AMEA prezidenti 40 yaşa qədər elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiə etmiş alimlərlə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli elmlər doktoru dissertasiyalarını uğurla müdafiə etmələri münasibəti ilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının akademik-katib və vitse-prezident xidmətlərinin elmi katibləri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfa Qarayev və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hikmət Quliyevlə görüşüb.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli son dövrlər Milli Elmlər Akademiyasında bütün sahələrdə həyata keçirilən islahatlar, yeniləşmə və inkişaf prosesləri, xüsusilə də gənc alim və mütxəssislərin yüksəkixtisaslı kadr kimi yetişdirilməsi sahəsində görülən işlər barədə söhbət açıb, qarşıda duran yeni hədəflərə çatmaq üçün gənc kadrların səfərbər olmalarının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli hər iki gənc alimi filologiya elmləri doktoru dissertasiyalarını uğurla müdafiə etmələri münasibətilə təbrik edib, onların dissertasiya mövzularına müvafiq olaraq folklorun sosial-antropoloji, psixoloji kontekstdə öyrənilməsi, müasir texnokulturoloji mühitdə meydana gələn xalq biliyinin araşdırılmasının vacibliyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri 40 yaşa qədər elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiəsi ilə bağlı son illər yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində Akademiyada aparılan məqsədyönlü işlərin real nəticə verdiyini bir daha vurğulayıb.
Sonda hər iki alim 40 yaşa qədər elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiə etmiş alimlərlə AMEA tarixində ilk dəfə olaraq Akademiyanın prezidenti tərəfindən keçirilən görüşə, göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıya görə akademik İsa Həbibbəyliyə dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli met with the scientific secretaries of the Academician-Secretary and Vice President Services of the Presidium administration of ANAS, PhD in Philology, Associate Professor Safa Garayev, and PhD in Philology, Associate Professor Hikmet Guliyev, on the occasion of their successful defense of their doctoral dissertations.
Academician Isa Habibbeyli spoke about the recent reforms, modernization and development processes carried out across all fields in the National Academy of Sciences. He particularly highlighted the works aimed to train young scientists and specialists as highly qualified professionals and emphasized the importance of mobilizing young personnel to achieve the new goals ahead.
Then, Academician Isa Habibbeyli congratulated both young scientists on successfully defending their doctoral dissertations in philological sciences and emphasized the importance of studying folklore in social-anthropological and psychological contexts, as well as researching folk knowledge emerging in the modern techno-cultural environment, in line with the topics of their dissertations.
The head of ANAS emphasized once again that the purposeful works carried out in recent years in the Academy in the field of training highly qualified specialists have yielded tangible results, regarding the defense of doctoral dissertations by scientists under the age of 40.
In the end, both scientists expressed their profound gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the special attention and care he demonstrated during the meeting. It was for the first time in the history of ANAS that the Academy’s President held a meeting with scientists under the age of 40 who have defended their doctoral dissertations.
The meeting was also attended by the Head of Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philological Sciences Sarkhan Khaveri, and the Head of the Public Relations, Press, and Information Department, PhD in Philology Agahuseyn Shukurov.