Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçiriləcək
14 iyun 2022-ci il tarixində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, dövlət xadimi Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xan qızı Natəvan və Azərbaycan qadınının ədəbi-mədəni mübarizələri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfransın bölmələri:
- Xurşidbanu Natəvanın mühiti, həyatı, ədəbi-mədəni irsi;
- Azərbaycanda və Yaxın Orta Şərqdə ədəbi və musiqili məclislər ənənəsi;
- Qarabağın ədəbi-mədəni irsi bölgədə və Azərbaycan ətrafında cərəyan edən tarixi ictimai-siyasi proseslərin kulturoloji salnaməsi kimi;
- Tarixi məzmunlu “Qarabağnamə”lər və ədəbi abidələrdəki Qarabağ həqiqətləri;
- Yaxın və Orta Şərq ədəbi-mədəni mühiti və tarixi-siyasi proseslərdə yaradıcı və ictimai fəal qadınların yeri;
- Milli dövlətçilik ənənələri kontekstində Azərbaycan xanlıqları və Qarabağ xanlığı.
Məqalənin tərtib olunma qaydaları:
- Mətn Microsoft Word redaktorunda (.doc, .docx) təqdim edilməli;
- Məqalənin mətni açar sözlər, xülasə və ədəbiyyat siyahısı daxil olmaqla 5-7 səhifə olmalı;
- Məqalə Times New Roman - 12 ppt şrifti ilə, sətirlərarası interval – 1,5 olmaqla yazılmalı;
- Mətnin səhifə parametrləri sağ tərəf -1 sm, sol tərəf - 3 sm, aşağı və yuxarı hissələr - 2 sm olmalı;
- Mətnin əvvəlində ortada böyük və tünd şriftlə məruzənin adı, altda sağ tərəfdə kiçik və tünd şriftlə müəllifin adı, soyadı, ondan altda isə kiçik və adi şriftlə elmi dərəcəsi (varsa), elmi adı (varsa), iş yeri və elektron ünvanı göstərilməli;
- Məqalənin mətni Azərbaycan dilində yazılarsa ingilis dilində xülasə, ingilis dilində yazılarsa Azərbaycan dilində xülasə, rus, fars, ərəb dillərində yazılarsa Azərbaycan və ingilis dillərində xülasə verilməli;
- Mətnin əvvəlində məqalənin və xülasələrin yazıldığı dillərə müvafiq olaraq minimum 5 açar söz göstərilməli;
- Ədəbiyyat siyahısı əlifba ardıcıllığı ilə olmalı, Ali Attestasiya Komissiyasının tələblərinə uyğun tərtib edilməli, məqalədə istinadlar düz mötərizə daxilində verilməli (məs: [5, s.12]);
- Məqalənin müxtəlif dillərdə olan xülasələri bir-birinin eyni olmalı, məqalənin məzmununa uyğun yazılmalıdır. Xülasədə müəllifin gəldiyi elmi nəticə, işin elmi yeniliyi, tətbiqi əhəmiyyəti və s. öz əksini tapmalıdır. Hər bir xülasədə müəllifin tam adı göstərilməli, həmçinin məqalənin adı tərcümə edilməldir. Xülasələr 100-150 sözdən ibarət olmalıdır.
Məqalələrin qəbul olunması üçün son tarix 15 aprel 2022-ci ildir. Təşkilat Komitəsi məqalələrin mətnində düzəlişlərin edilməsi (ümumi məzmununu dəyişmədən), məruzələrin geri qaytarılması hüququna malikdir.

The international conference dedicated to the 190th anniversary of Khurshidbanu Natavan to be held
On June 14, 2022, National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS will host an international scientific conference on the topic "Khan gizi Natavan and the literary and cultural struggle of the Azerbaijani women", dedicated to the 190th anniversary of prominent representative of Azerbaijani poetry, governmental figure Khurshidbanu Natavan.
Sections and terms of writing articles for the conference are the following:
CONFERENCE SECTIONS:
1. Environment, life, literary and cultural heritage of Khurshidbanu Natavan
2. The tradition of literary and musical assemblies in Azerbaijan and in the Middle East
3. Literary and cultural heritage of Karabakh as a cultural chronicle of historical socio-political processes in the region and around Azerbaijan
4. Karabakh realities in "Karabakh" with historical content and literary monuments
5. The place of creative and socially active women in the literary and cultural environment and in the historical and political processes of the Middle East
6. The Azerbaijani Khanate and the Karabakh Khanate in the context of the traditions of national statehood
Rules of article compilation:
The text should be submitted in the editor of Microsoft Word (.doc, .docx);
The volume of articles should consist of 5-7 pages, including keywords, annotations and bibliography;
The article should be written in Times New Roman font size 12 pt, line spacing, equal 1.5;
The page options in the text should be as follows:
Right side -1cm
Left foot - 3cm
Blow and above - 2 cm.
At the beginning of the text should be written the title of the report in bold letters and bold font, followed by a line of letters and bold font - the name, surname of the author, and under it scientific degree or rank with the syllable letters (usually), place of work and e-mail address.
If the text of the article is written in the Azerbaijani language, then the annotation should be prepared in English, if the test is in the English language, then the annotation should be prepared in the Azerbaijani language; if the texts are written in Russian, Persian, Arabic, then, the annotation - in Azerbaijani and English.
At the beginning of the text it is necessary to indicate not less than 5 key words in accordance with the languages ​​on which the article and annotation are written.
The bibliography should be compiled in alphabetical order and in accordance with the requirements of the SAC, links in the article are given in parentheses (template: [5, p.12]).
Annotation of articles in different languages ​​should be the same, written in accordance with the content of the article. In the annotation it is necessary to find the scientific reflection of the author, the scientific novelty of the work, the significance of the application, etc. Each annotation must contain the full name of the author, as well as the title of the article. The annotation should consist of 100-150 words.
Deadline for article submission: April 15, 2022
The organizing committee reserves the right to make corrections to the text of the articles (without changing the general content), as well as to reject materials that do not correspond to the topic of the conference.