Akademik Ramiz Mehdiyevə “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim olunub
AMEA Rəyasət Heyətinin “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Akademiyada həyata keçirilmiş tədbirlər və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş Xüsusi iclasında “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, bu il 880 illik yubileyini qeyd etdiyimiz dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il 16 may tarixli Qanunu ilə təsis edilib. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanına əsasən sözügedən medalla təltif etmək səlahiyyəti AMEA-nın Rəyasət Heyətinə verilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri Nizami Gəncəvinin tədqiqi və təbliği sahəsində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə Akademiyanın əldə etdiyi mühüm nəticələri nəzərə alaraq, “Azərbaycan Respublikasının  Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın akademik Ramiz Mehdiyevə və ABŞ-da yaşayan və fəaliyyət göstərən türk əsilli alim, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, DNT sahəsində mühüm kəşfləri ilə tanınan, ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının üzvü, dünya şöhrətli Əziz Səncərə verilməsi barədə müvafiq dövlət qurumları qarşısında təşəbbüslə çıxış ediblər. Təşəbbüs ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək səviyyədə dəstəklənib.
Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tövsiyəsi əsasında və “Nizami Gəncəvi İli” ilə bağlı AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev və Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli alim Əziz Səncər “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif ediliblər.
İclasda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik Arif Həşimov “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nı akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edib.

The ceremony of awarding the “Gold medal named after Nizami Ganjavi of the Republic of Azerbaijan” was held at a Special meeting of the Presidium of ANAS dedicated to the activities implemented at the Academy within the framework of the “Year of Nizami Ganjavi” and the upcoming tasks.
It was reported at the event that the gold medal, which bears the name of the brilliant Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, whose 880th anniversary is celebrated this year, was established by the Law of the Republic of Azerbaijan dated May 16, 2014. By the decree of the Head of State Ilham Aliyev dated June 27, 2014, the right to award this medal was passed to the Presidium of ANAS.
It was noted that taking into account the important achievements in the field of studying and promoting the life and work of Nizami Ganjavi received at the Academy under the guidance and with the direct participation of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, the members of the Presidium of ANAS took the initiative to award the medal to academician Ramiz Mehdiyev and a scientist of Turkish origin living in the USA, professor of the Faculty of Biochemistry and Biophysics of the University of North Carolina USA, Nobel Prize laureate in Chemistry, member of the National Academy of Sciences of the USA, known for important discoveries in the field of DNA, the world-famous Aziz Sanjar. The initiative received support from the country's leadership at the highest level.
Thus, on the recommendation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and in connection with the “Year of Nizami Ganjavi”, the “Gold Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi” was awarded to the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev and Nobel Prize winner in Chemistry, world-famous scientist Aziz Sanjar.
At the meeting, Acting First Vice-President of ANAS, academician Arif Hashimov presented the “Gold Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi” to academician Ramiz Mehdiyev.