İnternetə çıxışın 1991-ci ildə Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bir qrup alim və mütəxəssis tərəfindən həyata keçirildiyini dedi: “Bu, həmin dövrdə müharibə şəraitində yaşayan Azərbaycanın maraqlarına xidmət edən milli-mənəvi dəyərlərin, tarixi həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün qlobal informasiya məkanına inteqrasiya baxımından böyük hadisə idi. İnternetə çıxışın təmin olunması və vüsət alması 140 illik tarixi olan Azərbaycan mətbuatının, mediasının inkişaf mərhələsində yeni səhifə açdı”.
R.Əliquliyev bildirdi ki, milli mətbuatımızın bünövrəsini “Əkinçi” qəzeti qoyduğu kimi, bu portal Azərbaycanın elektron mətbuatının “Əkinçi”si, ilk qaranquşu hesab olunur və ölkəmizdə ilk İnternet-jurnalistika məktəbidir.
R.Əliquliyev science.az-ın Azərbaycanda dövlət tərəfindən elmdə aparılan islahatları, elmin inkişafı sahəsində əldə edilmiş nailiyyətləri obyektiv şəkildə işıqlandıran və təbliğ edən, AMEA-nın həyatında baş verən əlamətdar hadisələri, tarixi görüşləri əks etdirən dəyərli və etibarlı informasiya mənbəyi olduğunu bildirdi. “www.science.az – Elmi Xəbər Agentliyidir” – deyən R.Əliquliyev saytda akademik həyatın ictimaiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən bütün məlumatların operativ olaraq yayıldığını bildirdi.
Sonra akademik zəngin bazaya malik olan veb-portalın inkişaf mərhələlərindən söz açdı. Portalın inkişafının 3 dövrü – I mərhələ 1995-2003-cü illəri, II mərhələ 2003-2015-ci illəri və III mərhələ 2015-ci il və ondan sonrakı dövrü əhatə etdiyini bildirdi. Saytın əhatə etdiyi informasiya fəzasının miqyasına, məzmununa və arxitektur göstəricilərinə uyğun yenidən işlənərək daim təkmilləşdirildiyini, inkişaf etdiyini vurğuladı. Cari ildə innovativ texnologiyalar tətbiq olunmaqla, portalın yeni versiyasının hazırlanaraq istifadəyə verildiyini söylədi.
Qeyd etdi ki, informasiya resursu özündə Azərbaycan, rus və ingilis dillərində 25 minə yaxın veb-səhifəni əks etdirir. Sayta müraciət edənlərin statistik göstəricilərinə gəlincə, hər gün veb-resursa 6 minə yaxın istifadəçi müraciət edir, aylıq auditoriya təxminən 180 min nəfər təşkil edir, il ərzində isə portala 2 milyona yaxın veb-oxucu müraciət edir. “Veb-sayt həmçinin elmi-eksperimental bazadır, informasiya-sorğu sistemidir, multimedia qalereyasıdır” – bildirən natiq portalda 2004-2015-ci illər ərzində müxtəlif tədbirlərdən çəkilən 60 000-dən çox foto-, audio- və videomaterialların toplandığını, bu materialların Azərbaycan elminin tarixi salnaməsinə çevrildiyini söylədi.
Akademik Rasim Əliquliyev portalda yayımlanan və Azərbaycanda ilk elmi İnternet-televiziya olan Milli Elmlər Akademiyasının “ElmTV” veb-telekanalının fəaliyyətinə də toxundu. “Elm” televiziyası AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətini tam şəkildə əks etdirən yeganə videoresursdur, burada əsas məqsəd elmin populyarlaşdırılması, elmi nailiyyətlərin, həmçinin mövcud problemlərin ictimaiyyətə çatdırılmasıdır” – bildirən R.Əliquliyev yeni ildən etibarən şəbəkə telekanalının elmtv.az veb-saytının istismara veriləcəyini də vurğuladı.
İnstitut direktoru meqaportalın təkcə Milli Elmlər Akademiyasının rəsmi veb-resursu deyil, həm də Azərbaycanda ilk İnternet-jurnalistika məktəbi olduğunu söylədi. www.science.az-ın ölkədə İnternet-medianın, veb-jurnalistikanın inkişafında oynadığı roldan söz açdı.
