Akademik Ramiz Mehdiyevə “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim olunub
AMEA Rəyasət Heyətinin “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Akademiyada həyata keçirilmiş tədbirlər və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş Xüsusi iclasında “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, bu il 880 illik yubileyini qeyd etdiyimiz dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il 16 may tarixli Qanunu ilə təsis edilib. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanına əsasən sözügedən medalla təltif etmək səlahiyyəti AMEA-nın Rəyasət Heyətinə verilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri Nizami Gəncəvinin tədqiqi və təbliği sahəsində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə Akademiyanın əldə etdiyi mühüm nəticələri nəzərə alaraq, “Azərbaycan Respublikasının  Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın akademik Ramiz Mehdiyevə və ABŞ-da yaşayan və fəaliyyət göstərən türk əsilli alim, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, DNT sahəsində mühüm kəşfləri ilə tanınan, ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının üzvü, dünya şöhrətli Əziz Səncərə verilməsi barədə müvafiq dövlət qurumları qarşısında təşəbbüslə çıxış ediblər. Təşəbbüs ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək səviyyədə dəstəklənib.
Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tövsiyəsi əsasında və “Nizami Gəncəvi İli” ilə bağlı AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev və Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli alim Əziz Səncər “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif ediliblər.
İclasda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik Arif Həşimov “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nı akademik Ramiz Mehdiyevə təqdim edib.

На специальном заседании Президиума НАНА, посвященном мероприятиям, реализованным в Академии в рамках Года Низами Гянджеви, и предстоящим задачам, состоялась церемония вручения «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви».
На мероприятии сообщалось, что золотая медаль, которая носит имя гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви, чей 880-летний юбилей отмечается в этом году, была учреждена Законом Азербайджанской Республики от 16 мая 2014 года. Указом главы государства Ильхама Алиева от 27 июня 2014 года право награждения данной медалью было передано Президиуму НАНА.
Отмечалось, что учитывая важные достижения в сфере изучения и пропаганды жизни и творчества Низами Гянджеви, полученные в Академии под руководством и при непосредственном участии президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева, члены Президиума НАНА выступили перед соответствующими государственными структурами с инициативой наградить указанной медалью академика Рамиза Мехтиева и проживающего в США ученого турецкого происхождения, профессора факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины США, лауреата Нобелевской премии по химии, члена Национальной академии наук США, известного важными открытиями в области ДНК, всемирно известного Азиза Санджара. Инициатива получила поддержку со стороны руководства страны на высшем уровне.
Таким образом, по рекомендации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и в связи с Годом Низами Гянджеви «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви» были удостоены президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев и лауреат Нобелевской премии по химии, всемирно известный ученый Азиз Санджар.
На заседании и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов вручил «Золотую медаль имени Низами Гянджеви» академику Рамизу Мехтиеву.