AMEA-nın Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsi hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin 2021-ci ildə fəaliyyəti üzrə hesabatına həsr olunmuş iclas keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin rəhbərləri, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşları, AMEA-nın elmi bölmələrinin elmi katibləri və elmi müəssisələrin beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul şəxsləri iştirak ediblər.
Hesabat iclasını giriş sözü ilə açan dosent Seyfəl Həsənov beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin elmi inteqrasiyada, prioritet elmi istiqamətlər üzrə müştərək proqram və layihələrin həyata keçirilməsində, müasir sahələr üzrə kadr hazırlığında əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Daha sonra 2021-ci ildə bu istiqamətlərdə həyata keçirilən tədbirlər və nəticələr haqqında ətraflı məlumat vermək üçün sözü AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayevaya verib.
E.Əlirzayeva çıxışında şöbənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətlərinin layihələr, kadr hazırlığı, əməkdaşlıq sənədləri, qurumlarla əlaqələr, hökumətlərarası birgə komissiyaların sənədləri, tədbirlər, görüşlər və səfərlərin təşkili, diaspora və bir sıra digər sahələr üzrə fəaliyyət kimi təsnifləşdirildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, ikitərəfli və çoxtərəfli layihələrdə iştirak beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi üzrə mühüm fəaliyyət istiqamətidir. Şöbə yeni layihə müsabiqələrinin keçirilməsi, təqdim edilmiş layihələrin dəyərləndirilməsinin təşkili, qalib layihələr üzrə məlumat və hesabatların toplanması və məlumat bazalarının hazırlanması istiqamətlərində fəaliyyət göstərir. Hesabat ilində AMEA ilə Belarus Dövlət Elm və Texnologiya Komitəsi (BDETK) tərəfindən 2-ci müştərək layihə müsabiqəsi elan edilib və müsabiqəyə 15 layihə təqdim olunub. Layihələr hər 2 tərəfdən texniki ekspertizadan keçirildikdən sonra 10 layihə elmi ekspertiza üçün təsdiqlənib. TÜBİTAK ilə 3-cü layihə müsabiqəsi çərçivəsində təqdim edilmiş və texniki eskpertizadan sonra seçilmiş 48 layihənin xarici ekspertlər tərəfindən dəyərləndirilməsi təşkil edilib. AMEA və BDETK ilə 1-ci, TÜBİTAK ilə 2-ci layihə müsabiqələri çərçivəsində həyata keçirilən 6 layihənin icrası üzrə məlumatlar hazırlanıb. İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası (CNR), İtaliya Xarici İşlər Nazirliyi və Bolqarıstan Elmlər Akademiyası ilə müştərək seçilmiş layihələrin icrası pandemiya səbəbindən təxirə salınıb. Qeyd edilib ki, hesabat ilində digər ölkələrin fond və proqramları tərəfindən elan edilmiş müsabiqələr haqqında məlumatın respublikanın bütün müvafiq təşkilatları arasında yayımlanması da təşkil olunub.
Azərbaycanın alim və mütəxəssislərinin Avropa Birliyinin yeni Horizon Avropa Tədqiqat və İnnovasiya Proqramında uğurlu iştirakını dəstəkləmək məqsədilə Avropa Komissiyasının nümayəndələrinin iştirakı ilə regionlar da daxil olmaqla, Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələri, dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün virtual Məlumat Günü və bu Proqram üzrə çağırışlara uyğun layihə təkliflərinin yazılmasına dair 3 günlük təlim təşkil edilib.
Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) üzvlərinin iştirakı ilə AMEA-nın, Azərbaycanın ali təhsil və səhiyyə müəssisələrinin, dövlət qurumlarının nümayəndələri üçün Yaşıl Razılaşma (Green Deal Call) Çağırışı üzrə məlumatlandırma vebinarları keçirilib. Müxtəlif sahələr üzrə MƏŞŞ üzvlərinin fərdi vebinarları təşkil edilib, video materiallar hazırlanıb və sosial şəbəkələr vasitəsilə yayılıb. Şöbə tərəfindən AR Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda ali təhsil müəssisələrinin və Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) ilə əməkdaşlıqda TƏBİB-in elmi-tədqiqat müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri üçün MƏŞŞ üzvlərinin iştirakı ilə vebinarlar təşkil olunub.
