Beynəlxalq konfransın iştirakçıları Qəbələdəki arxeoloji abidələrlə tanış olublar
“Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfrans öz işini oktyabrın 3-də Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində davam etdirib.
Azərbaycanda erkən hominid Azıxantropun tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan tədbirdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, İngiltərə, Rusiya, Gürcüstan və Ukraynadan olan mütəxəssislər elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Konfransda Azıx mağarasındakı paleolit təbəqələrinin xronologiyası, paleolit dövründə mümkün miqrasiya vektorları və digər mövzular barədə müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova çıxış edərək son dövrlərdə Azərbaycan arxeoloqlarının əldə etdiyi elmi nailiyyətlər, o cümlədən müəssisənin beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib.
Daha sonra konfrans iştirakçıları Qəbələ rayonunun Səlbir ərazisindəki arxeoloji abidələrlə tanış olublar.

3 октября в Габалинском археологическом центре продолжила свою работу международная научная конференция «Азыхская пещера и потоки миграции в Азербайджане».
На конференции обсуждалась хронология палеолитических слоев в Азыхской пещере, возможные миграционные векторы в палеолитический период и другие темы.
После дискуссий директор Института археологии и этнографии НАНА, профессор Маиса Рагимова рассказала о последних достижениях азербайджанских археологов, в том числе о международных отношениях.
Затем участники конференции ознакомились с археологическими памятниками на территории Салбира в Габале.