Cəfər Cabbarlı Mükafatının qaliblərinin adları açıqlanıb
İclasda komissiyanın sədri, C.Cabbarlının nəvəsi Qəmər Seyfəddinqızı bu mükafatın 1935-ci ildə təsis olunduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, ictimai-siyasi həyatda baş verən böyük təbəddülatlardan və fasilədən sonra Cəfər Cabbarlı Mükafatı ədibin 100 illiyi münasibətilə 2001-ci ildə Gülarə Cabbarlının rəhbərliyi ilə bərpa edilib, son 23 ildə komissiyanın 10 iclası keçirilib, 80-dən çox elm, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət və mətbuat xadimi mükafata layiq görülüb.
Bu il AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, filologiya elmləri doktoru, professor İsmayıl Məmmədli, Əməkdar incəsənət xadimi sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor İsrafil İsrafilov, tədqiqatçı, tərcüməçi, ədəbiyyatşünas Mirzə Maşov, yazıçı-publisist Nəriman Əbdülrəhmanlı, yazıçı-publisist Kənan Hacı, şair, publisist Ağasəfa Yəhyayev, Əməkdar artist Şövqi Hüseynov, Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisası Simuzər Ağakişiyeva, rejissor İman Məcidov Cəfər Cabbarlı Mükafatına layiq görülüblər.

The next meeting of the Jafar Jabbarli Award Commission was held.
The chair of the commission, the granddaughter of Jafar Jabbarli, Gamar Seyfaddinqızı stated that this award was established in 1935. According to her, after great upheavals and interruption in social and political life, the Jafar Jabbarli Award was restored in 2001 at the initiative of Gulara Jabbarlı on the occasion of the 100th anniversary of the writer. Over the past 23 years, the commission has held 10 meetings and more than 80 individuals from the fields of science, literature, culture, art and the press have been awarded the prize.
This year, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Doctor of philology, Professor Ismayıl Mammadli, honored art worker and Doctor of art studies, Professor Israfil Israfilov, researcher, translator, and literary scholar Mirza Mashov, writer and publicist Nariman Abdulrahmanli, writer and publicist Kenan Haji, poet and publicist Aghasefa Yahyayev, honored artist Shovgi Huseynov, actress of the State National Theatre of Young Spectators Simuzar Agakishiyeva and film director Iman Macidov have been awarded the Jafar Jabbarli Prize.