Akademik R.Əliquliyev 20 yaşını qeyd edən veb-portalın istismarı və inkişafında əməyi olan yaradıcı heyəti təbrik etdi, onlara bu şərəfli yolda müvəffəqiyyətlər arzuladı.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzinin rəhbəri Faiq Fərmanov, "Yeni Azərbaycan" qəzetinin baş redaktoru Hikmət Babaoğlu da çıxış edərək, İnternet-medianın, onun tərkib hissəsi olan sosial medianın cəmiyyətdə rolu, science.az veb-saytının Azərbaycan elminin təbliğində yeri, Azərbaycanda ilk İnternet-jurnalistika məktəbi kimi meqaportalın imkanlarından söz açdılar, saytın fəaliyyətinə yüksək dəyər verdilər.
Sonra AMEA-nın “ElmTV” İnternet-televiziyasının elmtv.az saytının təqdimatı oldu. “ElmTV”nin rəhbəri Xatirə Cabbarzadə müxtəlif bölmələri və zəngin videoqalereyanı özündə əks etdirən veb-telekanalda dünya elminə böyük töhfələr bəxş etmiş azərbaycanlı alimlərin, xaricdə yaşayan görkəmli elm xadimlərimizin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videomaterialların, o cümlədən dünyada baş verən elmi yeniliklər haqqında videosüjetlərin də öz əksini tapacağını bildirdi.
Tədbirin sonunda science.az veb-saytında səmərəli fəaliyyətinə görə fərqlənən əməkdaşlar “AMEA-nın Fəxri Diplomu” ilə təltif olundular, xatirə hədiyyələri ilə mükafatlandırıldılar.

Первый веб-портал Азербайджана www.science.az отпраздновал 20-летие
В этом году исполняется 20 лет со дня создания веб-сайта Национальной академии наук Азербайджана www.science.az, занимающего особое место в истории медиа Азербайджана. Со дня своего создания портал с точностью и всесторонне освещал научно-общественную жизнь страны, создавал широкие возможности для пропаганды научных достижений ученых и специалистов в мировом информационном пространстве.
Сегодня в Институте информационных технологий НАНА состоялось мероприятие, посвященное 20-летию веб-сайта www.science.az. На мероприятии принимали участие официальные лица государства, известные ученые, специалисты в области интернет-медиа, представители СМИ.
Юбилейное мероприятие вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Сказав, что 2015 год запомнился всем как год юбилейных дат различных значимых событий в истории республики, академик отметил, что одним из них был 140-летний юбилей азербайджанской печати, торжественно отпразднованный по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Президент НАНА добавил, что азербайджанская печать, которая берет свое начало с публикации первого номера газеты «Экинчи» («Пахарь»), за время своего существования прошла сложный и тернистый путь развития; позже, с зарождением азербайджанского радио и телевидения начался новый этап развития медиа. В 1995 году в республике был создан первый веб-сайт – официальный сайт НАНА, что положило начало еще одному историческому этапу развития. В тот период официальный сайт Академии функционировал под названием www.ab.az, а с 2003 года, согласно постановлению Президиума НАНА, название сайта было переименовано на www.science.az. Академик Акиф Ализаде подчеркнул, что в рамках 70-летнего юбилея НАНА была сдана в эксплуатацию новая версия портала, также был создан веб-телеканал Академии «ЭлмТВ», являющийся первым научным Интернет-телевидением Азербайджана, который транслируется в портале.
Президент НАНА отметил, что данный мегапортал является не только официальным веб-ресурсом Национальной академии наук Азербайджана, но также и первой школой интернет-журналистики в Азербайджане: «Сегодня можно с уверенностью сказать, что своей деятельностью www.science.az заложил основы интернет-медиа и веб-журналистики в нашей стране. Учитывая большие заслуги веб-сайта в области интернет-медиа, те нововведения, которые он привнес в историю нашей печати, можно отметить, что порталwww.science.az является «электронным “Экинчи”» нашего времени».
В заключение своего выступления академик Акиф Ализаде поздравил весь творческий коллектив сайта science.az, завоевавшего большой авторитет в медиа-пространстве Азербайджана, с 20-летием, и пожелал самоотверженно трудящимся и внесшим большой вклад в сферу популяризации науки сотрудникам дальнейших успехов.
