Beynəlxalq konfransın iştirakçıları Qəbələdəki arxeoloji abidələrlə tanış olublar
“Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfrans öz işini oktyabrın 3-də Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində davam etdirib.
Azərbaycanda erkən hominid Azıxantropun tapılmasının 50 illiyinə həsr olunan tədbirdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, İngiltərə, Rusiya, Gürcüstan və Ukraynadan olan mütəxəssislər elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Konfransda Azıx mağarasındakı paleolit təbəqələrinin xronologiyası, paleolit dövründə mümkün miqrasiya vektorları və digər mövzular barədə müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova çıxış edərək son dövrlərdə Azərbaycan arxeoloqlarının əldə etdiyi elmi nailiyyətlər, o cümlədən müəssisənin beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib.
Daha sonra konfrans iştirakçıları Qəbələ rayonunun Səlbir ərazisindəki arxeoloji abidələrlə tanış olublar.

The International Scientific Conference "The Azykh Cave and Migration Flows in Azerbaijan" are continued its work at the Gabala Archaeological Center on October 3.
The conference discussed the chronology of the Paleolithic layers in the Azykh cave, possible migration vectors in the Paleolithic period, and other topics.
After the discussions, director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Professor Maisa Rahimova told about the latest achievements of Azerbaijani archaeologists, including international relations.
Then, the participants of the conference got acquainted with the archaeological monuments in the territory of Salbira in Gabala.