Akademik Rasim Əliquliyev: "İnstitut xüsusi karantin rejimində elmi fəaliyyətini plan üzrə davam etdirir"
27.04.2020 13:22
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu fəaliyyətini Azərbaycanda yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması və vətəndaşların özlərini daha ciddi qorumasına şəraitin yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən müəyyən edilən xüsusi karantin rejiminin tələblərinə, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamlarına uyğun olaraq həyata keçirir.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məlumat verib. Onun sözlərinə görə, xüsusi karantin rejimində bütün sahələrdə olduğu kimi, elmi fəaliyyətin həyata keçirilməsində də informasiya-kommunikasiya texnologiyaları xüsusi rol oynayır. Akademik belə bir şəraitdə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarını elmi-tədqiqat, elmi-praktiki və tədris məsələlərinin həyata keçirilməsi zəruri olan müasir şəbəkə servisləri (İnternet provayder, hostinq, e-mail, veb-portallara xidmət, cloud computing və s.) ilə təmin edən “AzScienceNet” elm-kompüter şəbəkəsinin üzərinə xüsusi missiya düşdüyünü vurğulayıb: “AzScienceNet”, həmçinin ölkəmizin elm və təhsil müəssisələrinin GEANT (Avropanın Elm və Təhsil şəbəkəsi) təşkilatına inteqrasiyasını, Mill GRİD Mərkəzinin dünyanın qabaqcıl elmi-tədqiqat mərkəzləri (CERN, Dubna Nüvə Tədqiqat Mərkəzi və s.) ilə birgə tədqiqat aparılmasını təmin edir”.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, “AzScienceNet”in fasiləsiz iş rejimində fəaliyyətini davam etdirməsi üçün institutun əməkdaşlarından ibarət işçi qrup yaradılıb. İşçi qrup növbətçilik prinsipi əsasında Azərbaycan Respublikasının ərazisində elan edilmiş xüsusi karantin dövründə mərkəzin fəaliyyətinə texniki dəstək göstərir.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurumda hazırda idarəetmə məsələləri onlayn rejimdə həyata keçirilir, internet üzərindən müşavirələr, elmi seminarlar keçirilir, məsləhətləşmələr aparılır. Xüsusi karantin rejimində institutda elmi fəaliyyət əməkdaşlar tərəfindən ev şəraitində və plana uyğun olaraq, tam həcmdə həyata keçirilir.
“İnstitut əməkdaşları 4-cü sənaye inqilabı, Big Data analitikası və Data Mining problemləri, informasiya təhlükəsizliyi, süni intellekt texnologiyaları, “Cloud” texnologiyaları, proqram mühəndisliyi, e-elm və elmmetriya, elektron dövlət, elektron tibb, elektron təhsil, informasiya və bilik iqtisadiyyatı kimi prioritet istiqamətlər üzrə elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər. Birinci rübdə elmi tədqiqatlarla bağlı qarşıya qoyulan vəzifələr, o cümlədən qrant layihələri çərçivəsində olan işlərin böyük bir qismi yerinə yetirilib. Əldə olunan elmi nəticələrin əks olunduğu məqalə və tezislər dünyanın bir sıra nüfuzlu jurnallarına və konfranslarına təqdim olunub, bəziləri artıq çapa qəbul edilib”, - deyə R.Əliquliyev bildirib.
Alim institutun dövri elmi nəşrləri olan “İnformasiya texnologiyaları problemləri” və “İnformasiya cəmiyyəti problemləri” jurnallarının fəaliyyətinə də toxunub: “Jurnalların redaksiya heyəti də öz işlərini onlayn rejimdə davam etdirir, məqalələrin təqdim edilməsi, ekspert rəyindən keçirilməsi, çapa hazırlanması prosesləri həyata keçirilir. Hər iki jurnala təqdim edilən məqalələrin sayı və keyfiyyəti deməyə əsas verir ki, onların növbəti sayları qrafik üzrə, vaxtında dərc olunacaq”.
Akademik R.Əliquliyev qeyd edib ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda da martın 29-dan etibarən magistrantlar üçün dərslər distant qaydada tədris olunur. Belə ki, institutun birinci kurs magistrantları üçün dərslər müvafiq cədvələ uyğun olaraq onlayn formada həyata keçirilir. İkinci kurs magistrantlar isə elmi rəhbərlərin iştirakı ilə distant qaydada elmi-pedaqoji təcrübə keçirlər. İnstitutunun magistraturasında ümumilikdə 3 ixtisas - kompüter elmləri, kompüter mühəndisliyi və informasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi üzrə birinci kursda 8 nəfər, ikinci kursda isə 7 nəfər təhsil alır.
İnstitutun rəsmi veb-saytının - www.ict.az  istismarının da məsul əməkdaşlar tərəfindən ev şəraitində həyata keçirildiyini deyən alim saytın operativ olaraq zəruri kontentlə təmin olunduğunu vurğulayıb.

Academician Rasim Alguliyev: “The Institute continues scientific activities in a special quarantine mode”
27.04.2020 13:22
The activity of the ANAS Institute of Information Technology meets the requirements of a special quarantine regime established by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in order to prevent the spread of coronavirus infection in Azerbaijan and create conditions for more serious protection of citizens.
This was stated by ANAS vice president, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev. According to him, information and communication technologies play a special role in the implementation of scientific activities in a special quarantine mode, as in all areas. The academician emphasized that the scientific mission is performed by the AzScienceNet computer network operating at the Institute of Information Technology, which provides scientific institutions and organizations of ANAS with modern network services necessary for the implementation of scientific research, scientific, practical and educational issues.
According to R. Alguliyev, a working group consisting of employees of the institute was created to ensure the smooth operation of AzScienceNet. The group, working on a shift schedule, provides technical support to the center during a special quarantine period announced in the territory of the Republic of Azerbaijan.
The director of the institute noted that management issues, meetings, scientific seminars and consultations are held online. In the special quarantine mode, scientific work at the institute is carried out by employees at home and in full accordance with the plan.
Institute employees are researching the issues of the 4th industrial revolution, big data analysis and data mining, information security, artificial intelligence technologies, cloud technologies, software development, e-government, e-medicine, e-education, etc.
The scientist also touched on the activities of the institute’s periodicals - the journals “Problems of Information Technologies” and “Problems of the Information Society”: “The number and quality of articles submitted to both magazines give reason to assert that their next issues will be published on time in accordance with the established schedule.”
Academician R. Alguliyev noted that classes for undergraduates have been held at the Institute of Information Technology since March 29. So, classes for first-year undergraduates of the institute are held online in accordance with the established schedule. Second-year undergraduates go through distance scientific and pedagogical practice with the participation of scientific leaders. A total of 3 specialties - computer science, computer engineering and information technology and systems - 8 people study in the master's program of the institute in the first year, and 7 people in the second year.
The academician also noted that the operation of the official website of the institute - www.ict.az - is supported remotely by responsible employees.