На мероприятии с докладом «Создание, этапы развития и перспективы сайта www.science.az» выступил академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев. В своем выступлении ученый говорил о пути, пройденном веб-сайтом science.az, имеющем большие заслуги в современном уровне развития интернет-медиа в Азербайджане, и об особом месте, которое этот сайт занимает в информационном пространстве республики. Академик отметил, что после возвращения во второй раз к власти общенационального лидера Гейдара Алиева во всех сферах жизни общества, в том числе и в жизни НАНА, начался новый этап развития. Сказав, что первые образцы интернет-медиа появились в конце ХХ века, директор института добавил, что при поддержке Билькентского университета Турции и компании «British Petroleum» впервые в республике в НАНА были созданы интернет-узлы и их внутренняя сетевая инфраструктура. Он отметил, что впервые в Азербайджане выход в интернет был осуществлен в 1991 году группой ученых и специалистов в Институте информационных технологий НАНА: «Это служило интересам Азербайджана, находящегося в тот период в состоянии войны, и явилось большим событием с точки зрения донесения национально-нравственных ценностей и исторической правды о республике до мировой общественности и интеграции в глобальное информационное пространство. Обеспечением выхода в интернет начался новый этап в 140-летней истории развития азербайджанской печати и медиа».
Академик Расим Алигулиев отметил, что основа национальной печати была заложена газетой «Экинчи», а «Экинчи» электронной печати Азербайджана, его первой ласточкой, первой школой интернет-журналистики в стране является данный портал.
Ученый подчеркнул, что science.az является ценным и надежным источником информации, объективно освещающим и пропагандирующим проводимые в научной сфере реформы, полученные научные достижения, отражающим значимые события в жизни НАНА и исторические встречи. «www.science.az – это Агентство научных новостей», – сказал Расим Алигулиев и добавил, что в сайте оперативно размещаются все новости академической жизни, имеющие важное значение для общественности.
Далее академик рассказал об этапах развития имеющего богатую базу веб-портала. Он подчеркнул, что развитие портала охватывает три периода: I период – 1995-2003-е гг., II – 2003-2015-е гг. и III – начиная с 2015 года. Сайт постоянно совершенствуется и развивается в соответствии с масштабом информационного пространства, содержанием и структурой. Академик добавил, что в текущем году посредством применения инновационных технологий была сдана в эксплуатацию новая версия портала.
Он добавил, что данный информационный ресурс содержит в себе до 25 тысяч веб-страниц на азербайджанском, русском и английском языках. Говоря о статистических показателях обращений к сайту, академик отметил, что ежедневно к веб-ресурсу обращается до 6 тысяч пользователей, ежемесячная аудитория составляет приблизительно 180 тысяч человек, а годовая – почти 2 миллиона веб-читателей. «Веб-сайт является также научно-экспериментальной базой, информационно-справочной системой, мультемидийной галереей», – сказал оратор и добавил, что здесь собраны более 60 тысяч фото, аудио и видеоматериалов, отснятых в 2004-2015 гг. на различных мероприятиях, и все они превратились в историческую летопись отечественной науки.
В своем выступлении академик Расим Алигулиев затронул также деятельность веб-телеканала НАНА «ЭлмТВ», который транслируется в портале и является первым научным Интернет-телевидением в Азербайджане. «ЭлмТВ» является единственным видео-ресурсом, полностью освещающим деятельность институтов и организаций НАНА, основной целью которого является популяризация науки, доведение до общественности научных достижений, а также существующих проблем. Сказав это, академик подчеркнул, что с нового года веб-сайт сетевого телеканала elmtv.az будет сдан в эксплуатацию.
Академик Расим Алигулиев поздравил творческий коллектив, задействованный в эксплуатации и развитии отмечающего свое 20-летие веб-портала, и пожелал сотрудникам сайта дальнейших успехов.
На мероприятии также выступили председатель Совета печати Азербайджана Афлатун Амашов, президент Интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз, руководитель Центра электронной безопасности при Министерстве связи и высоких технологий Азербайджанской Республики Фаик Фарманов, главный редактор газеты «Ени Азербайджан» Хикмет Бабаоглы. Они говорили о роли интернет-медиа и являющейся его составной частью социальной медиа в обществе, месте веб-сайта science.az в пропаганде науки в Азербайджане и возможностях мегапортала как первой школы интернет-медиа в республике.
Далее состоялась презентация сайта Интернет-телевидения НАНА «ЭлмТВ» – elmtv.az. В своем выступлении руководитель «ЭлмТВ» Хатира Джаббарзаде отметила, что на веб-телеканале, объединяющем в себе различные разделы и богатую видео-галерею, будут транслироваться видеоматериалы о жизни и деятельности азербайджанских ученых, внесших большую лепту в мировую науку, выдающихся деятелях отечественной науки, которые проживают за рубежом, в том числе видеосюжеты о научных новшествах и исследованиях, которые проводятся в мире.
В заключение мероприятия сотрудники, особо отличившиеся своей плодотворной деятельностью в веб-сайте science.az, были награждены Почетным дипломом НАНА и памятными подарками.