“Elm haqqında” Qanun həm imtiyazlar, həm də məsuliyyət deməkdir
Azərbaycanda elmin inkişafı daim dövlətin diqqət mərkəzindədir. Elmin inkişafı ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı ilə sıx əlaqədədir. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan elm və təhsil siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla, yeni çalarlarla davam etdirilir.
Prezident İlham Əliyev sosial-iqtisadi inkişafın yeni və mürəkkəb mərhələsində ölkənin intellektual gələcəyini təmin etməyin yolunu elm və təhsil sahələrinin inkişafında, onların müasir tələblər səviyyəsinə çatdırılmasında və həmin proseslərdə alimlərin böyük potensialından düzgün istifadədə görür.
Müasir dövrdə dayanıqlı inkişafın əsasında elmi-texniki tərəqqinin rolunu və əhəmiyyətini ciddi bir faktor kimi qəbul edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev son illər ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması və modernləşdirilməsi, elm və təhsil sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması, onlara daim qayğı göstərilməsi, cəmiyyətdə alimlərin, elm və təhsil işçilərinin nüfuzunun artırılması və Azərbaycanda alınmış elmi nəticələrin xaricdə tanıdılması, elmi tədqiqatların infrastrukturunun modernləşdirilməsi sahəsində bir sıra mühüm qərarlar qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı son illərdə elmin inkişafına, bu sahədə problemlərin kompleks həllinə xidmət edən bir çox sərəncamlar və fərmanlar imzalayıb, Dövlət proqramları təsdiq edib. Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 4 may tarixli “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya”nın və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında”, 2009-cu il 22 may tarixli “2009-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil sistemində islahatlar üzrə Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” sərəncamları bu baxımdan xüsusi vurğulanmalıdır.
Prezident İlham Əliyev “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli 271-VQ nömrəli Qanununun tətbiqi barədə Fərman imzalayıb. Artıq qüvvəyə minən bu Qanun ölkədə elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı sahəsində dövlət siyasətinin əsas prinsiplərini, elmin və elmi-innovasiya fəaliyyətinin məqsədlərini, elmi fəaliyyət subyektlərinin hüquq və vəzifələrini, elmin maliyyələşdirilməsi mexanizmlərini, elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması və onlardan istifadənin təşkilati-hüquqi əsaslarını müəyyən edir, ölkənin siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni inkişafının təmin edilməsi, hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşının rifahının və elmi səviyyəsinin yüksəldilməsi, yeni biliklərə yiyələnməsi və dünyanı dərk etmək kimi təbii və mənəvi ehtiyaclarının ödənilməsində elmin aparıcı rolunu və vəzifələrini müəyyənləşdirir.
Elm sahəsində mövcud olan münasibətlərin tənzimlənməsinin təşkilati-hüquqi bazası olan Qanun ən müxtəlif səviyyələrdə müzakirəyə çıxarılıb, alimlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və digər məsul qurumların irad və təklifləri nəzərə alınıb, ilkin variantından fərqli olaraq, kifayət qədər təkmilləşdirilərək mükəmməl bir sənədə çevrilib. Bu işdə Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin, onun sədri, akademik İsa Həbibbəylinin səyləri xüsusi olaraq qeyd edilməlidir. Məmnunluq hissi ilə bildirmək lazımdır ki, Elmin İnkişafı Fondu da bu müzakirələrdə fəal iştirak edib, verilən rasional təkliflər nəzərə alınıb.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, Qanunun mühüm üstünlüklərindən biri də elmin fəaliyyətin maliyyələşdirilməsinin konkret mexanizmlərinin təsbit olunmasıdır. Baza, proqram məqsədli və qrant maliyyələşdirilməsi elmin inkişafına xidmət edən müxtəlif qurumlar arasında əlaqələndirmə işini asanlaşdırmaqla, çevik qərarlar qəbul edilməsinə də imkan verəcək.
Elmi infrastrukturun təkmilləşdirilməsinə şərait yaradan Qanun maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi zamanı qanunvericilik çərçivəsində güzəşt və imtiyazlardan istifadəni də nəzərdə tutur.
Qeyd etmək lazımdır ki, humanitar faktoru əsas götürən Qanun elmi fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin qabaqcıl prinsipi kimi ilk olaraq məhz elmi yaradıcılıq və tədqiqat sərbəstliyini əsas qəbul edir. Elm, təhsil və iqtisadiyyatın vəhdəti, elmi-innovasiya fəaliyyəti, elmi innovasiya subyektləri Qanunda prioritet olaraq öz yerini tapıb.
Elmi işçilərin sosial müdafiəsi və onların maddi həvəsləndirilməsi üçün imkanların Qanunda nəzərdə tutulması elmi fəaliyyət üçün stimulu artıracaq, elmi nəticələrin şəffaflığı və ictimaiyyətə açıqlığı, elmin ictimai həyata inteqrasiyası isə elmin və elmi işçilərin cəmiyyətdə nüfuzunun daha da artmasına əlavə şərait yaradacaq. Dünya elm məkanına inteqrasiyanı nəzərdə tutan Qanun Azərbaycanda alınan elmi nəticələrin tanıdılmasına, yeni elmi əlaqələrin qurulmasına imkan verəcək.