MƏŞŞ koordinatoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin iştirakı ilə Horizon 2020” proqramı üzrə fəaliyyət çərçivəsində həyata keçirilmiş tədbirlər, əldə edilmiş nəticələr və yaranmış problemlərin müzakirəsi, həmçinin MƏŞŞ tərkibinin Horizon Avropa” proqramının fəaliyyət istiqamətlərinə uyğunlaşdırılmasına həsr edilmiş görüşləri keçirilib. Yeni tərkibə müvafiq dövlət qurumlarının, elm, səhiyyə və təhsil müəssisələrinin mütəxəssisləri daxil edilib. “Horizon 2020 Tədqiqat və İnnovasiya Proqramında Azərbaycan alimlərinin iştirakı üzrə statistik nəticələrə görə hazırda azərbaycanlı alim və mütəxəssislər COST proqramı üzrə 10-dan çox, Tədqiqat və İnnovasiya, Mari-Küri proqramları üzrə 5 layihədə iştirak edirlər.
AMEA-da kadr hazırlığı məsələsinə toxunan E.Əlirzayeva Akademiya ilə Fransanın Monpelye Universiteti arasında əməkdaşlıq çərçivəsində 2021-2023-cü illər üçün müştərək doktorantura proqramı üzrə müsabiqə elan edildiyini, müraciətçilər arasından AMEA və Monpelye Universitetinin birgə komissiyası tərəfindən onlayn formatda keçirilən müsahibənin nəticəsi olaraq 1 doktorantın seçildiyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, bu proqram üzrə 4 doktorant Monpelyedə təhsilini davam etdirib, 1 doktorant 2021-ci ildən təhsilə başlayıb. Hesabat ilində 20-yə yaxın gənc mütəxəssisin qabaqcıl ölkələrin elm və təhsil müəssisələrində doktorantura və postdoktorantura səviyyəsində təhsil aldığı və tədqiqat apardığı vurğulanıb.
2021-ci ildə “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Qırğız-Türk Manas Universiteti arasında əməkdaşlığa dair Saziş” və “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Lahor Dövlət Kollec Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu” qarşı tərəflərlə əməkdaşlıqda hazırlanıb və imzalanıb. Həmçinin Ukrayna və Özbəkistanın bəzi qurumları ilə əməkdaşlıq sənədləri hazırlanıb və müvafiq dövlətdaxili prosedurlardan keçirilib.
Məruzəçi AMEA-nın Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Xorvatiya Respublikası Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın 2-ci iclası, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Çexiya Respublikası Hökuməti arasında Qarışıq Komissiyanın 5-ci iclası, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında Birgə Komissiyasının 7-ci iclası, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Hökuməti arasında Müştərək Komissiyanın 6-cı iclasında birbaşa təmsil olunduğu, digər ölkələrlə birgə komissiyaların protokolları və Azərbaycan tərəfindən fəaliyyət planları üçün təkliflərlə iştirak etdiyini bildirib.
Həmçinin hesabat ilində AMEA-nın Rəyasət Heyətində və AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrində Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti, Macarıstanın və Pakistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri, Qırğız-Türk Manas Universitetinin rəhbərliyi ilə görüş və müzakirələr təşkil edilib. Bununla yanaşı, şöbə tərəfindən müxtəlif ölkələrin Azərbaycan Respublikasındakı səfirliklərinin, Türkiyə, Polşa, Ukrayna, Belçika, Xorvatiya və s. ölkələrin elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Eyni zamanda AMEA-nın nümayəndə heyətinin Belarus Milli Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Minsk şəhərində keçirilən “Müstəqil Dövlətlər Birliyinin 30 illiyi: yekunlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransda, Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (BEAA) 34-cü sessiyasında, “MDB-yə üzv dövlətlərin alimlərinin III Forumu”nda və BEAA-nın Elmi şuralarının I qurultayında iştirakı təşkil edilib, həmin tədbirlər üçün son 5 ildə müvafiq ölkələr və təşkilatlarla əməkdaşlığa dair arayış hazırlanıb.
Elmi diasporla əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə müxtəlif ölkələrdə çalışan diaspor nümayəndələrinin fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib, onlara müraciət məktubları göndərilib. Diasporla müştərək tədqiqatların inkişafını təşviq etmək məqsədilə birgə konfrans, seminar və dəyirmi masaların keçirilməsi üzrə tədbirlər planı hazırlanıb.
2021-ci ildə Avropa Komissiyasının təşkilatçılığı ilə Şərq Tərəfdaşlığı panelinin Tədqiqat və İnnovasiya üzrə keçirilən İşçi Qrupunun 3 qeyri-formal toplantısında Azərbaycanın müxtəlif dövlət qurumlarının, elm, səhiyyə və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri daxil olmaqla, Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakı və məruzələri təşkil edilib. Bununla yanaşı, şöbə tərəfindən Azərbaycan-Avropa İttifaqı Əməkdaşlıq Komitəsi çərçivəsində təsis olunmuş məşğulluq və sosial məsələlər, ictimai səhiyyə, təlim, təhsil və gənclər, mədəniyyət, informasiya cəmiyyəti və audiovizual siyasət, elm və texnologiya üzrə Alt komitənin yeddinci iclası üzrə 2 toplantıda iştirak edilib və məruzə olunub.
E.Əlirzayeva qeyd edib ki, bütün fəaliyyət istiqamətləri üzrə şöbə AMEA-nın elmi bölmələri və elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. Eyni zamanda o, nailiyyətlərlə yanaşı, qarşıya çıxan problemləri və bu problemlərin aradan qaldırılması üzrə təkliflərini səsləndirib.
Məruzə ətrafında suallar cavablandırılıb və müzakirələr aparılıb.
Sonda AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının rəhbəri, dosent Seyfəl Həsənov beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və səmərəliliyin yüksəldilməsi istiqamətində şöbə əməkdaşlarına, AMEA-nın elmi müəssisələrinin müvafiq mütəxəssislərinə tövsiyələrini verib və 2022-ci ildə bu istiqamətdə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

В аппарате Президиума НАНА состоялось заседание, посвященное отчету о деятельности Отдела международного научного сотрудничества в 2021 году.
В мероприятии приняли участие руководители управлений и отделов аппарата Президиума, сотрудники Отдела международного научного сотрудничества, научные секретари научных подразделений НАНА, ответственные лица научных учреждений по международным связям, а также руководитель аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сейфал Гасанов.
Открывая отчетное заседание, доцент Сейфал Гасанов отметил важность развития международных связей в научной интеграции, реализации совместных программ и проектов по приоритетным научным направлениям, подготовке кадров в современных сферах. Затем, чтобы дать подробную информацию о мерах и результатах, осуществляемых в этих направлениях в 2021 году, С.Гасанов передал слово заведующему Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктору философии по биологии, доценту Эсмире Алирзаевой.
В своем выступлении Э.Алирзаева довела до внимания участников мероприятия, о многоплановых направлениях деятельности отдела , проектах, подготовке кадров, о документах сотрудничества, связах со структурами, документах совместных межправительственных комиссий, об организациях мероприятий, встреч и визитов, о деятельности диаспоры и ряде других сфер.
Докладчик отметила, что участие в двусторонних и многосторонних проектах является важным направлением деятельности по расширению международных связей. В отчетном году НАНА и Государственный комитет по науке и технологиям (ГКНТ) Республики Беларусь объявили 2-й конкурс совместных проектов, на который было представлено 15 проектов. После того, как проекты прошли техническую экспертизу с каждой из сторон, 2 проекта были утверждены для научной экспертизы. 48 проектов, представленных в рамках 3-го конкурса проектов с ТУБИТАК и отобранных после технической экспертизы, были оценены зарубежными экспертами. Была подготовлена информация по реализации 6 проектов, реализуемых в рамках 1-го конкурса проектов с НАНА и ГКНТ Республики Беларусь и 2-го проекта с ТУБИТАК. Реализация отобранных проектов совместно с Национальным исследовательским советом Италии (CNR), Министерством иностранных дел Италии и Болгарской академией наук была отложена из-за пандемии. Также было отмечено, что в отчетном году, среди всех соответствующих организаций республики организовалось распространение информации о конкурсах, объявленных фондами и программами других стран. В целях поддержки успешного участия азербайджанских ученых и специалистов в исследовательской и инновационной программе Европейского Союза «Horizon Europe» с участием представителей Европейской комиссии для сотрудников различных научных и образовательных учреждений, государственных структур Азербайджана, включая регионы, был организован Виртуальный информационный день и 3-дневный тренинг по написанию проектных предложений в соответствии с призывами к этой программе.
С участием координатора Национальной сети координирующих лиц, вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева состоялось обсуждение мероприятий, проведенных в рамках деятельности по программе “Horizon 2020”, достигнутых результатов и возникших проблем, а также встречи, посвященные приведению состава семинара в соответствие с направлениями деятельности программы «Horizon Europe». В новый состав вошли специалисты соответствующих государственных структур, учреждений науки, здравоохранения и образования. Согласно статистическим результатам участия азербайджанских ученых в программе исследований и инноваций «Horizon 2020», в настоящее время азербайджанские ученые и специалисты участвуют в более чем 10 проектах по программе COST, 5 проектах по исследованиям и инновациям и по программе Мари-Кюри.
