Cəfər Cabbarlı Mükafatının qaliblərinin adları açıqlanıb
İclasda komissiyanın sədri, C.Cabbarlının nəvəsi Qəmər Seyfəddinqızı bu mükafatın 1935-ci ildə təsis olunduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, ictimai-siyasi həyatda baş verən böyük təbəddülatlardan və fasilədən sonra Cəfər Cabbarlı Mükafatı ədibin 100 illiyi münasibətilə 2001-ci ildə Gülarə Cabbarlının rəhbərliyi ilə bərpa edilib, son 23 ildə komissiyanın 10 iclası keçirilib, 80-dən çox elm, ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət və mətbuat xadimi mükafata layiq görülüb.
Bu il AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, filologiya elmləri doktoru, professor İsmayıl Məmmədli, Əməkdar incəsənət xadimi sənətşünaslıq elmləri doktoru, professor İsrafil İsrafilov, tədqiqatçı, tərcüməçi, ədəbiyyatşünas Mirzə Maşov, yazıçı-publisist Nəriman Əbdülrəhmanlı, yazıçı-publisist Kənan Hacı, şair, publisist Ağasəfa Yəhyayev, Əməkdar artist Şövqi Hüseynov, Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktrisası Simuzər Ağakişiyeva, rejissor İman Məcidov Cəfər Cabbarlı Mükafatına layiq görülüblər.

Обнародованы имена победителей премии Джафара Джаббарлы
В своем выступлении на заседании председатель комиссии, внучка Джафара Джаббарлы Гамар Сейфеддингызы сообщила, что эта премия была учреждена в 1935 году. По ее словам, после многолетнего перерыва практика вручения премии Джафара Джаббарлы была восстановлена в 2001 году в честь 100-летия классика его дочерью Гюлярой Джаббарлы, за последние 23 года прошли 10 заседаний комиссии, премии были удостоены более 80-ти деятелей науки, литературы, культуры, искусства и СМИ.
В этом году премии Джафара Джаббарлы были удостоены президент НАНА академик Иса Габиббейли, доктор филологических наук, профессор Исмаил Мамедли, заслуженный деятель искусств, доктор искусствоведения, профессор Исрафил Исрафилов, исследователь, переводчик, литературовед Мирза Машов, писатель-публицист Нариман Абдурахманлы, писатель-публицист Кянан Гаджи, поэт, публицист Агасафа Яхьяев, заслуженный артист Шовги Гусейнов, актриса Национального театра юного зрителя Симузар Агакишиева, режиссер Иман Меджидов.
Старший преподаватель Гянджинского государственного университета Кенуль Мамедова была удостоена специального диплома.