Elm sahəsində dövlət siyasətinin əsas prioritetlərinin Qanunda öz əksini tapması isə qrant maliyyələşdirilməsində layihələrin seçimi işində öncül istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində orientir olacaq.
Əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasının təminatının və elmi etikanın Qanunda təsbit edilməsi isə bu sənədin əhəmiyyətini və nüfuzunu daha da artırır, məsuliyyəti müəyyənləşdirir. Elmi fəaliyyətin subyektlərinin, iştirakçılarının sistemləşdirilməsi və konkretləşdirilməsi, vəzifə və hüquqların müəyyənləşdirilməsi informativ, terminologiya və hüquqi-normativ təyinat (funksiya) sahəsində dağınıqlığı aradan qaldıraraq unifikasiya olunmuş bir mənbəyə çevirir.
Qanun yüksəkixtisaslı kadr hazırlığını, kadrların attestasiyasını, fəaliyyətin ekspertizasını dünya standartları nəzərə alınmaqla nəzərdə tutur, elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi üçün müvafiq Şuranın vəzifələrini konkret olaraq müəyyənləşdirir.
Elm dövlətin davamlı sosial-iqtisadi və mədəni inkişafını təmin edən mühüm amillərdən biridir. Bu mənada tamamilə əminik ki, “Elm haqqında” Qanun elmin inkişafına dövlət səviyyəsində qayğının təzahürü olmaqla, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsinə, xalqın milli-mədəni tərəqqisinə və rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edən siyasətin tərkib hissəsi kimi fəaliyyət göstərəcək.
Elmi tədqiqatların ölkədə aparılan iqtisadi siyasətlə bağlılığının diqqətdə saxlanılması vacib şərtdir. “Elm haqqında” Qanun Azərbaycanın elmi-texniki potensialının, innovasiya siyasətinin, kadr hazırlığının imkanlarına əsaslanır, ixtisaslaşdırılmış elmi-tədqiqat institutlarının və yaradılması nəzərdə tutulmuş tədqiqat universitetlərinin, həm də ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə dövlət siyasətinə cavabdeh olan rəsmi strukturların, o cümlədən Elmin İnkişafı Fondunun qarşısına mühüm vəzifələr qoyur.
Azərbaycan alimlərinin cəmiyyətin inkişafında və bu istiqamətdə qarşıya çıxan problemlərin həllində rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, həmçinin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasını sürətləndirmək Qanunun qarşıya qoyduğu əsas vəzifələrdəndir.
Elmin innovasiyalı inkişaf strategiyasını və elmdə sahibkarlıq fəaliyyətini nəzərdə tutan Qanun qlobal rəqabət şəraitində ölkənin elmi potensialının davamlı şəkildə yüksəldilməsini, yaradıcı, yüksək intellektual səviyyəli alimlərin istedadından maksimum şəkildə istifadə olunmasını ehtiva edir.
“Elm haqqında” Qanun imkan verəcək ki, alimlərimiz Azərbaycan xalqının və ölkənin rifahına və tərəqqisinə, dövlətin möhkəmləndirilməsinə, elmin yüksək xətlə inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsinə və onun təkmilləşdirilməsinə, elmi-tədqiqat proqramlarının və layihələrinin uğurla reallaşdırılmasına və ölkədə elm sahəsində dünyamiqyaslı və rəqabət apara biləcək elmi nəticələrin alınmasının yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinə və bu nəticələrin xaricdə də tanıdılmaqla, tezliklə iqtisadiyyatda, həyatda öz tətbiqini tapmasına yüksək səviyyədə xidmət etsinlər. Elmin İnkişafı Fondu bu şərəfli və məsuliyyətli vəzifələrin yerinə yetirilməsində alimlərə daima dəstək olacaq.

Развитие науки в Азербайджане постоянно находится в центре внимания государства. Развитие науки тесно связано с социально-экономическим и культурным развитием страны. Политика науки и образования, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Президент Ильхам Алиев в новом и сложном этапе социально-экономического развития видит путь обеспечения интеллектуального будущего страны в развитии сфер науки и образования, в доведении их до уровня современных требований и в большом потенциале ученых в этих процессах.
Воспринимая как серьезный фактор роль и значение научно-технического прогресса на основе устойчивого развития в современный период, Президент Азербайджана Ильхам Алиев в последние годы принял ряд важных решений в стране в области развития науки, сохранения и модернизации научно-технического потенциала, подготовки высококвалифицированных кадров в области науки и образования, оказания постоянной заботы о них, повышения авторитета ученых, работников науки и образования в обществе, популяризации за рубежом научных результатов, полученных в Азербайджане, модернизации инфраструктуры научных исследований.
Глава нашего государства в последние годы подписал ряд распоряжений и указов, которые служат развитию науки, комплексному решению проблем в этой области, утвердил Государственные программы. С этой точки зрения следует особо отметить распоряжения Президента Ильхама Алиева от 4 мая 2009 года об утверждении «Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах» и «Государственной программы в связи с осуществлением Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах», об утверждении «Государственной программы по реформам в системе высшего образования Азербайджанской Республики в 2009-2013 годах» от 22 мая 2009 года.