Касаясь вопроса подготовки кадров в НАНА, Э.Алирзаева отметила, что в рамках сотрудничества между Академией и университетом Монпелье Франции был объявлен конкурс по программе совместной докторантуры на 2021-2023 годы и по результатам онлайн-интервью, проведенного совместной комиссией НАНА и Университета Монпелье был избран 1 докторант. Она также отметила, что 4 докторанта по этой программе продолжили обучение в Монпелье, а 1 докторант начал обучение с 2021 года. Далее было подчеркнуто, что в отчетном году около 20 молодых специалистов обучались и проводили исследования на уровне докторантуры и постдокторантуры в научных и образовательных учреждениях ведущих стран.
В 2021 году в сотрудничестве с обеими сторонами были подготовлены и подписаны «Азербайджано-российская дорожная карта по сотрудничеству в области науки, инноваций и образования», «Соглашение о сотрудничестве между Национальной Академией Наук Азербайджана и Кыргызско-Турецким университетом «Манас»» и «Меморандум о взаимопонимании между Национальной Академией Наук Азербайджана и Лахорским государственным колледжем». Также были подготовлены документы о сотрудничестве с некоторыми структурами Украины и Узбекистана и были проведены соответствующие внутригосударственные процедуры.
Докладчик отметила, что НАНА был непосредственно представлен на 7-ом заседании Совместной межправительственной комиссии между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Объединенных Арабских Эмиратов, 2-ом заседании Совместной комиссии между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Хорватской республики, 5-ом заседании Смешанной комиссии между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Чешской Республики, на 7-ом заседании Совместной комиссии между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан, на 6-м заседании Совместной комиссии между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Королевства Саудовская Аравия и участвовал в протоколах совместных комиссий с другими странами и с предложениями для планов действий с азербайджанской стороны.
Также в отчетном году в Президиуме НАНА и ряде научных учреждений НАНА были организованы встречи и обсуждения с делегацией во главе с Президентом Российской академии наук, академиком Александром Сергеевым, чрезвычайными и полномочными послами Венгрии и Пакистана в Азербайджане, руководством Кыргызско-Турецкого университета «Манас». Наряду с этим, были обсуждены возможности сотрудничества с научными и образовательными структурами посольств различных стран в Азербайджанской Республике, Турции, Польши, Украины, Бельгии, Хорватии и др.
В то же время было организовано участие делегации НАНА в международной научно-практической конференции на тему «30-летие Содружества Независимых Государств: итоги и перспективы», организованной Национальной Академией наук Беларуси в Минске, 34-й сессии Международной ассоциации академий наук (МААН), «III Форуме ученых государств-участников СНГ» и I съезде научных советов МААН, для проведения которых за последние 5 лет была подготовлена справка о сотрудничестве.
С целью расширения связей с научной диаспорой были определены направления деятельности представителей диаспор, работающих в различных странах и были направлены им письма-обращения. С целью содействия развитию совместных исследований с диаспорой был подготовлен план мероприятий по проведению совместных конференций, семинаров и круглых столов.
На 3-м неформальном заседании Рабочей группы по исследованиям и инновациям панели Восточного партнерства, организованном Европейской комиссией в 2021 году, были организованы доклады с участием азербайджанской делегации, в том числе представителей различных государственных структур Азербайджана, учреждений науки, здравоохранения и образования. Наряду с этим, Отдел принял участие и выступил с докладом на 2 заседаниях по седьмому заседанию Подкомитета по занятости и социальным вопросам, общественному здравоохранению, образованию и молодежи, культуре, информационному обществу и аудиовизуальной политике, науке и технологиям, учрежденного в рамках Комитета сотрудничества Европейский Союз-Азербайджан.
Э.Алирзаева отметила, что по всем направлениям деятельности Отдел сотрудничает с научными подразделениями и научными учреждениями НАНА. В то же время, наряду с достижениями, была озвучана некоторые проблемы и предложения по их устранению.
Вокруг доклада были даны ответы на вопросы и были проведены обсуждения.
В заключение руководитель аппарата Президиума НАНА, доцент Сейфал Гасанов дал рекомендации сотрудникам отдела, а также соответствующим специалистам научных учреждений НАНА по расширению международного сотрудничества и повышению эффективности и пожелал им успехов в деятельности в 2022 году.