Президент Ильхам Алиев подписал Указ о применении Закона Азербайджанской Республики «О науке» номер 271 от 14 июня 2016 года. Уже вступивший в силу этот Закон устанавливает основные принципы государственной политики в области организации, управления и развития научной деятельности в стране, цели науки и научно-инновационной деятельности, права и задачи субъектов научной деятельности, механизмов финансирования науки, организационно-правовые основы стимулирования научных достижений и их использования, определяет ведущую роль и задачи науки в обеспечении политического, экономического, социального и культурного развития страны, повышении уровня благосостояния и уровня научных знаний граждан Азербайджанской Республики, а также удовлетворении, таких естественных и духовных потребностей, как освоение новых знаний, осознание мира.
Закон, представляющий собой организационно-правовую базу регулирования существующих отношений в области науки, был вынесен на обсуждение на самых различных уровнях, были учтены замечания и предложения ученых и представителей общественности, Национальной академии наук Азербайджана и других ответственных структур, в отличие от первого варианта документ был усовершенствован. В этом деле следует особо отметить усилия Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, его председателя академика Исы Габиббейли. С чувством удовлетворения следует отметить, что Фонд развития науки также принял активное участие в этих обсуждениях, выданные рациональные предложения были учтены.
Следует особо подчеркнуть, что одним из важных преимуществ Закона является фиксация конкретных механизмов финансирования научной деятельности. База, грантовое финансирование путем упрощения координационной работы между различными структурами, служащими развитию науки, создадут возможность для быстрого принятия решений.
Закон, создающий условия для усовершенствования научной инфраструктуры, при укреплении материально-технической базы предусматривает использование привилегий и льгот в рамках законодательства.
Следует отметить, что Закон, бравший за основу гуманитарный фактор, в качестве передового принципа государственной политики в сфере научной деятельности в первую очередь принимает за основу именно научное творчество и свободу исследований. Единство науки, образования и экономики, научно-инновационная деятельность, субъекты научной инновации в качестве приоритета нашли свое место в Законе.
Благодаря предусмотренным в Законе возможностям для социальной обороны и материального поощрения деятелей науки будет повышен стимул для научной деятельности, а прозрачность и открытость научных достижений, а также интеграция науки в общественную жизнь создадут дополнительные условия для еще большего роста авторитета науки и деятелей науки в обществе общественной жизни. Закон, предусматривающий интеграцию в мировую науку, создаст возможность для популяризации достигнутых в Азербайджане новых научных результатов и налаживания научных связей.
Отражение в Законе основных приоритетов государственной политики в сфере науки станет ориентиром в определении передовых направлений в выборе проектов в грантовом финансировании.
Закрепление в Законе обеспечения защиты прав интеллектуальной собственности и научной этики еще более повышает авторитет и значение данного документа, а также определяет его ответственность. Систематизация и конкретизация субъектов и участников научной деятельности, определения прав и обязанностей устраняет разрозненность в области терминологии и нормативно-правовых назначений (функций) и превращает их в унифицированный источник.
Закон предусматривает подготовку высококвалифицированных кадров, аттестацию кадров, экспертизу деятельности с учетом мировых стандартов, с целью координации научно-исследовательской деятельности конкретно определяет задачи соответствующего совета.
Наука является одним из важных факторов, обеспечивающих устойчивое социально-экономическое и культурное развитие государства. Поэтому абсолютно уверены в том, что, будучи проявлением заботы о развитии науки на государственном уровне, Закон «О науке» будет действовать как составная часть политики, служащей укреплению государственности и повышению национально-культурному прогрессу и благосостояния народа.
Необходимо держать в центре внимания связь научных исследований с проводимой в стране экономической политикой. Закон «О науке» основан на научно-техническом потенциале, инновационной политике, подготовке кадров Азербайджана, а также ставит важные задачи перед специализированными научно-исследовательскими институтами, исследовательскими университетами, официальными структурами, отвечающими за государственную политику по различным направлениям, в том числе Фондом развития науки.
Основными задачами, поставленными Законом, являются увеличение роли азербайджанских ученых в развитии общества, решении возникающих проблем в этом направлении, расширение участия и повышение ответственности в дальнейшем развитии страны, а также ускорение ее интеграции в международное сообщество.
Закон, предусматривающий инновационную стратегию развития науки и предпринимательскую деятельность в науке, заключает в себе устойчивое повышение научного потенциала страны в условиях глобальной конкуренции и максимальное использование таланта творческих ученых, обладающих высоким уровнем интеллекта.
Закон «О науке» будет способствовать служению отечественных ученых благосостоянию и прогрессу азербайджанского народа, успешной реализации научно-исследовательских программ и проектов, достижению на высоком уровне конкурентоспособных научных результатов мирового масштаба и их популяризации за рубежом. Фонд развития науки всегда будет оказывать поддержку ученым в выполнении этой почетной и ответственной задачи.
Эльчин Бабаев, исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики